Skip to main content

Chorwacja leży nad Morzem Adriatyckim, naprzeciwko Włoch w północnej części Morza Śródziemnego. Z ponad tysiącletnią historią po raz pierwszy pojawił się na politycznej mapie Europy w 1992 roku po rozpadzie Jugosławii po krwawej wojnie domowej.

Pogoda – klimat jest typowy dla Morza Śródziemnego i zapewnia przyjemny wypoczynek przez cały rok. Najlepszy sezon żeglarski w Chorwacji to wczesne lato z dobrymi wiatrami w maju i czerwcu, głównie z S / SE. Poranek jest zwykle spokojny, a wiatr wzrasta do około 15 do 20 węzłów później po południu. Ciche warunki panują w lipcu i sierpniu, co jest dobre dla tych, którym nie przeszkadza jazda. Średnia temperatura w lecie wynosi od 26 do 30 ° C, a temperatura w lecie około 25 ° C.

Strefa żeglarska – start na północy

Wyspy Brioni – wyspy te były oficjalnie letnią rezydencją prezydenta Tito i były zamknięte dla ogółu społeczeństwa. Są one dzisiaj otwarte, ale udogodnienia uległy nieznacznemu pogorszeniu, ponieważ po ich śmierci wydano niewiele pieniędzy na ich utrzymanie. Archipelag składa się z 2 większych i 12 mniejszych wysp. W 1983 r. Otrzymali status parku narodowego. Największą wyspą jest Veli Brijun, zaledwie 2 km od wybrzeża. Jest bardzo zielony porośnięty roślinnością.

Wyspy Cres i Lošinj – Cres to prawie 400 kilometrów kwadratowych. Jest to druga co do wielkości wyspa na Adriatyku. Jest zgrupowany z Lošinj i 28 innymi mniejszymi wyspami. Port Mali Lošinj jest uważany za najpiękniejszy na całym Adriatyku. Cikat Bay, znana z plaży i dobrego windsurfingu, jest centrum turystycznym. Podczas gdy miasto Veli Lošinj jest znacznie spokojniejsze. Miasto Cres jest również popularne i przypomina włoską wioskę, ponieważ przez kilka stuleci była rządzona przez Wenecję. Wyspa Susak jest warta odwiedzenia. Ludność mówi własnym dialektem, co nie jest łatwe do zrozumienia dla innych Chorwatów. Kobiety często noszą kolorowy kostium, krótką, różnokolorową sukienkę, czerwone legginsy i białą bluzkę.

Krk o powierzchni 405,78 kilometrów kwadratowych jest największą wyspą na Adriatyku i jedną z najbardziej zaludnionych wysp. Jest bardzo zatłoczony przez turystów przekraczających most na kontynencie. To nie jest najpiękniejsza ani najbardziej zielona z wysp. Główne miasta to Baska, sam Krk, Malinska, Omisalj, Punat i Vrbnik. Miasto Krk słynie z katedry św. Marii.

Rab jest jedną z najbardziej zielonych wysp na Adriatyku i prawdopodobnie jedną z najbardziej magicznych. Ma piękne piaszczyste plaże i porośnięte lasami sosnowymi. Miasto Rab, główny kurort, pełne jest średniowiecznych budynków zbudowanych w XIII wieku pod panowaniem Wenecji. Stare mury miejskie są nadal widoczne w niektórych miejscach.

Pag to druga najdłuższa wyspa na Adriatyku. Z powodu silnego wiatru z Bory ma mało roślinności. Niemniej jednak Pag ma wiele uroku. Słynie z robienia koronek, a miasto Pag jest pięknie zachowane.

Primosten na wybrzeżu jest jednym z najpopularniejszych kurortów na wybrzeżu Adriatyku i oferuje najlepsze z Chorwacji od wczoraj. Spaceruj wąskimi, brukowanymi uliczkami starego miasta na małym, pagórkowatym półwyspie, a dziś nad nocną dyskoteką dla hacjend jest tylko 10 minut taksówką.

