Skip to main content

Kolorowe trendy w modzie z Indii

Z końcem XX wieku hype, który stworzył bardziej praktyczne i pragmatyczne środowisko i dał bardziej stabilny obraz branży modowej, dobiegł końca.
W latach 50., 60. i 70. indyjski scenariusz mody nie był całkowicie bezbarwny. To było ekscytujące, stylowe i pełne wdzięku. W kraju nie było projektantów, modeli, gwiazd ani marek modowych. Wartość odzieży oceniano na podstawie stylu i materiału, a nie tego, kto ją wyprodukował.

Zawsze uważano, że jest tak szykowny i modny, że zwraca się do nieznanego krawca, który mógłby zrobić ubranie na kilka rupii, oferując idealne dopasowanie, wykończenie i styl. Pani z wyższych sfer, która go nosiła, była dumna z tego, że zrobiła dobry interes i dała efekt końcowy jej imieniu.

W latach 60. ciasne „kurtki”, „churidare” i wysokie fryzury były trendem wśród kobiet. Był to czas niegrzeczności i świętowania w sztuce, muzyce i kinie, który przejawił się w uwolnieniu od ograniczeń i akceptacji nowych rodzajów materiałów, takich jak folie plastikowe i powlekane tkaniny poliestrowe.

W latach 70. eksport tradycyjnych materiałów wzrósł zarówno za granicą, jak i w kraju. Właśnie dlatego międzynarodowa moda z odważnymi kolorami, kwiatowymi nadrukami i dzwonami przybyła do Indii na długo przed kulturą MTV. Syntetyki stały się modne, a kultura dyskotekowa wpłynęła na scenariusz mody.

Na początku lat 80. pojawił się pierwszy sklep z modą „Ravissant”. otwarty w Bombaju. W tym czasie ubrania sprzedawano za czterocyfrową cenę. Lata 80. były erą pewności siebie, a amerykańscy projektanci tacy jak Calvin Klein stali się popularni. Również w Indiach sylwetki stały się bardziej męskie, a seria „Salwar Kameez” zyskała na popularności. został zaprojektowany z poduszkami naramiennymi.

Wraz z rozwojem sklepów designerskich w Bombaju kultura eleganckich wzorów mody stała się trendem wśród Indian wraz z ich wysokimi cenami. Niewątpliwie odzież o wysokiej cenie była na najniższym etapie mody. Ale klienci natychmiast przeszli do branży mody, gdzie byli przekonani, że słowo „elegancka kultura projektowania mody” oznacza, że ​​musi mieć wyższą cenę.

Ubrania sprzedawano tylko po niewiarygodnych cenach, ponieważ projektanci postanowili zwrócić na siebie uwagę, tworząc przyciągające wzrok stroje i łącząc się z odpowiednimi programami, celebrytami i wydarzeniami.

Później pokazy mody przeszły na konkurencyjne wydarzenia, które próbowały się prześcignąć pod względem tematyki, listy gości i relacji medialnych. W tym czasie biznes mody był profesjonalną sztuką numer jeden dla każdego nowicjusza.

W latach 90. ubiegłego wieku, w ostatniej dekadzie tysiąclecia, odnotowano tendencję do drastycznych strat w odzieży etnicznej (dziś rynek odzieży etnicznej w Indiach wynosi 9 000 rupii). Doprowadziło to do spadku i recesji, potrzeby sprzedaży za wszelką cenę i pozostania w centrum uwagi. Przy zaciekłej drapieżnej konkurencji i dobrej świadomości klienta stało się nieuniknione. Ceny, które kiedyś osiągnęły szczyt, rozpoczęły podróż w dół.

W tym czasie pogorszenie koniunktury było odczuwalne nie tylko w metkach cen odzieży, ale także w branży pokazów mody. Inne modelki, choreografowie, wizażyści, fryzjerzy i projektanci wlali się w ich działalność.

Zabawa i zabawa w indyjskim scenariuszu mody nie zakończyły się na tym, ale trwały nadal. Był to punkt, w którym osiągnął pewien stopień stabilności dzięki nowym projektantom i modelom oraz niektórym rozsądnym projektom na początku XXI wieku. Modowy szum przyspieszył.

Indyjski przemysł mody rozwija skrzydła na całym świecie

Dla światowego przemysłu modowego Indie są bardzo dużym eksporterem tkanin i akcesoriów. Indyjskie wzory etniczne i materiały są uważane za główny aspekt dla domów mody i producentów odzieży na całym świecie. Jeśli chodzi o tkaniny, Indie odgrywają ważną rolę jako jeden z największych graczy w międzynarodowym przemyśle modowym obok zakupów odzieży modowej.
Siła Indii zależy nie tylko od tradycji, ale także od surowców. Indie są trzecim co do wielkości producentem bawełny na świecie, drugim co do wielkości producentem jedwabiu i piątym co do wielkości producentem włókien sztucznych.

Na rynku międzynarodowym istnieje wiele podstawowych aspektów w indyjskim przemyśle odzieżowym i tekstylnym, które są zgodne pod względem opłacalności produkcji, surowca, szybkiego dostosowania do sprzedaży i różnych preferencji w projektowaniu odzieży, takiej jak cekiny , Hafty perłowe, hafty arari lub szykowne itp., A także tańsi specjaliści. Indie zaopatrują międzynarodowe domy mody w te ubrania w konkurencyjnych cenach, z krótszym czasem realizacji i skutecznym monopolem na projekty obejmujące wyszukane hafty ręczne – uznawane na całym świecie.

