Skip to main content

Przed zajściem w ciążę żyję z szumami usznymi od ponad pięciu lat. Mam stałe i delikatne brzęczenie w lewym uchu i jest wzmacniane, gdy jestem w cichym miejscu lub podekscytowany. Szumy uszne to stan, w którym słyszy się dźwięki takie jak dzwonienie, buczenie, warczenie i grzechotanie w jednym lub obu uszach bez dźwięku zewnętrznego.

Szumy uszne są często objawem choroby podstawowej i same w sobie nie są chorobą. Mówi się, że jest to spowodowane między innymi dotkniętym woskowiną, infekcją ucha, utratą słuchu, wysokim ciśnieniem krwi, problemami z krążeniem i cukrzycą. Co dziwne, większy odsetek przypadków szumów usznych dotyczy mężczyzn w wieku od 27 do 72 lat. Większość z nich była narażona na bardzo głośne dźwięki lub wykonywała prace, w których była narażona na stały głośny hałas.

Ostatnie badanie przeprowadzone przez Royal Institute of Deaf People, Wielka Brytania (RNID) wykazało, że szum w uszach dotyczy również kobiet. Kobiety są predysponowane do szumu w uszach w wieku od 13 do 45 lat i mogą cierpieć na zaburzenia równowagi hormonalnej i nierównowagi. Zmiany hormonalne zaczynają się w okresie dojrzewania i mogą objawiać się podczas menstruacji, ciąży i menopauzy.

Około 67% kobiet, które nie miały szumu usznego, miało stan na początku ciąży. Około 62% osób z szumami usznymi przed zajściem w ciążę zgłasza wzrost ich stanu po ciąży.

Na początku trzeciego trymestru ciąży mój szum w uszach zwiększył częstotliwość i objętość. Nie sądziłem, że ciąża była czynnikiem i myślałem, że mój szum w uszach będzie się tylko pogarszał. Miałem nieprzespane noce, straszne bóle głowy i zawroty głowy.

Moja dobra przyjaciółka Jane również ma szum w uszach, a gdy zbliżała się do trzeciego trymestru, zauważyła, że ​​hałasy również się pogarszają.

Ciąża prawie zawsze odpowiada za pulsujący szum w uszach i często jest usuwana po porodzie. Zasugerowano wiele powodów, dla których szum uszny uważa się za zaostrzony w życiu kobiety. Jedną z nich jest zmiana, której doświadcza nasze ciało podczas ciąży. W tym czasie nasze hormony zmieniają się, ponieważ można zaobserwować duże zmiany w naszych aspektach fizycznych i emocjonalnych.

Podczas mojej ciąży moje ciśnienie krwi było monitorowane od 20 tygodnia ciąży. Gdy moje ciśnienie krwi wzrosło, mój szum w uszach pogorszył się. Mój ginekolog wskazał korelację między moim ciśnieniem krwi a moim szumem w uszach. Za każdym razem, gdy moje ciśnienie krwi rosło, mój szum w uszach zwiększał objętość i częstotliwość, a szum wydawał się szumem. Powiedziano mi, że to przesunięcie dźwięku wynika z ciśnienia, jakie odczuwają moje naczynia krwionośne w uchu wewnętrznym. Rwący dźwięk to dźwięk płynącej krwi.

Ponadto stres, którego doświadczają kobiety na tym etapie, przyczynia się do pogorszenia naszego szumu w uszach. Ciąża nie jest dla nas łatwym czasem. Przynosi wiele dużych zmian emocjonalnych, mentalnych i fizycznych, a sam pomysł bycia odpowiedzialnym za inne życie wywiera duży nacisk na kobiety. Chociaż doświadczanie takich myśli i uczuć jest naturalne, ważne jest, aby kobiety minimalizowały stres podczas ciąży.

Pamiętaj, aby skupić się na zdrowiu dziecka i własnym zdrowiu. Wyeliminuj negatywne myśli i stwórz atmosferę miłości, relaksu i komfortu. Ćwicz codziennie, jedz zdrowo i nie martw się!

Stres i ciąża mogą iść w parze, a szum w uszach często następuje tuż za nim. Przejmij kontrolę nad swoim stresem, a z łatwością będziesz leczyć szum w uszach.

[ff id=”7″]