Skip to main content

język

Chorwacki to standardowy język południowosłowiański, powszechnie używany przez Chorwatów, Bośnię i Hercegowinę, Wojwodinę i inne kraje sąsiednie. Większość Chorwatów mówi po angielsku, niemiecku i włosku jako drugim języku. Niektórzy mówią również po polsku i czesku.

religia

Katolicyzm jest główną religią w Chorwacji i stanowi 86,3% populacji. Kościół rzymskokatolicki jest integralną częścią chorwackiego społeczeństwa. Wielu Chorwatów ma szczególne nabożeństwo do Najświętszej Dziewicy z wieloma sanktuariami i uroczystościami ku ich czci. Każde miasto i wieś szanuje świętego patrona i celebruje święto świętego podczas ceremonii kościelnej i procesji.

waluta

Kuna jest oficjalną walutą Chorwacji. Należy pamiętać, że euro nie są prawnym środkiem płatniczym w Chorwacji, chociaż niektóre firmy turystyczne mogą akceptować euro. Możesz wymienić dowolne pieniądze kuna pozostawione w euro w krajowym biurze zwrotu lub kantorze wymiany walut.

Jedz i pij

Kuchnia chorwacka jest stosunkowo zróżnicowana ze względu na różne wpływy kulturowe. Sir I vrhnje, kwaśna śmietana z twarogiem, jest świeżo dostępna na głównym rynku Dolac w Zagrzebiu. Możesz także spróbować pikantnej kiełbasy kulen lub kulenova seka. Zagorski Struklji jest popularnym przysmakiem, często serwowanym w Hrvatsko Zagorje i Zagrzebiu. Większość chorwackich miast ma także pizzerie, z których wiele serwuje włoskie pizze z cienką skórką lub pizze z owocami morza.

Rakija to niezastąpiona brandy z winogron, śliwek, fig i innych owoców i ziół. maraschino to napój alkoholowy z wiśniami Marasca z Zadaru w Dalmacji. to napój alkoholowy z wiśniami Marasca z Zadaru w Dalmacji. KarlovaÄko i Ožujsko to dwie najpopularniejsze marki piwa w Chorwacji.

zakupy

Jeśli masz ochotę na terapię zakupową, Zagrzeb oferuje wspaniałe zakupy. Znajdziesz tu wiele pchli targ, sklepy z używanymi i kolekcjonerskimi sklepami, których nie znajdziesz nigdzie indziej. Wiele butików sprzedaje artykuły gospodarstwa domowego i modne dodatki zaprojektowane przez chorwackich projektantów i pojawiające się w Dubrowniku, Rovinj i Splicie.

Miejsca turystyczne

W północnej części półwyspu Istria znajdują się luksusowe kurorty Chorwacji, rustykalne weneckie miasta, takie jak Rovinj i Poreč, a także spektakularne rzymskie ruiny. Split, drugie miasto Chorwacji, jest zatłoczonym portem ze starym centrum, które przypomina pałac rzymskiego cesarza Dioklecjana. Na południe od Splitu znajduje się otoczone murami miasto Dubrownik, który jest doskonałym przykładem architektury nadmorskiej i organizuje ważne festiwale sztuki latem. Mljet to kolejna relaksująca miejscowość turystyczna i jedna z majestatycznych wysp adriatyckich z gęstymi lasami.

sport

Od pieszych wędrówek po pagórkowatych wzgórzach po nurkowanie w Adriatyku, w Chorwacji istnieje wiele sportów na świeżym powietrzu. Żeglarstwo to kolejny świetny sposób, aby uzyskać dobry widok na przybrzeżne wyspy innych maleńkich archipelagów. Jeśli chcesz popłynąć, najlepiej to zorganizować przed przybyciem.

Piłka nożna jest popularnym sportem dla widzów w Chorwacji, a chorwacka drużyna narodowa jest jedną z najbardziej znanych drużyn w Europie Środkowo-Wschodniej, która stale kwalifikuje się do międzynarodowych turniejów piłkarskich.

[ff id=”1″]