Skip to main content

Istnieją tylko dwa ogólne typy siatkówki – siatkówka halowa i siatkówka plażowa lub plażowa. Obie różnią się nie tylko pozycją. Mogą mieć kilka wspólnych cech, takich jak użycie systemu punktacji rajdowej w punktacji i 2-punktowa flanka wymagana do ogłoszenia zwycięstwa, ale różnice są znacznie większe niż podobieństwa.

wielkość Pitch

Siatkówka halowa ma większą przestrzeń niż siatkówka zewnętrzna. Standardowe boisko do siatkówki halowej ma wymiary 18 x 19 m, natomiast boisko do siatkówki plażowej 16 x 8 m jest znacznie mniejsze. Boisko do siatkówki na wolnym powietrzu staje się coraz mniejsze, ponieważ trudniej jest biegać po piasku niż na twardym boisku do gry w siatkówkę halową.

Oprócz wielkości, inną różnicą jest to, że w siatkówce halowej równoległa linia ataku znajduje się 3 metry od linii środkowej. Gracze w tylnych rzędach muszą uważać, aby nie stać za tą linią, uderzając piłkę. Natomiast w siatkówce na zewnątrz nie ma linii ataku, a gracze mogą uderzyć piłkę z niemal dowolnego miejsca.

piłka

Siatkówka halowa jest cięższa i wykonana głównie ze skóry. Ciężka piłka porusza się szybciej i może być uderzona znacznie mocniej, co jest odpowiednie do gry w siatkówkę halową. Z drugiej strony, siatkówka plażowa jest większa, bardziej miękka i lżejsza, dzięki czemu może unosić się w powietrzu, a zawodnicy muszą używać pogody, aby poruszać piłką.

Gracze na stronę

W siatkówce halowej po każdej stronie jest 6 graczy. Każdy gracz jest specjalistą na określonej pozycji, ale musi brać udział w aktywnych rotacjach i złożonych przełączeniach.

Siatkówka na zewnątrz różni się tym, że rozgrywana jest w grze podwójnej. Poza prawą i lewą stroną nie ma specjalnych pozycji. Siatkarze plażowi są dobrymi, wszechstronnymi graczami, którzy potrafią uderzać, kopać i blokować. Na wyższych poziomach gry w siatkówkę na wolnym powietrzu jeden gracz zwykle specjalizuje się w kopaniu, a drugi w blokowaniu.

ocena

Mecz siatkówki halowej składa się z 5 gier lub serii. Pierwsza drużyna, która zdobędzie 25 punktów, wygrywa set. Po wygraniu trzech setów drużyna może wygrać mecz. Konieczny może być piąty zestaw rozstrzygający, ale ten ostatni zestaw jest rozgrywany z maksymalnie 15 punktami.

W siatkówce na wolnym powietrzu mecz składa się z 3 najlepszych serii gier. Każda z 3 gier jest rozgrywana z 21 punktami. Po wygraniu dwóch setów drużyna może wygrać mecz. Trzecia gra w remisie jest rozgrywana z maksymalnie 15 punktami.

mundury

Mundury do siatkówki halowej ewoluowały od tradycyjnej luźnej odzieży do bardziej formalnych koszul i spodni z dżerseju. Z drugiej strony mundury do siatkówki plażowej zostały sklasyfikowane przez niektóre kultury i religie jako zbyt odkrywcze i nieskromne. Kontrowersje doprowadziły do ​​decyzji Międzynarodowego Związku Siatkówki w 2012 r., Aby zezwolić na bluzki i szorty bez rękawów zamiast zwykłego dwuczęściowego bikini.

[ff id=”1″]