Wyspy Kornati – 140 wysp tworzy ten archipelag i zajmuje powierzchnię 300 kilometrów kwadratowych. Większość tego obszaru to park narodowy, który jest tak wyznaczony ze względu na liczne zatoki i krystalicznie czystą, błękitną wodę. Został opisany przez astronautów jako najbardziej niebieska woda na Ziemi z kosmosu. To jest naprawdę piękne. George Bernard Shaw powiedział o archipelagu: „Ostatniego dnia stworzenia Bóg chciał koronować swoje dzieło, tworząc Wyspy Kornati ze łez, gwiazd i tchu”. Większość tego obszaru należy do mieszkańców wyspy Murter, którzy opiekują się gajami oliwnymi, winnicami i sadami. W sezonie rolniczym przebywają w chatach, ale nie ma stałej populacji. Hramina to prywatna marina na wyspie Murter z dobrym wyposażeniem, w tym wyborem restauracji.

Dugi Otok jest domem dla dużej, pięknej Zatoki Telescica. Mała wioska rybacka Sali słynie z letnich imprez, podczas których lokalny folklor jest świętowany przez zabawny wyścig osłów i procesję zapalonych łodzi. Brbinj wyżej na Dugi Otok jest cichą, osłoniętą stacją, otoczoną lasami sosnowymi i gajami oliwnymi.

Miasto Split jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i słynie z Pałacu Cesarza Dioklecjana.

Odwiedź Skradin na kontynencie i wyrusz w górę rzeki do słynnych wodospadów Krka.

Brac jest największą wyspą w Środkowej Dalmacji i trzecią co do wielkości na Adriatyku. Jest również jednym z najbardziej nasłonecznionych, z 2700 godzin rocznie. Brac jest znany z produktów rolnych, fig, oliwy z oliwek, nektaryn, wina i innych owoców. Jednak głównym eksportem jest słynny kamień Brac, z którego zbudowano wiele budynków na całym świecie, w tym dom prezydentów Stanów Zjednoczonych. Mówi się, że Biały Dom w Waszyngtonie ma najpiękniejszą plażę na Adriatyku. Inne kurorty to Złoty Róg (Zlatni Rat), Milna, Sumartin, Supetar i Sutivan.

Hvar jest czwartą co do wielkości wyspą na Adriatyku i jest jeszcze bardziej słoneczna niż Brac. Jednak jest wystarczająco dużo deszczu, aby utrzymać zieloną wyspę i zachować piękne pola lawendy, majeranku, rozmarynu, szałwii i tymianku wraz z winnicami. Wiosną Hvar pachnie sklepem zielarskim. Olejek lawendowy jest głównym eksportem wyspy. Główne kurorty to miasto Hvar, Jelsa, Stari Grad, Sucuraj i Vrboska. W Hvar znajduje się najstarszy teatr publiczny w kraju z 1612 roku.

Vis – 24 mile od stałego lądu, jest to najbardziej wysunięta na zachód z większych wysp chorwackich. Vis jest najstarszym miastem w Dalmacji, 397 pne. Chr. Został założony. Wyspa była ważną bazą dla żołnierzy brytyjskich podczas II wojny światowej. Po 1945 r. Wojsko jugosłowiańskie zostało zamknięte dla publiczności i ponownie otwarte w 1990 r. Produkowane są tam jedne z najlepszych chorwackich win, w tym Plavac i Vugava. Dwie stolice to Vis Town i Komiza. Vis jest szczególnie spokojny i relaksujący.

Słynne Niebieskie Jaskinie znajdują się w Bisevo i jest to idealne miejsce do nurkowania

Korcula znana jest z gęstego lasu. Marco Polo, słynny poszukiwacz przygód, urodził się w Korculi, a jego dom wciąż tam jest. Korcula, znana jako „Mały Dubrownik”, Vela Luka i Lumbarda to główne kurorty.

