Skip to main content

W trakcie mojej kariery opracowałem i naszkicowałem wiele wewnętrznych procesów firmy, wytycznych i dokumentów strategicznych. Doświadczenie i praktyka pokazały, że proces nie wytrzymuje próby czasu i zmian, jeśli nie jest skalowalny i nie można go powielać. Te same zasady dotyczą strategii marketingowej w mediach społecznościowych. Musi to być proces, który może dostosować się do wzrostu i zmian w czasie.

Nowe kanały mediów społecznościowych pojawiają się po lewej i prawej stronie, szczególnie dla niszowych społeczności w sieciach społecznościowych i geograficznych sieciach korporacyjnych. Aby dotrzeć do nowych klientów, musisz stale zwiększać zasięg w odpowiednich nowych sieciach. Niezależnie od tego, czy zaczynasz pierwszą kampanię marketingową w mediach społecznościowych, czy otwierasz nową sieć społecznościową lub obszar, przy każdym rozszerzeniu są cztery ważne kwestie. W tym artykule nie wymieniono szczegółów planu gry w mediach społecznościowych, które obejmują strategię biznesową, cele i wymagane działania, a raczej prezentują powtarzalne podejście, które można zastosować w całym cyklu życia kampanii.

1. Zacznij od małego

Jeśli po prostu zapuścisz się w świat mediów społecznościowych dla swojej firmy lub zdecydujesz, że nadszedł czas, aby poważnie potraktować swoje zaangażowanie w mediach społecznościowych, aby naprawdę skorzystać z tej niesamowitej okazji marketingowej, cofnij się o krok skoncentrować się i zacząć od małego. Łatwo jest zagłębić się w możliwości marketingu w mediach społecznościowych i szybko dotrzeć do zbyt wielu obszarów jednocześnie. Będzie to nie tylko przytłaczające, ale także rozleje kampanię. Przeprowadź małe badanie lub zatrudnij specjalistę, który może doradzić Ci wybranie dwóch lub trzech sieci społecznościowych, które są najlepsze dla Twojej firmy. Skonfiguruj profile, zidentyfikuj grupę docelową i buduj swoją obecność w tych wybranych sieciach, aby zapewnić zgodność ze strategią biznesową.

2. Usiądź wygodnie

Bardzo ważne jest rozwijanie wygody i znajomości forów i technologii w mediach społecznościowych, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz przygodę z mediami społecznościowymi. Musisz nie tylko znać technologię, ale także komunikację z grupą docelową. Twoje interakcje powinny być naturalne i osobiste. Kluczową zaletą sieci społecznościowych jest możliwość „mówienia” do odbiorców, a nie odbiorców. Wymieniają się pomysłami i oferują potencjalnym klientom i menedżerom wartość dodaną. Istnieje niezliczona ilość sposobów komunikowania się z odbiorcami w oparciu o Twoją firmę i specjalizację. Trochę prób i błędów jest w porządku. Przetestuj wodę, wypróbuj różne podejścia i pamiętaj, aby śledzić i mierzyć wyniki, aby określić, co działa najlepiej.

3. Ustal rutynę

Dla wielu firm może to być trudny obszar. Tak, to wymaga dyscypliny, ale kiedy już masz rutynę, która działa dla ciebie, będziesz mieć spójność, która jest niezbędna dla sieci społecznościowej. Jeśli opublikujesz aktualizację na Twitterze tylko raz w tygodniu, od czasu do czasu odpowiesz na artykuł na swojej stronie na Facebooku i raz w miesiącu odpowiesz na dyskusję w swojej sieci niszowej, nie będziesz już widoczny. Im więcej wnosisz, tym bardziej jesteś widoczny. Pozostań aktywny i dodaj wartość, aby odzyskać wpływ lub świadomość marki, co z kolei prowadzi do zwrotu z inwestycji. Która rutyna działa najlepiej, jest różna dla każdej firmy i zależy od tego, czy prowadzisz kampanię samodzielnie, czy z pomocą współpracowników lub specjalisty ds. Mediów społecznościowych.

Dla niektórych najlepiej grupować działania w sieciach społecznościowych w ciągu dnia, aby skupić się na innych zadaniach na pozostałe dni. Dla innych łatwiej jest pracować w krótkim czasie w ciągu dnia, aby skupić się na konkretnej sieci społecznościowej. Istnieje kilka świetnych narzędzi, których możesz użyć do planowania swoich postów z wyprzedzeniem w wielu sieciach, takich jak Hootsuite (mój ulubiony) i Tweetdeck. Pozwala to zaoszczędzić czas i pomóc utrzymać stały poziom interakcji. Nie wszystkie aktualizacje i wydania powinny być planowane z wyprzedzeniem, ale włączenie zaplanowanych aktualizacji jest dobrą praktyką, a także świetnym sposobem na uzyskanie pomocy specjalisty. Delegując niektóre działania marketingowe w mediach społecznościowych, masz więcej czasu na osobistą interakcję z grupą docelową, odpowiadanie na komentarze i rutynowe odpowiadanie na dyskusje.

4. Rozwiń

Po udoskonaleniu tego procesu dla dwóch lub trzech sieci społecznościowych możesz rozwinąć się w nowe sieci. Najpierw jednak wykonaj badania. Musisz wskazać najlepsze sieci społecznościowe lub najlepsze media społecznościowe, w których Twoja firma powinna być obecna. Tym razem możesz zająć się niszowymi społecznościami. Może nadszedł czas, aby zapuścić się w marketing wideo, naprawdę ekscytującą dziedzinę marketingu internetowego z takim sposobem na zdobycie popularności, jeśli zrobisz to dobrze. Możesz być gotowy do założenia własnej sieci społecznościowej. Istnieją do tego łatwo dostępne narzędzia. Zdecyduj, które sieci społecznościowe powinny być następne na liście, i rozpocznij proces oparty na istniejącej strategii i zacznij od numeru jeden.

Niezależnie od kierunku, w którym zmierza Twoja kampania, zachowaj te cztery uwagi podczas opracowywania strategii i zachowaj kontrolę i spójność, które są kluczowe dla sukcesu każdej strategii marketingowej w mediach społecznościowych.

Copyright © 2010 – Skuteczne wsparcie wirtualne. Wszelkie prawa zastrzeżone

[ff id=”5″]