Skip to main content

Blaszane dachy istnieją już od wieków. Można się zastanawiać, dlaczego, skoro inne metale są znacznie silniejsze niż słaba cyna. Istnieje również wiele innych niemetalowych materiałów dachowych, które są mocniejsze niż cyna, takich jak gonty asfaltowe i płytki ceramiczne. Te inne pokrycia dachowe zapewniają lepszą izolację akustyczną nawet podczas deszczu. Blaszane dachy nadal istnieją z dwóch głównych powodów: przystępności cenowej i trwałości.

Cyna jest jednym z najtańszych metali. Chociaż jest dostępny w bardzo konkurencyjnych cenach, nie należy oceniać zakupu blaszanego dachu wyłącznie na podstawie ceny. Kiedy to zrobisz, możesz zainstalować blaszane dachy, które mogą nie być odpowiednie dla twojego domu.

Aby blaszany dach był skuteczny, musi być izolowany, aby obniżyć poziom hałasu podczas deszczu. W przeciwieństwie do innych grubszych pokryć dachowych, dachy blaszane wytwarzają dużo hałasu w mokry dzień. Odpowiednie warstwy materiału dźwiękoszczelnego należy umieścić bezpośrednio pod blaszanym dachem, aby pochłonąć większość hałasu. Ta izolacja podwaja się również, aby utrzymać chłód w lecie i ciepło w zimie. Po prawidłowym zainstalowaniu blaszany dach nie brzmi jak cyrk bębna za każdym razem, gdy pada deszcz.

Blaszane dachy również bardzo dobrze chronią środowisko. Woda deszczowa nie powoduje erozji blaszanego dachu, ponieważ cyna nie ulega korozji przez wodę i sól. Silniejsze metale, takie jak stal, rozwinęłyby rdzę po zbyt wielu mokrych dniach. Jedyną rzeczą, którą cyna mogłaby zaatakować, jest kwas. Jeśli mieszkasz w pobliżu obszaru przemysłowego, uważaj na kwasowość deszczu, ponieważ może to uszkodzić blaszany dach.

Zasadniczo dwie główne zalety dachu z blachy to niska cena i doskonała kompatybilność z otoczeniem. Te dwa czynniki nadal utrzymują blaszane dachy do dziś. Jednak zanim dostaniesz blaszany dach, musisz wziąć pod uwagę jeszcze jedną rzecz. Jeśli w twoim regionie występują ekstremalne warunki pogodowe, takie jak huraganowe wiatry, nie ma mowy o blaszanym dachu. Bardzo silne wiatry dość łatwo oderwałyby blaszany dach od domu. Ale z drugiej strony, jeśli przeżyjesz naprawdę zły huragan, każdy dach zostanie zawalony.

[ff id=”3″]