Skip to main content

Skutki używania twardej wody mogą być frustrujące dla niektórych właścicieli domów i ledwo zauważalne dla innych, ale mogą być kosztowne. Twarda woda prowadzi do osadzania się kamienia, który może zatkać rury i sprawić, że urządzenia wykorzystujące wodę będą mniej wydajne.

Ponadto twarda woda sprawia, że ​​mydło jest mniej skuteczne, co powoduje matowe włosy, suchą skórę, sztywne ubrania i plamy z wody na naczyniach. Na szczęście zmiękczacz wody może rozwiązać powyższe problemy i pozwolić właścicielom domów zaoszczędzić pieniądze.

Złóż wszystko razem

Środki zmiękczające wodę usuwają z wody dodatnio naładowane jony magnezu i wapnia, aby przywrócić naturalną równowagę chemiczną. Bez wapnia i magnezu nie powstają żadne osady. Specjalne systemy zaprojektowane w celu zapobiegania tworzeniu się kamienia mogą przekształcać jony wapnia w kryształy, które nie mogą wiązać się z powierzchniami, takimi jak rury.

Ponieważ kryształy te są małe, neutralne i łatwe do spłukania, nie stanowią żadnego ryzyka. Ponadto mogą przywrócić skuteczność mydła. Podczas gdy twarda woda ma ładunek dodatni, który zmniejsza działanie mydła, miękka woda umożliwia naturalne rozpuszczenie mydła.

Korzyści z bardziej miękkiej wody, które są widoczne

Właściciele domów, którzy zaczęli używać środków zmiękczających wodę, zauważają wiele ulepszeń, takich jak:

  • Włosy i skóra stają się czystsze, bardziej miękkie i lśniące.

  • Urządzenia wykorzystujące wodę działają dłużej.

  • Ubrania stają się bielsze, bardziej miękkie i lżejsze.

  • Myte przedmioty, takie jak samochody, naczynia i płytki, mają mniej plam z wody.

  • Zlewy, wanny i urządzenia zawierają mniej piany mydlanej.

  • Koszty napraw i konserwacji są zmniejszone.

  • Miesięczne koszty są niższe, ponieważ urządzenia działają wydajnie.

  • Zmniejszone są również koszty napraw i konserwacji urządzeń i rur.

Oczywiście dla właścicieli domów niezwykle ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj plastyfikatora – jeśli chcą skorzystać z zmiękczania wody bez żadnych wad.

Różne rodzaje zmiękczaczy wody

Właściciele domów, którzy chcą zainstalować zmiękczacz wody, mogą wybierać między solnymi i bezsolnymi systemami zmiękczania wody. Efekty działania zmiękczaczy wody na bazie soli są bardziej widoczne w produkcji szamponowego, pieniącego się mydła, co powoduje, że skóra jest bardziej miękka i lżejsza.

Plastyfikatory na bazie soli mogą skuteczniej zapobiegać tworzeniu się osadów. Jednak te plastyfikatory dodają sód do wody, więc mogą nie być odpowiednie dla osób z problemami zdrowotnymi, takimi jak wysokie ciśnienie krwi i choroby serca. W rzeczywistości plastyfikatory na bazie soli zostały zakazane w wielu miastach z powodu wpływu na środowisko ścieków zawierających zbyt dużo soli.

Bezsolne środki zmiękczające wodę mają takie same zalety jak zmiękczacze tkanin na bazie soli, ale są zdrowsze i bardziej przyjazne dla środowiska. System bez soli nie musi być konserwowany, nie wytwarzane są odpady ani chemikalia i energia elektryczna. Z tego powodu ich elementy można wymieniać co pięć lat. Z drugiej strony systemy na bazie soli muszą być mieszane z nową solą co miesiąc.

Jak wybrać odpowiedni system

Zmiękczacz na bazie soli nadaje się do wody o bardzo wysokiej zawartości wapnia i magnezu. Wynika to z faktu, że ten rodzaj miękkości skutecznie uzdatnia twardą wodę. Jednak systemy wodne na bazie soli mają swoje wady, przez co nie nadają się dla właścicieli domów, którzy mają do czynienia z umiarkowaną twardością wody.

System bez soli może być najlepszym wyborem dla osób o łagodnej twardości wody lub dla członków rodzin wysokiego ryzyka, takich jak dzieci i osoby starsze. Dzięki temu mogą cieszyć się zaletami miękkiej wody bez wad.

[ff id=”4″]