Skip to main content

Zwykle pobierane dane z analizy moczu dzielą się na dwie części; dane jakościowe i ilościowe z badań laboratoryjnych moczu. Jak sugerują ich nazwy, test jakościowy ma na celu przetestowanie właściwości moczu, takich jak kolor, przezroczystość itp., Podczas gdy test ilościowy próbuje określić ilości niektórych wskaźników w moczu, takich jak objętość, ciężar właściwy i ilość patologicznych składników moczu (Krew, białka, kreatynina itp.).

Dane jakościowe z badań laboratoryjnych moczu

Kolor moczu

• W pierwszym dniu życia dziecka mocz jest bezbarwny

• W dniach 2-4 Dzień – ciemnoczerwony, ponieważ wydalane są duże ilości mocznika.

• U niemowląt karmionych piersią mocz jest prawie bezbarwny, dopóki nie zaczną pić soków owocowych i jeść innych pokarmów w wieku od 4 do 6 miesięcy

• U niemowląt z jedzeniem dla niemowląt, u wszystkich dzieci i dorosłych, mocz jest żółty jak słoma.

Zmiany koloru moczu mogą być fizjologiczne. Na przykład;

• Bezbarwny mocz jest wydalany, gdy osoba pije dużo płynów

• Mocz przybiera pomarańczowy kolor, gdy jedzenie zawiera dużo karotenu (marchewki).

• Mocz jest różowy po zjedzeniu buraków.

• Niektóre leki wpływają na kolor moczu. SO ryfampicyna powoduje czerwony kolor moczu, analginum i różowy sulfacylamid, żółty szafranowy mitroxolinum.

Niektóre przebarwienia moczu mają znaczenie diagnostyczne w chorobach nerek:

• Ciemnobrązowy mocz jest patognomicznym objawem wirusowego zapalenia wątroby. przyczyną takiego koloru jest duża ilość pigmentów żółciowych (hiperbilirubinuria); charakterystycznym znakiem jest tworzenie żółtawej piany po wstrząśnięciu takim moczem.

• Dymny brązowy mocz, który przypomina herbatę lub colę, występuje w wyniku uszkodzenia nefronu, gdy erytrocyty przechodzą przez błonę podstawną torebki kłębuszkowej i tracą hemoglobinę. Jest to główny objaw ostrego paciorkowcowego kłębuszkowego zapalenia nerek

• Jasny czerwony kolor można znaleźć, gdy „świeże” erytrocyty dostaną się do moczu po urazie, gruźlicy nerek, kryształach, zapaleniu pęcherza moczowego, zapaleniu cewki moczowej lub guzie nerki.

• Ciemnofioletowe przebarwienie jest oznaką znacznej hemolizy erytrocytów z powodu zatrucia, konfliktów Rh, błędów w transfuzji krwi itp.

przezroczystość

Mocz może być mętny tylko 2-3 dni po urodzeniu u noworodków. Następnie każda zdrowa osoba wydala przezroczysty mocz. Mętny, mętny, ciemny opalizujący mocz można znaleźć w moczu w przypadku infekcji dróg moczowych, zwiększonej ilości kryształów, erytrocytów lub erytrocytów, ropy lub tłuszczów.

Dane ilościowe z badań laboratoryjnych moczu

Diureza oznacza proces produkcji moczu. Objętość moczu (UV na 24 godziny) jest jego odbiciem laboratoryjnym. Jego znaczenie zależy od wieku.

Patologiczne zmiany objętości moczu

• Poliuria jest diagnozowana, gdy objętość moczu przekracza dwukrotnie normalny zakres. Jest to powszechny objaw zaburzeń w innych układach, które zmniejszają obrzęk serca (cukrzyca, moczówka prosta). Polutia nerkowa rozwija się w przypadku regresji obrzęku nerek i przewlekłej niewydolności nerek.

• Skąpomocz oznacza zmniejszenie dziennej objętości moczu do grup wiekowych i mniej. Skąpomocz nerkowy jest jednym z najważniejszych objawów niewydolności nerek. Przyczyną skąpomoczu mogą być również pozanerkowe przyczyny, takie jak masywne krwawienie, biegunka, zatrucie, niewydolność mięśnia sercowego, wstrząs. Bardzo ważne jest określenie przyczyny skąpomoczu, ponieważ plany leczenia mogą się znacznie różnić, jeśli ilość moczu jest mniejsza niż 5% normalnych danych lub jeśli nie ma moczu na dzień. Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych warunków życia dziecka i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

• Może być bezmocz

1. Nerka – nerki nie tworzą moczu z powodu znacznego uszkodzenia tkanek.

2. nadnerczowy (mechaniczny) – mocz jest wytwarzany, ale nie dostaje się do pęcherza z powodu niedrożności górnych dróg oddechowych lub szyi pęcherza.

• Nocturia, normalna korelacja między dzienną a nocną ilością moczu wynosi 2: 1. Oznacza to, że ze względu na zwiększone spożycie płynów i aktywność fizyczną wydalanie moczu jest bardziej intensywne w ciągu dnia. Jeśli nocna objętość moczu jest większa, jest to przejaw zmniejszonej czynności nerek.

Ph moczu

Ten znak zależy od wieku, nawyków żywieniowych, przepisanych leków i różni się dla różnych osób i dla jednej osoby w różnych przedziałach czasowych.

Ciężar właściwy

Jest to stężenie elektrolitów i innych substancji rozpuszczających się w moczu. Spadek ciężaru właściwego można zaobserwować podczas picia dużej ilości płynu, ciężka niewydolność nerek, postępujący obrzęk pleców, moczówka prosta. Wzrost obserwuje się w skąpomoczu, cukrzycy i wydalaniu znacznej ilości białka. Wydalanie 0,1 g glukozy na 11 moczu zwiększa ciężar właściwy do 0,004; 0,4 białek 0,001.

Wskaźniki analizy moczu, które są odchyleniami od normalnych, są wskazaniami do zaburzeń metabolicznych

[ff id=”7″]