Skip to main content

Podgrzewacz wody jest jednym z najdroższych elementów instalacji sanitarnej. Zakup kosztuje dużo pieniędzy, a operacja kosztuje więcej pieniędzy. Jeśli podgrzewacz wody nie działa prawidłowo, może to spowodować nieszczęście w życiu. Jeśli tak naprawdę nie lubisz zimnych pryszniców, to wielka sprawa, jeśli twój podgrzewacz wody ma problemy.

Kiedy zadzwonić do hydraulika

To dobry moment, aby porozmawiać trochę o tym, kiedy należy samemu naprawić sytuację i kiedy prawdopodobnie powinieneś zadzwonić do hydraulika. Problemy z podgrzewaczem wody są dobrym przykładem tego, kiedy ten wybór jest ważny.

Jeśli twój podgrzewacz wody wycieka sam, w przeciwieństwie do podłączonych do niego rur, prawdopodobnie oznacza to, że należy go wymienić. Naprawienie nieszczelnego podgrzewacza wody jest praktycznie niemożliwe. Jeśli nie możesz powiedzieć na pewno, że wiesz, jak zainstalować podgrzewacz wody, musisz być bardzo ostrożny.

Wymiana podgrzewacza wody stwarza wiele problemów związanych z bezpieczeństwem, a do wykonania zadania wymagane są pewne umiejętności techniczne. Zwykle lepiej jest zadzwonić do licencjonowanego hydraulika, jeśli twój hydraulik wymaga wymiany. Licencjonowani instalatorzy wiedzą, jak zainstalować gazowy podgrzewacz wody bez stwarzania potencjalnie niebezpiecznej sytuacji (i jak zainstalować elektryczny podgrzewacz wody bez porażenia prądem).

Możesz to zrobić!

Z drugiej strony, jeśli masz nieszczelny podgrzewacz wody i nie masz ciepłej wody, często możesz to naprawić samodzielnie, nie dzwoniąc do hydraulika. Nie potrzebujesz naprawdę umiejętności technicznych, aby nauczyć się rozwiązywać problemy z podgrzewaczami wody, wystarczy trochę zdrowego rozsądku i cierpliwości.

Pierwszą dobrą wiadomością jest to, że podstawowa obsługa i sterowanie nie zmieniły się znacząco na przestrzeni lat, pomimo trendu w kierunku bardziej ekonomicznych podgrzewaczy wody. Mając podstawową wiedzę, możesz rozwiązać problemy z podgrzewaczami wody w prawie każdym wieku lub od producenta.

Gaz czy prąd?

Istnieją dwa główne typy pojemnościowych podgrzewaczy wody (nie będziemy tutaj wchodzić w modele bezzbiornikowe): gaz i prąd. Wskazuje to, jakiego rodzaju źródło energii służy do podgrzewania wody.

Gazowy podgrzewacz wody

Gazowe podgrzewacze wody używają gazu ziemnego (a czasem gazu skroplonego) do uruchomienia palnika, który podgrzewa wodę jak garnek na kuchence. Mają niewiele składników, które kontrolują, czy masz ciepłą wodę, czy nie.

Pierwszą rzeczą, aby sprawdzić, czy masz gazowy podgrzewacz wody i czy nie ma ciepłej wody, jest to, czy masz gaz, czy nie. Wiem, że to brzmi głupio, ale poszłam do wielu domów, żeby odkryć, że z jakiegoś powodu gaz został wyłączony. Jeśli masz kuchenkę gazową, sprawdź, czy działa. Jeśli nie, sprawdź licznik, aby upewnić się, że jest włączony.

Jeśli masz benzynę, następnym krokiem jest sprawdzenie lampki kontrolnej i próba zapalenia się, gdy jest wyłączona. Instrukcje dotyczące oświetlenia znajdują się zwykle bezpośrednio na podgrzewaczu wody. Jeśli twój gaz został wyłączony, może upłynąć trochę czasu, zanim powietrze wydostanie się i dotrze do pilota. Więc bądź cierpliwy.

Termopara

Jeśli pilot jest wyłączony lub wyłączony, problem może stanowić termopara. Wygląda to jak drut miedziany wychodzący ze skrzynki sterującej przed podgrzewaczem wody i prowadzący do miejsca, w którym powinno znajdować się światło kontrolne. Ma powiększoną końcówkę na końcu pilota.

Powiększony koniec termopary jest umieszczony w płomieniu pilota. To ciepło z płomienia pilotującego powoduje wysłanie niewielkiego sygnału elektrycznego do zaworu sterującego, który informuje zawór sterujący, że jest płomień. Dlatego dobrze jest przepuścić gaz do głównego palnika, gdy termostat żąda ciepła. . Większość podgrzewaczy wody pozwala zastąpić termoparę tylko małym kluczem nastawnym. Upewnij się tylko, że koniec lampy jest bezpiecznie umieszczony w lampce kontrolnej. Możesz kupić nową termoparę w większości sklepów ze sprzętem za mniej niż 20 USD. Zwykle rozwiązuje to problem ze światłem kontrolnym.

