Skip to main content

W normalnych okolicznościach w moczu jest mało glukozy lub nie ma jej wcale. Kiedy występuje ten stan, mówi się o glukozurii. Jeśli glukoza jest obecna w moczu, uważa się, że poziom poniżej (w tym 0) 15 miligramów glukozy na decylitr moczu mieści się w normalnym zakresie.

Obecność glukozy w moczu przekraczającej 15 mg / dl może być objawem jednej z kilku chorób. Niektóre z tych stanów mogą być poważne i wymagać leczenia. Inne warunki są albo wynikiem naturalnego porządku rzeczy, albo po prostu łagodne i nie wymagają specjalnego traktowania. Jedną z możliwych przyczyn nadmiaru glukozy jest glikozuria nerek, wada genetyczna, w której nadmiar glukozy jest uwalniany do moczu z powodu zaburzeń kanalikowych. Jest to zwykle łagodny stan i nie ma się o co martwić. Większość osób dotkniętych glikozurią nerek (RN) nie odczuwa żadnych negatywnych skutków i nie potrzebuje leczenia. RN czasami występuje u kobiet w czasie ciąży i ponownie nie jest to sytuacja znacznie nienormalna. Glukoza w moczu może również wynikać z nadmiernego spożycia węglowodanów, a stan może być również spowodowany przez niektóre leki, takie jak hydrat chloralu, diazoksyd i lit, a także estrogeny i niektóre leki moczopędne.

Inną przyczyną glukozy w moczu jest stan zwany hiperglikemią, w którym poziomy cukru we krwi są czasami znacznie podwyższone. Jest to często stan naturalny i niekoniecznie stanowi powód do niepokoju. Hiperglikemia może być spowodowana stresem w ciele lub chorobą wywołaną infekcją, a następnie stanem zapalnym, zwykle związanym z infekcją. Podczas gdy hiperglikemia może być również objawem cukrzycy, wstępna diagnoza nie jest pozytywnym wskaźnikiem jej obecności. Jeśli jednak hiperglikemia stanie się długotrwała lub przewlekła, najprawdopodobniej przyczyną jest cukrzyca. Leczenie należy rozpocząć stosunkowo szybko, ponieważ wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do uszkodzenia narządów w organizmie przez długi czas.

Chociaż obecność glukozy w moczu nie zawsze wskazuje na poważne problemy, zawsze istnieje możliwość, że przyczyną problemu może być cukrzyca. Ilekroć glukoza jest obecna w nadmiernych ilościach, konieczne są dalsze badania i badania, ponieważ niezwykle ważne jest, aby leczenie cukrzycy rozpocząć jak najszybciej po zdiagnozowaniu choroby. Zazwyczaj próbki krwi i moczu są poddawane analizie laboratoryjnej w ramach corocznego badania fizykalnego. Jeśli tak, można łatwo wykryć nieprawidłowe pomiary glukozy we krwi lub moczu lub w obu przypadkach. Istnieje wiele powodów, dla których coroczne badanie fizykalne jest ważne, nawet jeśli czujesz się dobrze. Wczesne wykrycie objawów glikozurii nerek, hiperglikemii lub cukrzycy może ułatwić leczenie tych schorzeń, jeśli konieczne jest leczenie.

[ff id=”7″]