Skip to main content

Po wycieku z linii wodociągowej, powodzi lub huraganie dopływ czystej wody pitnej zostaje przerwany. Dlatego może być konieczne użycie dezynfekowanej, przegotowanej lub butelkowanej wody do czasu przywrócenia dopływu wody. W tym artykule zapoznamy Cię z niektórymi metodami wygodnej dezynfekcji wody pitnej z domu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Poniższe instrukcje mogą pomóc w zagotowaniu lub dezynfekcji wody w celu zabicia wszelkich mikroorganizmów w wodzie. Zaletą tych metod jest to, że nie niszczą innych typowych zanieczyszczeń, takich jak chemikalia, sole i metale ciężkie.

Najpierw upewnij się, że używasz odpowiednio zdezynfekowanej wody. Ten rodzaj wody jest bezpieczny do picia, gotowania i czyszczenia ubrań i naczyń.

1. Metoda gotowania

Jeśli nie masz wody butelkowanej do picia, możesz najpierw zagotować wodę, do której masz dostęp. Gotowanie przez kilka minut wystarczy, aby zabić różnego rodzaju patogeny, wirusy, pierwotniaki i bakterie, według raportów opublikowanych przez WHO.

Czasami woda jest mętna. Aby go wyczyścić, wystarczy wlać wodę przez filtr, filtr do kawy lub ręcznik do innego pojemnika.

Gotuj wodę przez kilka minut, aby zapewnić właściwą dezynfekcję. Na przykład na wysokości 1000 metrów może być konieczne poczekanie kilku minut.

Po zagotowaniu wody należy ją zdjąć z kuchenki i odczekać kilka minut, aż ostygnie. Upewnij się, że pojemnik jest przykryty.

2. Wybielająca partia

Jeśli woda smakuje płytko lub dziwnie, możesz dodać niewielką ilość soli do ściółki wody. Alternatywnie możesz wlać wodę do innego pojemnika, a następnie do pierwszego pojemnika, a następnie powtórzyć proces kilka razy, aby usunąć zapach.

W przypadku metody wybielania należy użyć wybielacza chlorowego w celu właściwej i bezpiecznej dezynfekcji. Aktywne składniki tego środka bielącego zazwyczaj zawierają 6% podchlorynu sodu. Wybieranie wybielaczy odpornych na kolory lub pachnących nie jest dobrym pomysłem, ponieważ zawierają one dodatkowe detergenty.

Poszukaj czystej pipety i upuść kilka kropli wybielacza do wody. Na galon wody możesz upuścić tylko 6 kropli wybielacza, co jest więcej niż wystarczające. Jednak ilość można zwiększyć, jeśli woda jest nadal dość pochmurna lub śmierdzi.

Na koniec zamieszaj pojemnik i przykryj go przez pół godziny. Jeśli woda pachnie chlorem, możesz powtórzyć proces i pozostawić pojemnik na kolejne 15 minut.

Krótko mówiąc, jeśli szukasz łatwego sposobu na dezynfekcję wody pitnej w nagłych wypadkach, zalecamy wypróbowanie jednej z dwóch metod opisanych w tym artykule. Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą ci dokonać właściwego wyboru i pić tylko czystą wodę.

[ff id=”4″]