Komorę spalania można uszczelnić w nowszych podgrzewaczach wody. Jeśli masz jeden z nich, zwykle jest małe okno inspekcji, przez które możesz sprawdzić pilota. Może być konieczne skontaktowanie się z producentem w celu uzyskania kompletnego zespołu pilotowego i nowej uszczelki pokrywy w celu naprawy tych modeli. Po otrzymaniu części procedura jest w dużej mierze taka sama. Części te są zwykle objęte gwarancją producenta.

Zawór kontrolny gazu

Jeśli masz pewność, że masz gaz, a wymiana termopary nie rozwiąże problemu, wszystko, co musisz zrobić, to sprawdzić zawór kontrolny gazu. To całkiem spore rozwiązanie. Jeśli nie znasz się na połączeniach gazowych, powinieneś zadzwonić do licencjonowanego hydraulika.

Elektryczne podgrzewacze wody

Zgadłeś, używając elektrycznych podgrzewaczy wody, energii elektrycznej do podgrzewania wody. Jeśli elektryczny podgrzewacz wody nie działa, najpierw sprawdź wyłącznik automatyczny lub skrzynkę bezpiecznikową. Wiele elektrycznych podgrzewaczy wody ma również oddzielną skrzynkę rozłączającą na podgrzewaczu wody. Sprawdź to też.

Jeśli masz pewność, że masz prąd, problem dotyczy elementów grzejnych lub termostatów. Większość elektrycznych podgrzewaczy wody ma dwa, górny i dolny. Aby sprawdzić lub wymienić element podgrzewacza wody, musisz Wyłącz bezpiecznik podgrzewacza wody Obwód i zdjęcie pokrywy dostępu do podgrzewacza wody. W tym momencie możesz mieć szczęście, aby znaleźć najprostszy sposób na naprawę elektrycznego podgrzewacza wody.

Przycisk resetowania

Wiele termostatów ma przycisk resetowania, który czasami można nacisnąć, aby zresetować obwód i ponownie uruchomić podgrzewacz wody. Aby go znaleźć, konieczne może być ostrożne zdjęcie izolacji termostatu. Jeśli przycisk resetowania zostanie wyzwolony, po naciśnięciu powinieneś być w stanie usłyszeć wyraźne kliknięcie. Jeśli uważasz, że to zadziałało, złóż wszystko z powrotem, włącz zasilanie i poszukaj ciepłej wody za około godzinę.

Jeśli termostatu nie można zresetować, przed kontynuowaniem potrzebny będzie woltomierz lub tester ciągłości. W artykule nie ma miejsca na diagnozę elektryczną, ale można wykonać prosty test ciągłości elementów, aby upewnić się, że tworzą one kompletny obwód.

Elementy grzejne

Po pierwsze Upewnij się, że podgrzewacz wody jest wyłączony! Następnie znajdź elementy grzejne. Elementy mają dwa przewody połączone z każdym z nich i mają dużą nakrętkę sześciokątną, aby wkręcić je do zbiornika lub są przymocowane do zbiornika za pomocą wspornika i zwykle 4 śrub. Po potwierdzeniu, że podgrzewacz wody jest rzeczywiście wyłączony, usuń 2 przewody z elementu i sprawdź ciągłość. Jeśli między dwoma zaciskami elementu nie ma nienaruszonego obwodu, tak nie jest.

Jeśli jeden lub oba elementy są złe, prawdopodobnie dobrym pomysłem jest po prostu ich zastąpienie. Musisz wymienić wodę i opróżnić podgrzewacz wody, aby wymienić elementy. Jeśli są to nakrętki sześciokątne, możesz potrzebować specjalnego gniazda. Zazwyczaj można znaleźć te narzędzia, w których kupujesz przedmioty. Przed ponownym włączeniem zasilania upewnij się, że podgrzewacz wody jest całkowicie wypełniony, a całe powietrze zostało usunięte z systemu. W przeciwnym razie nowe elementy zostaną zniszczone przez „palenie na sucho”.

Termostaty

Jeśli elementy są w porządku i nie trzeba ich wymieniać, prawdopodobnie termostaty. Dobrym pomysłem jest wymiana obu termostatów, jeśli są dwa, są one dość tanie. Po prostu odłącz kable, podłącz nowy jak stary, ponownie włóż płytkę dostępu i ponownie włącz zasilacz. Powinieneś dostać gorącą wodę za około godzinę.

Poznaj swoje granice!

Nauka rozwiązywania problemów z podgrzewaczami wody może być łatwa, ale musisz zrozumieć i zapoznać się z gazem i elektrycznością. Możesz zostać dosłownie zabity, jeśli nie zastosujesz się do odpowiednich środków bezpieczeństwa. Jeśli nie masz kwalifikacji lub nie masz pewności, lepiej grać bezpiecznie.

[ff id=”4″]