Skip to main content

Pracując z domowego biura, możesz nie robić tak wielu przerw, jak w tradycyjnym biurze. Być może będziesz musiał pracować przez wiele godzin, zanim wstaniesz z krzesła, ponieważ przerwy są zwykle mniej rozpraszające. Z tego powodu ważne jest, aby zadbać o siebie – i wyposażyć się w podstawową ergonomię, aby uniknąć stresu fizycznego spowodowanego pracą komputera lub przynajmniej go zminimalizować.

Oto 12 wskazówek dotyczących konfigurowania ergonomicznej stacji roboczej:

1. Użyj dobrego krzesła z dynamicznym oparciem i siedziskiem. Usiądź wygodnie i użyj go zamiast pochylać się do przodu

2. Ustaw górną część obudowy monitora 5-8 cm powyżej poziomu oczu

3. W razie potrzeby użyj bezodblaskowego ekranu i filtra przeciwodblaskowego wykonanego ze szkła optycznego

4. Usiądź na odległość ramienia od monitora

5. Połóż stopy na podłodze lub stabilnym podnóżku

6. Użyj uchwytu na dokumenty, który jest najlepiej wyrównany z ekranem komputera

7. Trzymaj nadgarstki płasko i prosto w stosunku do przedramion, aby korzystać z klawiatury / myszy / urządzenia wejściowego

8. Ręce i łokcie powinny być rozluźnione i znajdować się blisko ciała

9. Wyśrodkuj monitor i klawiaturę przed sobą, aby ich nie używać

10. Aby uzyskać najlepszy kąt nadgarstka, użyj ujemnej półki na klawiaturę z górną platformą myszy lub platformą uchylną obok klawiatury.

11. Użyj stabilnej powierzchni roboczej i stabilnej półki na klawiaturę (bez siły skoku)

12. Rób częste krótkie przerwy (mikrobreaky)

Idealne pisanie: obsługa klawiatury z ujemnym nachyleniem

W idealnej pozycji do pisania, zarówno statyczne, jak i dynamiczne obciążenia mięśni są zminimalizowane. Tę pozycję uzyskuje się, gdy klawiatura znajduje się poniżej wysokości łokcia, a podstawa klawiatury jest delikatnie odchylona od użytkownika, aby klawisze były dostępne dla rąk w neutralnej pozycji. W tej pozycji ramiona, ramiona, szyja i plecy mogą się zrelaksować, szczególnie podczas krótkich przerw. W tej lekko odchylonej pozycji siedzącej niskie oparcie spoczywa na podparciu lędźwiowym krzesła. Kąt łokcia jest otwarty, aby ułatwić przepływ krwi do przedramienia i dłoni. Kąt brzucha i tył kolana (za kolanami) są otwarte w celu przyspieszenia krążenia krwi. Stopy mocno spoczywają na podłodze.

problemy:

Klawiatura na pulpicie – pisanie klawiatury na biurku jest wspólne dla wielu użytkowników komputerów. W tej pozycji trudno jest utrzymać nadgarstek w neutralnej pozycji, ponieważ przedramiona zwisają, gdy są zmęczone, co powoduje rozciąganie nadgarstków. Ponadto większość użytkowników musi pracować ze zgiętymi łokciami, co może ściskać nerwy pośrodkowe i łokciowe na łokciu i ograniczać przepływ krwi do rąk. Praca ze spadającymi przedramionami zwiększa obciążenie mięśni ramion, ramion i szyi. Praca w tej pozycji przez ponad 3-4 godziny nieuchronnie prowadzi do zmęczenia mięśni.

Tradycyjna półka na klawiaturę – wprowadzenie klawiatury do tradycyjnej półki na klawiaturę może powodować problemy z postawą użytkowników. Wielu użytkowników komputerów często korzysta z klawiatury, która jest bardziej stroma na tablecie. W tej pozycji trudno jest również utrzymać nadgarstek w neutralnej pozycji, ponieważ przedramiona zwisają, gdy się męczy, a to powoduje, że nadgarstki rozciągają się bardziej. Badania nie wykazały, że konwencjonalne tace klawiatury znacznie poprawiają postawę nadgarstka.

Oczywiście istnieją inne czynniki ergonomiczne, takie jak właściwe oświetlenie, wentylacja, użytkowanie myszy, wysokości i style mebli oraz sprzęt telefoniczny. Upewnij się, że wiesz, co najlepiej pasuje do Twojej konkretnej sytuacji i budżetu. Zadbaj o swoje ciało teraz, a zajmie się tobą w przyszłości.

[ff id=”3″]