Skip to main content

Torbiele jajników mogą być bardzo przerażające, ale to nie znaczy, że muszą. Najważniejszą rzeczą, jaką kobieta może zrobić, jest kształcenie się na jej temat. Z definicji torbiel jajnika jest wypełnionym płynem workiem, który tworzy się na lub w jajniku. Zazwyczaj choroba ta może wystąpić podczas owulacji (gdy jajo jest uwalniane z jajnika). Mieszek rośnie w dniach poprzedzających uwolnienie jaja. Mówi się, że pęcherzyk pęka i wytwarza jajo po owulacji. Jeśli tak się nie stanie, płyn pozostaje w pęcherzyku i tworzy torbiel.

Chociaż nie są znane żadne czynniki ryzyka, torbiele jajników mogą powodować komplikacje, jeśli krwawią, pękają, skręcają lub powodują skręcenie jajowodu lub naciskają na coś w pobliżu. Często nie ma żadnych objawów, dlatego ważne jest, aby nadążać za rutynowymi kontrolami lekarza. Jeśli kiedykolwiek wystąpi nieprawidłowe krwawienie z macicy (zmiana normalnego wzoru miesiączki), brak miesiączki, dłuższy lub krótszy niż zwykły cykl menstruacyjny, ból brzucha, ból podczas wypróżnień lub ból miednicy, należy skontaktować się z lekarzem i umówić na wizytę kontrolną ,

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez kobiety, które doświadczają tego problemu, jest: „Czy torbiele jajników mogą powodować krew w moczu?” W tym momencie wydaje się, że nie ma korelacji między moczem we krwi a torbielami jajników. Wiele kobiet, które miały krew w moczu w czasie lub w pobliżu torbieli jajnika, odkryło, że ma także zakażenie pęcherza lub nerek. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli zauważysz plamy w moczu, jeśli miesiączka wydaje się być dłuższa niż zwykle.

Jeśli nie spróbujesz zajść w ciążę, lekarz może zalecić terapię hormonalną, taką jak kontrola urodzeń, w celu zrównoważenia układu i pomocy ciału w zatrzymaniu tworzenia pęcherzyków. Funkcjonalne torbiele zwykle nie wymagają leczenia i zwykle ustępują w ciągu ośmiu do dwunastu tygodni. Powinieneś skontaktować się z lekarzem, jeśli masz proste torbiele jajnika większe niż pięć do dziesięciu centymetrów lub złożone torbiele jajnika, które nie ustępują. Należy je usunąć chirurgicznie.

[ff id=”7″]