Skip to main content

Jak ciąża powoduje hemoroidy

Ciąża jest głównym czynnikiem ryzyka, który może powodować hemoroidy u kobiet. Jeśli jesteś w ciąży, bardzo prawdopodobne jest, że będziesz mieć hemoroidy podczas ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży.

Ciąża zwiększa ryzyko hemoroidów, ponieważ wraz z rozwojem dziecka ciśnienie w okolicy miednicy wzrasta. Rosnące rozmiary twojego dziecka wywierają nacisk na narządy i naczynia krwionośne w okolicy miednicy. To zwiększone ciśnienie utrudnia przepływ krwi do dolnej części ciała i zmniejsza przepływ krwi w tym obszarze. Dotknięte naczynia krwionośne rozszerzają się lub puchną w celu skompensowania zmniejszonego przepływu krwi, co prowadzi do hemoroidów.

Innym sposobem na zwiększenie ryzyka hemoroidów w czasie ciąży jest podwyższony poziom progesteronu, który występuje podczas ciąży. Progesteron spowalnia gładkie mięśnie brzucha i jelit i znacznie spowalnia trawienie. Wynika to z faktu, że progesteron hamuje ruch mięśni w narządach trawiennych i wydłuża czas pozostawania pokarmu w przewodzie pokarmowym. Progesteron wpływa również na komórki mięśni gładkich, które wytwarzają kwas żołądkowy i niezbędne enzymy trawienne, takie jak pepsyna, co dodatkowo spowalnia trawienie.

W rezultacie jedzenie, które jesz, dłużej pozostaje w przewodzie pokarmowym i spowalnia ruchy jelit. Powolne ruchy jelit mogą prowadzić do zaparć i twardnienia stolca. Twardsze krzesła utrudniają opróżnienie stołka i prowadzą do stresu podczas opróżniania. To ciągłe obciążenie wraz ze zwiększonym naciskiem na naczynia krwionośne w okolicy odbytu i odbytnicy zwiększa ryzyko wystąpienia hemoroidów.

Hemoroidy mogą również wystąpić, gdy na stałe urodzisz dziecko. Istnieją warunki, w których musisz podjąć wysiłek od urodzenia, co może prowadzić do rozwoju hemoroidów. W takim przypadku leczenie hemoroidów jest częścią Twojej opieki pooperacyjnej.

Zwolnienie hemoroidów dla kobiet w ciąży

Nie musisz się martwić, jeśli jesteś w ciąży i masz hemoroidy. Twoje hemoroidy ostatecznie same znikną, zwłaszcza po porodzie. Jednak możesz odczuwać ból lub podrażnienie i dyskomfort podczas ruchów jelit, szczególnie jeśli obrzęk hemoroidów znajduje się w pobliżu odbytu. Na szczęście, oto kilka łatwych do zastosowania środków na hemoroidy, które możesz zastosować, aby uzyskać ulgę od hemoroidów.

1. Po pierwsze, zrozum, że możesz zaparcia podczas ciąży i podejmij niezbędne środki, aby zmiękczyć stolec. Spróbuj jeść produkty bogate w błonnik. Zwiększ spożycie ciemnozielonych warzyw liściastych, owoców i produktów pełnoziarnistych. Pij dużo wody i pij co najmniej osiem szklanek wody każdego dnia. Po wprowadzeniu tych zmian stolec stanie się bardziej miękki i można uniknąć nadmiernego wysiłku, łagodzenia bólu i niewygody podczas wypróżniania.

2. Jeśli hemoroidy znajdują się w pobliżu odbytu, umieszczenie na nich okładu z lodu kilka razy dziennie może pomóc złagodzić odczuwany dyskomfort. Upewnij się, że okład lodowy, którego używasz, jest wystarczająco przykryty, aby uniknąć podrażnienia swoich bliskich w pobliżu odbytu.

3. Kąpiele Sitz mogą również pomóc z objawami. Siedzieć w rurce wypełnionej ciepłą wodą przez kilka minut każdego dnia, aby złagodzić obrzęk hemoroidów. Jeśli nie masz wanny, możesz osiągnąć podobny efekt, kucając nad basenem wypełnionym ciepłą wodą. Pamiętaj, że twoje hemoroidy są zimne i ciepłe. Spróbuj naprzemiennie wykonywać gorące i zimne zabiegi, aż znajdziesz skuteczne leczenie.

4. Powinieneś unikać siedzenia lub stania przez długi czas. Ponieważ jesteś w ciąży, Twój ginekolog prawdopodobnie już polecił ci podjąć takie środki ostrożności, ponieważ znacznie poprawi to przepływ krwi do kończyn dolnych. Pamiętaj, że długie siedzenie lub stanie zwiększa presję na hemoroidy i zwiększa dyskomfort. Rób częste, krótkie przerwy i często zmieniaj swoją pozycję. Jeśli spędzasz większość czasu siedząc, staraj się wstawać i chodzić co godzinę.

5. Właściwa higiena zmniejsza również podrażnienia i dyskomfort, który odczuwasz. Ostrożnie oczyść dotknięty obszar po minięciu krzesła. Zaleca się stosowanie wody i bibuły oraz unikanie pachnącego bibuły, ściereczek lub podobnych produktów, ponieważ mogą one zawierać substancje, które mogą dodatkowo podrażniać lub puchnąć hemoroidy.

Kiedy powinieneś zobaczyć się z lekarzem na temat swoich hemoroidów?

Hemoroidy na ogół nie są poważne i można je skutecznie leczyć w domu za pomocą wcześniej omówionych metod. Jeśli jednak te metody nie pomogą poprawić stanu, należy umówić się na wizytę do ginekologa. Jeśli odczuwany ból nasili się lub krwawienie nasili się podczas wypróżniania, należy natychmiast udać się do lekarza.

[ff id=”7″]