Skip to main content

Analiza moczu to seria testów, które można wykorzystać do identyfikacji i leczenia wielu chorób, takich jak cukrzyca, infekcje nerek i infekcje dróg moczowych. Analiza moczu zwykle polega na sprawdzeniu liczby krwinek czerwonych w moczu, badaniu wzrokowym, sprawdzeniu wyglądu, stężenia i zawartości moczu. Próbka moczu jest również badana pod kątem właściwości chemicznych i molekularnych. Nieprawidłowy wynik testu wskazuje, że dana osoba ma pewne rodzaje zaburzeń zdrowotnych.

Dlaczego przeprowadzany jest test?

Analiza moczu jest zlecana z różnych powodów. Niektóre z nich są

  • Rutynowe badanie – Analizę moczu można przeprowadzić w ramach corocznej kontroli stanu zdrowia w celu ustalenia stanu nerek, wątroby, dróg moczowych itp.
  • Aby ocenić niektóre objawy – Można to zrobić, aby znaleźć przyczyny częstego bólu brzucha, bolesnego oddawania moczu, bólu w boku, obecności krwi w moczu (krwiomocz) lub innych problemów z moczem.
  • Diagnozuj stany chorobowe – Seria testów służy do diagnozowania infekcji nerek, niekontrolowanego rozpadu mięśni cukrzycy, obecności białka w moczu, pomiaru liczby krwinek czerwonych w moczu, badań przesiewowych leków i zapalenia nerek.
  • Aby monitorować odpowiedź na leczenie – Zaleca się również monitorowanie postępu lub reakcji w leczeniu chorób takich jak cukrzyca, choroba nerek, ciśnienie krwi, krwiomocz itp.

Co obejmuje test analizy moczu?

Zasadniczo analizę moczu można wykonać na dwa sposoby. Po pierwsze, fizycznie oceniając kolor, stężenie i zawartość moczu. Po drugie, poprzez mikroskopową analizę moczu. Inne rodzaje testów obejmują – test paska testowego i kontrolę wzrokową.

Mikroskopowa analiza moczu – W tym teście kilka kropli moczu ogląda się za pomocą mikroskopu. Jeśli poniższe substancje przekraczają normalny zakres, wymagane są dodatkowe badania

  • Czerwone krwinki – Wysoka liczba czerwonych krwinek w moczu jest oznaką choroby nerek, zaburzenia krwi lub innej choroby podstawowej, takiej jak rak pęcherza moczowego.
  • Białe krwinki – Wysoki poziom WBC może wskazywać, że masz leukocyty, co jest oznaką infekcji dróg moczowych. Normalna wartość czerwonych krwinek to cztery czerwone krwinki na pole o wysokiej wydajności.
  • Obsady – Obsady są białkami kanalikowymi, które powstają w wyniku choroby nerek.
  • Kryształy – Kryształy powstają z toksycznych substancji chemicznych w moczu i są oznaką kamieni nerkowych.

Kontrola wzrokowa – Polega na wizualnej obserwacji moczu. Wszelkie zmiany koloru, jasności i zawartości mogą wskazywać, że dana osoba cierpi na infekcję, odwodnienie (ciemnożółty kolor), choroby wątroby, krwiomocz itp.

Paski testowe – Bagnet jest cienkim plastikowym sztyftem z różnymi rodzajami pasków chemicznych. Paski testowe są wstawiane do próbki moczu w celu wykrycia nieprawidłowości. W przypadku wykrycia wad paski zmieniają kolor. Ten test analizuje kwasowość lub pH próbki moczu, jej stężenie, obecność białka i cukru, oznaki infekcji, obecność krwi w moczu oraz liczbę czerwonych krwinek, które mogą być oznaką kamieni pęcherza moczowego. Rak nerki lub pęcherza moczowego lub zaburzenia krwi.

[ff id=”7″]