Skip to main content

Chorwacja graniczy z kilkoma krajami i dlatego jest dobrym punktem wyjścia do niesamowitej europejskiej przygody. Ale to także niezapomniane miejsce podróży z wieloma atrakcjami. Oto pięć powodów, dla których warto odwiedzić Chorwację.

1. Miejsca historyczne

Chorwacja jest dowodem swojej bogatej historii i ma pięć obiektów światowego dziedzictwa o znaczeniu kulturalnym i historycznym. Najbardziej popularny jest Pałac Dioklecjana w sercu Splitu. Jak wskazano, pałac ten został zbudowany w IV wieku przez rzymskiego cesarza Dioklecjana zarówno jako luksusową rezydencję, jak i fortecę wojskową. Pierwsza z nich ma wspaniałą katedrę i wiele apartamentów z ozdobnymi fasadami, które zostały przekształcone w sklepy i kawiarnie, a druga ma wieże, z których roztacza się wspaniały widok na Morze Adriatyckie i inne fortyfikacje. Nabrzeże to także miłe miejsce na spacer, zarówno w dzień, jak iw świetle księżyca.

Innymi historycznymi obiektami światowego dziedzictwa są stare miasta Dubrownik i Trogir, a także bazylika Eufrazjana w Porecu i katedra św. Jakuba w Szibeniku. Warto również zobaczyć fortecę Medvedgrad i amfiteatr w Puli.

2. Muzea

Aby dowiedzieć się więcej o historii Chorwacji, odwiedź muzea warte własnej atrakcji. Należą do nich Muzeum Archeologiczne w Splicie, najstarsze w kraju z kolekcją artefaktów z różnych epok, Chorwackie Muzeum Historyczne w pięknym barokowym pałacu i Park Archeologiczny Andautonia. Zamek Trakoscan z XIII wieku został również przekształcony w średniowieczne muzeum, a stare miasto Zagrzeb ze starymi murami, brukowanymi uliczkami i różnymi zabytkami wygląda jak jedno duże muzeum. Miłośnicy sztuki powinni koniecznie odwiedzić Muzej Mimara.

3. Natura

Oprócz zabytków o znaczeniu światowym, Chorwacja ma również dwie ważne atrakcje przyrodnicze, a mianowicie Park Narodowy Jezior Plitwickich i Równinę Stari Grad na wyspie Hvar. Park Narodowy Jezior Plitwickich z 16 pięknymi turkusowymi jeziorami, różnymi jaskiniami, majestatycznymi górami, kilkoma zapierającymi dech w piersiach wodospadami oraz różnorodnością ptaków i dzikiej przyrody to idealne miejsce do podziwiania przyrody. Oprócz równiny Stari Grad, Hvar słynie również ze słonecznego klimatu, tętniącego życiem nocnego życia i aromatycznych pól lawendy.

4. Plaże

Większość ludzi odwiedza Chorwację z powodu plaż – niektóre piaszczyste, niektóre kamieniste, ale wszystkie oferują wspaniałe możliwości wypoczynku i relaksu. Najpopularniejsza jest plaża Brela, a także plaże na jej pięknych wyspach, takich jak Rab, Cres, Brac, Korcula i Mljet. Są też plaże dla nudystów i te, które są rajem dla windsurferów.

5. Kuchnia

Chorwacja ma również doskonałą kuchnię ze specjalnościami, które sprawiają, że masz apetyt i sprawiasz, że chętnie wracasz. Szczególnie popularne są talerze z owocami morza z obfitymi porcjami krewetek, kalmarów i małży oraz makaron z owocami morza z truflami i risotto z kalmarów. Są także pyszne dania mięsne, takie jak pieczona wieprzowina i steki cielęce, a także wystawne gulasze, słone ciasta i pyszne desery. Chorwacja znana jest również ze swojego wina. Więc odwiedź lokalną tawernę i zapytaj o wino domowe. Zalecany jest smak rakiji lub brandy owocowej.

Nie zapomnij zrobić wrażenia na temat kultury kawy podczas wizyty w Chorwacji. W całej Chorwacji jest wiele kawiarni, w których można znaleźć wspaniałe wypieki i oczywiście świetną kawę, czy to espresso, czy latte, które można wypić, mieszając się z mieszkańcami lub po prostu zatrzymując się po męczącym dniu.

[ff id=”1″]