Skip to main content

Wyspa Solta zaskoczy Cię. Jest to wyspa, która jest najbliżej średniowiecznego labiryntu starego miasta w Splicie i jest dosłownie przeoczona przez Rivę, nabrzeże miasta. Jednak Solta jest mniej uczęszczana niż inne pobliskie wyspy, a ci, którzy ją odwiedzają, zwykle odwiedzają tylko miasta portowe. Pozostała część wyspy pozostaje mniej lub bardziej niezakłócona – nierówne, zalesione stoki są idealne do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej.

Po przybyciu do Solta przekonasz się, że nie jest ona tak malownicza ani dziewicza, jak wiele innych miejsc na Adriatyku. Port w Rogar, który jest prawdopodobnie pierwszym wrażeniem wyspy po przybyciu katamaranem ze Splitu, nie jest niczym inspirującym. Jest to w zasadzie betonowy dworzec autobusowy, na którym niektórzy turyści bezcelowo czekają, aż autobus zabierze ich do Maslinicy na dalekim zachodzie wyspy lub do Stornorskiej na wschodzie.

Zostaw jednak Rogara, a będziesz wspinał się stromo do Grohote. Ponownie można poczuć wstyd, że osady na tej wyspie niewiele robią, aby poprawić naturalne piękno krajobrazu. Grohote jest centralnym i najważniejszym centrum administracyjnym Solta, chociaż pobyt tutaj nie ma większego sensu. Funkcjonalnych apartamentów turystycznych w Necujam najlepiej unikać, jeśli szukasz malowniczych krajobrazów – chociaż masz stąd dobry widok na wybrzeże Dalmacji.

Zarówno Stornorska, jak i Maslinica są znacznie bardziej obiecujące. Te piękne przystanie to idealne połączenie eleganckich marin z jachtami i tradycyjnymi wioskami rybackimi – senne, powolne miejsca idealne na leniwego drinka lub dwa i posmakowanie pysznego lokalnego jedzenia. Aby uzyskać jak najlepsze wrażenia z życia na wyspie, przejdź przez wnętrze i odwiedź niektóre z dawnych kamiennych, podobnych do kasbah wiosek, które się tam znajdują.

Podczas jazdy na rowerze lub chodzenia po Solcie możesz zobaczyć to, co najlepsze na wyspie, rozpoczynając od głównej drogi na wschód i zachód wyspy i badając drogi prowadzące przez gaje oliwne i winnice, które składają się na produkty, z których ta wyspa jest zrobiona jest znany. Spróbuj także słynnego miodu w regionie, gdy tu jesteś. Jest to mała wyspa, zaledwie 12 mil na 3 mile, więc świetnie nadaje się do zwiedzania pieszo lub na rowerze. Ruch drogowy z dala od głównej drogi nie będzie Ci przeszkadzał, a nawet na tej drodze są tylko sporadyczne pojazdy.

Ci, którzy wybierają się na wyprawę pieszą lub rowerową, mogą również popływać kajakiem na wyspy na zachód od Solty. Z Maslinicy, spływy kajakowe lub rejs statkiem pokazują słońce, morze oraz idylliczne wyspy i wysepki, na których tak naprawdę są wakacje w tej części świata.

[ff id=”1″]