Skip to main content

„Mój dzień bez technologii był koszmarem”, mówi jedna studentka na początku swojego ostatniego wykładu na temat technologii, natury i jej wewnętrznych doświadczeń. Ten okrzyk rozbawił mnie tak bardzo, że powtarzałem go przez cały dzień, kiedy opisywałem ten projekt innym studentom i kolegom z Saint Francis University, małego uniwersytetu na wzgórzach gór Allegheny w środkowej Pensylwanii.

W ramach mojego programu socjologii środowiskowej studenci proszeni są o relację z dwóch różnych, ale powiązanych rodzajów doświadczeń: dwa dni bez technologii i sześć dni na wolnym powietrzu, w samotności bez telefonów komórkowych i iPodów. Jej reakcje na tego rodzaju doświadczenia są zarówno zadziwiająco głębokie, jak i zaskakująco zmieniające życie, ale w rzeczywistości promujące życie. W tym artykule opowiem o ich doświadczeniach z dniami wolnymi od technologii.

Dałem ci kilka instrukcji do tego zadania, ale zostawiłem ci to, jak chcesz zdefiniować „dzień” bez technologii. Ponieważ wiem, jak większość moich uczniów jest uzależniona od telefonów komórkowych, laptopów z Facebookiem i iPodów, nie chcę im mówić, jak długo powinni wytrzymać bez takiego wsparcia. Niektórzy uczniowie naprawdę rozciągają się i definiują dzień jako dzień rzeczywisty – od wschodu słońca po kolację. Inni mogą zdefiniować godzinę jako „dzień”. Proszę o rozważenie następujących pytań i napisanie o nich w swoich czasopismach.

Jak to jest spędzić dzień bez technologii? Jak to wpływa na twój nastrój? Twój umysł Twoje emocje? Jakie są różnice między dniem technologii a dniem bez technologii? Podobieństwa? Co lubisz w dniu bez technologii i dlaczego? Co ci się nie podobało i dlaczego? Jak wpłynęło to na twoje interakcje społeczne, że jesteś wolny od technologii? Wyjaśnić. Proszę opisać inne obserwacje.

W naszej kulturze większość z nas uzależniła się od jakiejś formy technologii komunikacyjnej. I większość z nas uzależniła się od tej technologii, nie zdając sobie sprawy z tego, jak bardzo na niej polegamy. Na przykład piszemy SMS-a do znajomych, blogu i „Facebooka” (i tworzymy nowy czasownik). Jestem zdumiony i potajemnie wzruszony tym, jak często dzwonią do rodziców. Wielu uczniów twierdziło, że codziennie dzwonili do rodziców. Inni powiedzieli, że dzwonili do swoich rodziców, zwykle do matki, między każdą klasą. Niektórzy uczniowie narzekali na brakujące spotkania lub praktyki bez technologii (najwyraźniej ich harmonogram zmienia się każdego dnia i w ten sposób są informowani).

Z drugiej strony jestem również przerażony tym, jak bardzo interakcja komputerowa zastąpiła bezpośrednią interakcję ze studentami w wieku studenckim, którzy mieszkają na korytarzu. Mówią mi, że zamiast po prostu iść korytarzem i przywitać się, mogą powiadomić swojego przyjaciela.

Przez kilka lat korzystałem z tego zadania dla setek uczniów z kilkudziesięciu klas. Zawsze jestem zdumiony wnikliwą świadomością, że to proste ćwiczenie uczy ich interakcji społecznych i stylu życia. Oto niektóre z twoich osobistych odpowiedzi:

Bądź tam: „W dzień bez technologii jesteś całkowicie skoncentrowany na tym, co robisz i z kim jesteś. Nie masz żadnych przeszkód, które mogłyby odciągnąć cię od tego miejsca. Moje myśli były tym, co robiłem”.

Stań się towarzyski: „Ta aktywność sprawiła, że ​​stałem się bardziej towarzyski, ponieważ chciałem zobaczyć, kiedy poszedłem na obiad i kiedy musiałem iść i zapytać ludzi zamiast wysyłać im SMS-y lub wiadomości błyskawiczne. Zauważam również (d) jak Fajnie, że ten kampus naprawdę jest ”.

„Dni wolne od technologii usprawniły moje interakcje społeczne. Prowadzę więcej rozmów z przyjaciółmi i dziewczynkami w akademiku niż tylko siedzenie w pokoju i rozmawianie o wiadomościach błyskawicznych i SMS-ach. Prywatna rozmowa z ludźmi jest bardziej osobista niż wysyłanie wiadomości błyskawicznych i SMS-ów . ”

Strata czasu: „W końcu zmarnowałem czas. Przyszła mi do głowy myśl:„ Co naprawdę mogę osiągnąć dzięki technologii? ”.

Uzależnienie od technologii: (podczas 7,5-godzinnej jazdy autobusem na mecz koszykówki bez technologii) „Nie sądziłem, że mi się uda. Kiedy zatrzymaliśmy się w naszym pierwszym miejscu odpoczynku, miałem ochotę zapytać kierowcę autobusu, kiedy przyjechaliśmy do hotelu , Natychmiast sięgnąłem do mojej torby z książkami na telefon komórkowy, ponieważ naprawdę chciałem zobaczyć moje nieodebrane połączenia, SMS-y i wiadomości głosowe. Czułem się jak narkoman. Uświadomiłem sobie, jak bardzo mam obsesję na punkcie mojego telefonu komórkowego. ”„ (Bez mój telefon) Nie wiedziałem, co ze sobą zrobić. Czułem, że oszalałem. Zdecydowanie zepsuło to moje uczucia i było mi smutno w niektórych miejscach, ale potem znów się ucieszyłem, ponieważ sprawiłem, że było moje urządzenia, których nie wolno używać w autobusie. ”

Spędzanie czasu z rodziną: studentka przekazała dzień wolny od technologii swojej rodzinie: „Kiedy wczoraj siedziałam w salonie, zadzwonił telefon. Podniosłem wzrok i spojrzałem na naszą telewizję. Nasz identyfikator dzwoniącego pojawia się na każdym telewizorze tak jak ja Patrząc wstecz na mój laptop, moja siostra zadzwoniła do mnie natychmiast i zapytała, kto dzwoni. W tym momencie zdałem sobie sprawę, jak bardzo moja rodzina jest zależna od nowoczesnych technologii. Później tej nocy powiedziałem mojej matce, że ona i moja siostra wiedzą Mieszkam w oddzielnych pokojach i wysyłam wiadomość tylko wtedy, gdy czegoś potrzebujemy. Zapytałem ją, czy nasza czwórka mogłaby zrobić coś w grupie na jedną noc. Pomyślała, że ​​to świetny pomysł!

Zagrali w 2 gry SORRY i 1 grę SCATTERGORIES. „Ku naszemu zaskoczeniu dobrze się bawiliśmy … Kto wie! Może to będzie nasza nowa tradycja!”

Rozpocznij nową tradycję w swoim domu! Uwolnij swoją technikę na jeden dzień, uwolnij się od stresu i może się dobrze bawić!

[ff id=”4″]