Skip to main content

Chociaż istnieje tyle systemów produkcji trzody chlewnej, ile jest indywidualnych gospodarstw, można je podzielić na dwa główne typy: produkcja trzody chlewnej wewnątrz lub na zewnątrz.

Farmy trzody chlewnej to stada świń trzymane na stosunkowo niewielkim, ściśle kontrolowanym obszarze, zwykle z pewnym rodzajem kontroli klimatu, często z płynnymi systemami żywienia i (w coraz większym stopniu) o „wysokim zdrowiu”. Systemy te są często określane jako „fabryczna” lub „fabryczna” „intensywna” produkcja.

W przypadku świń z wolnego wybiegu, świnie hodowlane (lochy i mioty) z „arkami” i płotami elektrycznymi są trzymane na gruntach ornych z wolnego wybiegu przez rok lub dwa lata na lokalizację. W ten sposób utrzymuje się ponad jedna trzecia stada brytyjskiego, a coraz więcej świń hoduje się na rzeź na zewnątrz.

Oba systemy mają swoje zalety i wady: Przyjrzyjmy się najpierw pozytywnym właściwościom obu systemów.

W domu masz przewagę kontroli środowiska: prosięta mogą rodzić się i wychowywać w odpowiedniej temperaturze. Dorosłe zwierzęta mogą być chłodne latem, a cieplejsze zimą – nie mają też możliwości opalania się. a przepływ powietrza, zwłaszcza występowanie przeciągów, które są szkodliwe dla zdrowia świń, można kontrolować. Możesz także kontrolować spożycie paszy od tuczników i zmniejszyć ilość odpadów (co jest tak ważne w czasach rosnących kosztów pasz). Ponadto łatwe do zainstalowania są kontrolowane komputerowo metody karmienia, takie jak automatyczne karmienie macior i karmienie płynne w celu tuczu. Farmy wewnętrzne są generalnie bardziej wydajne niż farmy zewnętrzne, ponieważ pasze i środowisko można lepiej kontrolować i mierzyć. W ten sposób wiele zmiennych można lepiej kontrolować w warunkach wewnętrznych. Możliwe jest również utrzymanie i utrzymanie wysokiego poziomu zdrowia stada, co znacznie zmniejsza ryzyko i wyzwania związane z chorobą.

Jednak na zewnątrz zyskujesz dzięki znacznie zmniejszonym kosztom inwestycyjnym, niższym kosztom operacyjnym i prawdziwej przewadze marketingowej, kiedy „bezpłatna żywność”, „uprawiana na zewnątrz”, a nawet „ekologicznie” przekonują się wobec konsumentów, z którymi możesz chcieć się rozstać Najwyższa cena za przyjazność dla środowiska. W przypadku świń z wolnego wybiegu wyższy poziom dobrostanu jest postrzegany w gospodarstwie (bardziej naturalny, lepiej wyrażający się jako „wewnętrzna świnia”). Wreszcie, prawdziwą zaletą jest wykorzystanie świń jako „roślin okrywowych” do czyszczenia i nawożenia pola uprawnego, które wymaga odchwaszczania i odświeżania.

Duże zalety, ale co z wadami?

Koszty wewnętrzne są trzy razy wyższe (na lochę) niż w przypadku jednostki zewnętrznej. Koszty energii są wysokie, a usuwanie gnojowicy może stanowić problem (chociaż jest to mile widziane przez chłopców z rolnictwa, którzy kiedyś rozprzestrzenili się i pracowali w glebie), a na pewno także znaczne koszty. Duża gęstość zaludnienia na farmie intensywnej terapii ma również swoje problemy: choroby rozprzestrzeniają się jak pożar, jeśli uzyskają dostęp do stada, a zapach może stać się nieprzyjemny, szczególnie w upalne dni. Bardzo ważne są także kwestie dobrostanu – łatwiej jest łamać prawo w środku niż na zewnątrz (przychodzi na myśl gęstość obsady i wzbogacanie środowiska).

Na zewnątrz największymi problemami są niższa produktywność i ekstremalne warunki pogodowe (na mojej jednostce zewnętrznej widziałem, jak woda zamarza, gdy wyszła z 4-calowego zaworu Bowsera pewnej zimy). Zatrudnianie wykwalifikowanego personelu stanowi również coraz większy problem – każdy dzień na świeżym powietrzu niekoniecznie jest sielankowy. Potencjalnym problemem jest również kontrola szkodników i zdrowie stada, podobnie jak zarządzanie stadem paszowym, który powinien być trzymany na zewnątrz (kontrola apetytu, konwersja paszy, tempo wzrostu i marnotrawienie paszy są głównymi wyzwaniami, które wymagają zdrowego stada, aby uzasadnić cenę premium).

Masz to. „Huśtawki i ronda”, jak mówią – „sześć na pół tuzina pozostałych”. Być może najlepszy jest kompromis – dobrze zaprojektowane budynki i systemy zarządzania obornikiem, trzody chlewne z trzcinami (na przykład z odpadami mlecznymi), luźne chaty i dużo słomy. Dodaj kilka przydatnych funkcji, takich jak elektroniczne podajniki loch i wiele produktów przyjaznych dla środowiska i utrzymaj wysoki poziom zdrowia. Więc może masz to, co najlepsze z obu światów? Wiem na pewno, że świnie stają się tak nieszczęśliwe jak my w śnieżne, lodowate, mokre i wietrzne dni, a to, jak czujemy przeciągi i wysokie temperatury, jest niewygodne.

[ff id=”1″]