Skip to main content

Chociaż istnieje wiele oznak wczesnej ciąży, najbardziej oczywistym i najłatwiejszym wskaźnikiem jest pominięty okres. Jeśli spóźnisz się na miesiączkę, jesteś w ciąży około 2 tygodni. Problem polega na tym, że wiele kobiet albo nie wie, kiedy zaczęły ostatni okres, albo okresy nie są regularne. Skąd masz wiedzieć, czy jesteś w 2 tygodniu ciąży, 4 tygodniu ciąży lub dłużej? Na to pytanie należy najpierw odpowiedzieć, zanim będziemy mogli omówić, czego się spodziewać we wczesnej ciąży.

Aby zrozumieć, jak daleko jesteś w ciąży i czego się spodziewać w drugim tygodniu ciąży, musisz najpierw zrozumieć, w jaki sposób odbywa się zapłodnienie. Wtedy wiesz, jak obliczyć termin. Większość kobiet owuluje co 28 dni. Dla uproszczenia powiemy, że ten cykl rozpoczyna się pierwszego dnia okresu. To tak naprawdę oznacza, że ​​twoje ciało wypuściło jajo, ale nie zostało zapłodnione przez plemniki przed śmiercią nasienia lub komórki jajowej. Dlatego macica musi zacząć od nowa, zadbać o nowe jajo w celu uwolnienia i powoli zmienić linię macicy w następnym cyklu. Ale najpierw przejdziesz przez 5 do 7 dni tak zwanego okresu.

W pierwszym dniu cyklu lub miesiączki przechodzisz przez nieprzyjemne wydalenie przejrzałego jaja i błony śluzowej macicy z ciała przez około 5 do 7 dni. Owulacja odbywa się około 10 do 15 dnia. Jest to czas, w którym ciało uwalnia hormony z różnych gruczołów, dzięki czemu czas jest idealny, gdy plemniki zapładniają jajo. Jednak niezapłodnione jajo nie może przetrwać dłużej niż 24 godziny. Średni czas życia plemników w układzie żeńskim wynosi około 48 godzin. Idealnie nasienie powinno poczekać na przybycie komórki jajowej. Jeśli plemniki rozpoczną podróż ponad 48 godzin przed dotarciem do jajowodu, żywotność plemników wygasa. Jeśli jednak podróż rozpocznie się ponad 22 godziny po przybyciu jaja do komórki jajowej, życie jaja się kończy i zaczyna się nowy okres. Dlatego co miesiąc istnieje tylko 72-godzinne okno, w którym jajo kobiety można zapłodnić i uznać za płodne.

Załóżmy, że jajo kobiety zapłodniono około 15 dnia cyklu, a następnie jajo porusza się wzdłuż jajowodu i ostatecznie wszczepia się w ścianę macicy do 24 dnia. Pozostaje tutaj przez następne 260 dni ciąży. To dzień, w którym embrionalne serce zaczyna powolne i nieregularne pulsowanie, które wygładza się do systematycznego rytmu w ciągu około tygodnia. Rzeczywistą datą poczęcia byłby dzień 15, dzień, w którym miało miejsce zapłodnienie. Oznacza to, że upływa od 13 do 15 dni od momentu poczęcia do daty pierwszego pominięcia miesiączki. Jesteś teraz w 2 tygodniu ciąży. Mimo to lekarze obliczają datę wymagalności od pierwszego dnia ostatniego cyklu miesiączkowego. Więc jeśli powiedzą, że jesteś w drugim miesiącu ciąży, naprawdę będziesz w ciąży około sześciu tygodni.

Teraz wiesz dokładnie, kiedy jesteś w ciąży w 2. tygodniu ciąży, ale skąd dokładnie wiesz, czego się spodziewać w 2. tygodniu ciąży? Być może zastanawiałeś się, czego się spodziewać we wczesnej ciąży, ale czy jesteś gotowy na dalsze działania? Biorąc pod uwagę wiele przeszkód w ciąży, trudna część wydaje się być skończona. W niedawnym badaniu kobiet pragnących zajść w ciążę tylko 33 procent mogło zajść w ciążę w pierwszym miesiącu, 60 procent po trzech miesiącach, a 75 procent w ciągu sześciu miesięcy. W rzeczywistości osiągnięcie ciąży było łatwą częścią w porównaniu ze zmianami, które będą miały miejsce w twoim ciele w przyszłym roku.

Jedną z pierwszych zmian we wczesnej ciąży jest to, że żywność nie smakuje tak samo. Wraz ze zmianami smaku jedzenia najczęstszym porannym mdłości jest nawet, jeśli jesteś w ciąży tylko 2 tygodnie. Ponadto najprawdopodobniej zwiększysz apetyt lub pragnienie niektórych pokarmów. Może to powodować niepożądane zwiększenie masy ciała na początku ciąży.

Inne objawy i czego można się spodziewać w pierwszych dwóch tygodniach ciąży to wzdęcia, niewielki ból, a nawet skurcze ciążowe. Często pojawiają się w łydce nogi jako skurcz „konia Charliego” i są spowodowane niską zawartością wapnia. Bardzo wczesne objawy ciąży są trudne do wykrycia, jeśli są dostosowane do twojego ciała. Nie zniechęcaj się, jeśli nie zauważysz, że jesteś w 2 tygodniu ciąży. Bądź cierpliwy, a czas pokaże.

[ff id=”7″]