Skip to main content

Dzisiaj nie może być nikogo, kto nic nie wie o kominkach. Chociaż kominki zostały odkryte setki lat temu, okazały się również świetnymi przedmiotami codziennego użytku i eleganckimi w czasach współczesnych. Jednym z głównych powodów tego jest fakt, że kominy powstały z czasem i nigdy nie pozostały sztywne. Obecnie wykorzystywane są różne rodzaje nowoczesnych kominków, takie jak kominki gazowe, elektryczne, ścienne, wentylacyjne i przenośne. Oznacza to, że tradycyjne kominki wymarły, są również produkowane, ponieważ wielu jest wciąż poszukiwanych. Jednak nowoczesne kominki lub urządzenia grzewcze można podzielić na dwie główne głowice w zależności od obszaru zastosowania. Są to kominki wewnętrzne i zewnętrzne.

Jak sama nazwa wskazuje, kominki wewnętrzne to urządzenia grzewcze, które zazwyczaj instaluje się w salonie, jadalni, sypialni lub innej zamkniętej przestrzeni w domu lub budynku. Rzeczywiście, są one jednym z najpopularniejszych rodzajów kominków.

Kominki zewnętrzne to te, które są instalowane w otwartych przestrzeniach, zwykle w ogrodzie lub w pobliżu tarasu. Są przeznaczone do ogrzewania zewnętrznego i zwykle są używane o zmierzchu. Te urządzenia grzewcze są również bardzo pożądane.

Musisz teraz mieć pojęcie o naturze kominków wewnętrznych i zewnętrznych. Omówmy więc kilka interesujących i ważnych różnic między nimi:

  • Kominki zewnętrzne są generalnie tańsze niż kominki wewnętrzne.
  • W kominku zewnętrznym nie jest wymagana klapa, ponieważ nie występuje utrata ciepła, podczas gdy kominek wewnętrzny zwykle ma klapę.
  • Kominki zewnętrzne są stosunkowo większe i mają obszerną palenisko w porównaniu do kominków wewnętrznych.
  • Kominki zewnętrzne są zwykle wyposażone w czapki kominowe, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się iskier w wietrzne dni. Nie musi to dotyczyć wewnętrznych urządzeń grzewczych.
  • Istnieje wiele innych opcji projektowania kominków wewnętrznych niż kominków zewnętrznych. Powodem tego jest to, że nie wszystkie materiały i konstrukcje nadają się do użytku na zewnątrz, dlatego wybór zewnętrznych urządzeń grzewczych jest stosunkowo mniejszy.
  • Kominki wewnętrzne obejmują kominki drewniane, gazowe i elektryczne, podczas gdy kominki zewnętrzne to głównie kominki drewniane. W dzisiejszych czasach dostępne są również zewnętrzne kominki gazowe, ale trudno jest znaleźć zewnętrzne kominki elektryczne, ponieważ nie nadają się do użytku na zewnątrz.
  • Podczas produkcji zewnętrznych urządzeń grzewczych szczególną wagę przywiązuje się do trwałości i solidności. Wynika to z tego, że powinny pracować na zewnątrz, a zatem powinny być wystarczająco wytrzymałe, aby wytrzymać obciążenia klimatyczne. Z drugiej strony, w przypadku kominków wewnętrznych bardziej skupia się na elegancji niż na długowieczności.
  • Wykorzystanie metali szlachetnych, takich jak srebro, złoto i platyna, jest czasem stosowane również do produkcji kominków wewnętrznych, ponieważ urządzenia te mają uzupełniać wnętrze. Przeciwnie, jednostki zewnętrzne są w zasadzie funkcjonalne i nie ma w nich takiej ozdoby.

[ff id=”1″]