Na kontynencie Ston jest jednym z najpiękniejszych ufortyfikowanych miast, jakie kiedykolwiek zobaczysz. Słynie z wielu zabytków kultury i imponujących murów obronnych. Lokalne restauracje serwują pyszne dania z ostryg i inne świeże owoce morza. Spędź popołudnie na piaszczystej plaży z drzewami oliwnymi.

Mljet leży 23 km na zachód od Dubrownika i jest najbardziej wysuniętą na południe częścią większych wysp. Zachodnia połowa wyspy to park narodowy, a ponad dwie trzecie wyspy jest zalesione. Według legendy Odyseusz zakochał się w wyspie i pozostał tam przez siedem lat. Na południowym wybrzeżu znajdziesz wiele dobrych kotwicowisk i piaszczystych plaż, z których najlepszą jest Saplunara

Wyspy Elafit – Kolocep, Lopud i Sipan – W czasach starożytnych na tych wyspach mieszkała duża populacja jeleni, a ich nazwa pochodzi od greckiego słowa elafos, co oznacza jeleń. W tej grupie jest sześć wysp i mówi się, że przybyli tu najzdolniejsi marynarze. Po raz kolejny wyspy są bardzo piękne i obowiązkowe. Lopud to niewiele więcej niż dwa wzgórza połączone piękną doliną. Podążaj ścieżką do Sunj Bay, okrągłej białej piaszczystej plaży, która zachęca do kąpieli.

Dubrownik jest nieskazitelnie zachowanym ufortyfikowanym miastem z XIII wieku. Stare mury otaczają stare miasto i oferują fascynującą mieszankę architektury renesansowej, gotyckiej i barokowej. Wysokie mury i wysokie wieże wznoszą się dramatycznie ze wspaniałych placów pełnych kolorowych barów, rynków i restauracji. Całe miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Jedzenie i wino – kuchnia chorwacka jest typowo śródziemnomorska, z naciskiem na ryby, skorupiaki, świeże warzywa i oliwę z oliwek. Gatunki ryb to ząb psa, złota głowa, grouper, makrela, sardynka i okoń morski. Tutaj znajdziesz ośmiornice, ośmiornice i kalmary, homary, małże, ostrygi i krewetki. Są one grillowane lub podawane w gulaszach i risottos. Lokalna wędzona szynka jest bardzo dobra. Baranek jest również bardzo ceniony, szczególnie pieczony na otwartym ogniu. Jest kilka interesujących lokalnych potraw, niektóre na poszczególnych wyspach, których należy szukać lub których należy unikać. Weźmy na przykład Vitalec – produkty uboczne jagnięce, owinięte jelitem jagnięcym i pieczone, a nie codzienne wyobrażenie kulinarnego nieba. Regiony z dużą ilością świeżej wody, Dolina Neretwy, Trilj i Kotlinę Cetina są doskonałe na potrawy z żab, węgorzy i krabów rzecznych. Pag i Dubrownik produkują wysokiej jakości ser owczy. Pag jest znany jako Paski-Sir, twardy ser o charakterystycznym smaku. Niepowtarzalny smak wynika z metody wcierania sera oliwą z oliwek i popiołu, zanim dojrzeje. Ponadto owce żywią się wieloma dzikimi ziołami, takimi jak szałwia. Dalmatyńskie desery też są dobre. Najczęstsze składniki to migdały, jajka, miód, lokalne owoce, suszone figi i rodzynki. Spróbuj Orehnjaca, słodkiego chleba z orzechami lub makiem. Palacinke to naleśniki, które zwykle podaje się z dżemem lub czekoladą. Wina dalmatyńskie były bardzo cenione od czasów starożytnych. Słynne wina to Babic z Primosten, Dingac i Postup z półwyspu Peljesac i Plancic z wyspy Hvar. Są też dobre lokalne brandy i likiery

[ff id=”1″]