Skip to main content

Jeśli masz normalne miesiączki, hormony tworzą grubą podszewkę macicy, aby przygotować zapłodnione jajo. Jeśli do podszewki nie ma zapłodnionego jaja, ciało wyrzuca je i masz okres. Kiedy zaczynasz okołomenopauzę, początek menopauzy, a czasem używasz jej zamiennie, pojawiają się nieregularne miesiączki. Wynika to z faktu, że produkcja hormonów tworzących endometrium albo zatrzymuje produkcję, albo spowalnia produkcję. Jak tylko przestaniesz miesiączkować przez rok, oficjalnie znajdujesz się w okresie menopauzy.

Ważne jest, aby pamiętać, że ciąża występuje w okresie okołomenopauzalnym. Pomyśl o tym jako o „ostatnim hurrarze” twojego ciała, by się rozmnażać. Aby sprawy były jeszcze bardziej zagmatwane i nieuchwytne, kobiety często nie zdają sobie sprawy, że są w ciąży, ponieważ nie miały miesiączki. Łatwo wyjaśniają przyrost masy ciała w czasie ciąży jako przyrost masy ciała w okresie menopauzy. W takich przypadkach kobiety w ciąży, które myślą, że przechodzą menopauzę, rzadko uciekają się do testu ciążowego lub mają badanie fizyczne. Często spotykają się z lekarzem dopiero w późniejszym okresie ciąży, kiedy w końcu zdają sobie sprawę, że mogą to nie być objawy menopauzy.

Ciąża menopauzalna

Wymiana terminów między menopauzą a okołomenopauzą powoduje, że jest to mylące. Prawidłowym użyciem terminu menopauza jest kończenie okresów na rok lub dłużej. Podczas gdy niedowaga, niedożywienie i niski poziom tkanki tłuszczowej prowadzą do zatrzymania miesiączki, które często trwa dłużej niż rok, zwykle nie występuje od końca lat 40. do 60. roku życia. Jeśli koniec miesiączki wynika z innego powodu niż normalne starzenie się, to tak, możesz być w ciąży w okresie menopauzy. Jednak szanse są raczej mało prawdopodobne.

Ciąża po menopauzie

Gdy tylko kobieta przechodzi w prawdziwą menopauzę, przestaje jajeczkować. Całkowite ustanie owulacji uniemożliwia poczęcie. Jednak okazjonalny okres, jakkolwiek może być niewielki, wskazuje, że owulacja i potencjał ciąży nadal istnieją.

Większość ciąż w późnym okresie życia występuje w fazie okołomenopauzalnej, kiedy okresy wciąż występują sporadycznie, a organizm wyciska ostatni niezbędny hormon płciowy. Kobieta w okresie okołomenopauzalnym nie jest w stanie zajść w ciążę tak jak 20 lub 30 lat, ale to nie znaczy, że tak się nie stanie. Z tego powodu antykoncepcja jest wymagana przez co najmniej rok po ostatnim okresie, jeśli ciąża nie jest objęta planami.

Objawy ciąży i menopauzy

Będziesz zaskoczony tym, jak objawy okołomenopauzalne odzwierciedlają objawy ciąży. Najbardziej oczywistym jest oczywiście pominięty okres spowodowany okołomenopauzą i ciążą.

Zmęczenie pojawia się w czasie ciąży i większość kobiet ma trudności z wstawaniem rano. Wynika to często ze zmiany produkowanych hormonów i energii zużywanej przez organizm w czasie ciąży. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym również odczuwają zmęczenie, ale wynika to z zaburzeń snu spowodowanych zmianami hormonów.

Zarówno kobiety w ciąży, jak i kobiety w wieku okołomenopauzalnym mają opinię wahań nastroju. Oba występują z tego samego powodu, zmiany w hormonach organizmu.

Uderzenia gorąca rzadko występują u kobiet w ciąży. Więc jeśli masz wszystkie powyższe objawy i uderzenia gorąca, prawdopodobnie nie jesteś w ciąży.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz ciążę

Jeśli uważasz, że możesz być w ciąży, udaj się do lekarza na badanie krwi. Testy ciążowe w domu często nie wystarczają, aby natychmiast rozpoznać swój stan. Wiele kobiet ma spontaniczne poronienia, poronienia podczas ciąży okołomenopauzalnej. Stawką może być zdrowie Twojego dziecka. Jeśli masz badanie krwi, które pokazuje, że nie jesteś w ciąży, możesz się zrelaksować.

[ff id=”7″]