Indie zawsze były standardowym źródłem w haftowanym segmencie odzieży, ale zmiana rupii w stosunku do dolara spowodowała dalszy wzrost cen, przyciągając kupujących. Tak więc międzynarodowe domy mody korzystają z rzeczy szytych na miarę, a na koniec ręcznie robione dzieła sprzedawane są po bardzo rozsądnych cenach.

Jeśli chodzi o rynek tkanin, zakresy oferowane w Indiach mogą zarówno przyciągać, jak i dezorientować nabywcę. Podstawową oceną wyboru tkanin jest obecny trend na rynku międzynarodowym. Znaczna część produkcji odbywa się w części małego miasteczka Chapa we wschodnim stanie Bihar, o której nigdy byś nie słyszał. Tutaj produkcja tkanin jest branżą rodzinną, zakres i jakość wytwarzanego tu surowego jedwabiu wierzą w stosowane metody produkcji surowej i stosowane urządzenia – tussary, matka jedwab, phaswas, ty to nazwij i możesz to zaprojektować. Surat w Gujarat jest dostawcą niesamowitego zestawu żakardów, naleśników z mchu i żorżetów – wszystkich tkanin używanych do tworzenia olśniewających sylwetek, które są poszukiwane na całym świecie. Innym indyjskim wzorem tkanin, który został specjalnie zaprojektowany dla historii mody, jest „Madras Check”, który pierwotnie był używany do uniwersalnego „Lungi”, prostego pakietu dolnej części ciała noszonego w południowych Indiach. Meble i prawie wszystko, co możesz sobie wyobrazić.

Ostatnio wielu projektantów zaczęło używać tradycyjnych indyjskich tkanin, wzorów i krojów, aby ulepszyć swoje kolekcje modowe. Etniczne wzory indyjskie z krawatem do farbowania, krawatem do farbowania lub drukiem bloków warzywnych są w & quot; w & rdquo; nie tylko w Indiach, ale na całym świecie.

W Indiach haft ludowy zawsze kojarzy się z kobietami. To sposób na wyrażenie siebie, a oni tworzą projekty, które reprezentują ich rodzimą kulturę, religię i pragnienia. Kobiety haftują odzież do użytku osobistego, a pasterz przygotowuje haftowane ozdoby dla zwierząt, ozdobne pokrowce na rogi i czoła, a Kutch Rabaris w Gujarat wykonuje jedne z najlepszych haftów. Haftowane elementy powstają podczas uroczystości i wesel zwanych „Dharaniya”. Jednym z głównych stylów Saurashtra jest „Army”. Haft z odważnymi geometrycznymi wzorami, tkany na jedwabiu. Kobiety Mutwa z regionu Banni w Kutch mają fascynujący haft, w którym wykonują delikatne hafty z zaprojektowanymi motywami i odzwierciedlają rozmiar szpilek. Gracia-Jats używają geometrycznych wzorów na jarzmach długich sukienek. Ponadto w Kutch powstają najlepsze kołdry z aplikacjami.

Dekorowanie odzieży perłami to kolejna dziedzina, w której jest pożądana na rynku międzynarodowym. Perły są używane do wyrobu girland i innych akcesoriów, takich jak paski i torby. Te wzory są teraz dostępne również do noszenia na wieczór haute couture.
Według ankiety indyjskie kobiety niedawno zrezygnowały z tradycyjnego sari na zachodnie kostiumy, takie jak koszulki i szorty, ponieważ czują się bardziej komfortowo w spódnicach i spodniach niż w sari i salwar kameez. Stwierdzono, że kobiety wydały tylko 165 milionów dolarów na spodnie i spódnice, podczas gdy mężczyźni wydali 1,74 miliarda dolarów na spodnie. Ponieważ coraz więcej kobiet idzie do pracy, (połączony) rynek spodni i spódnic odnotował pełny wzrost sprzedaży o 27%. Kobiety są zdania, że ​​zachodnia odzież jest bardziej odpowiednia, szczególnie jeśli pracują lub korzystają z transportu publicznego. Wiele siedzib firmy jest także przeznaczonych dla ich pracowników, którzy noszą zachodnie ubrania.

W Indiach rośnie inspiracja na zachodzie ze względu na wpływ telewizji i filmów. Ponadto w Indiach pojawiły się centra handlowe sprzedające markowe ubrania, które fascynują młodych ludzi. Ostatnio moda designerska była reklamowana w sieciach handlowych, takich jak Shopper’s Stop, Pantaloons, Westside itp. Firmy takie jak Raymond i TCNS otworzyły również swoje ekskluzywne sklepy dla projektantów mody, takich jak Be: i W.
Indyjski rynek mody

Niedawny raport wykazał, że indyjski przemysł modowy może zwiększyć swoją wartość netto z 200 miliardów rupii do 1000 miliardów rupii w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat. Globalny rynek mody dla projektantów kosztuje obecnie 35 miliardów dolarów, co stanowi 9-procentowy wzrost. Indyjski przemysł modowy prawie nie wytwarza 0,1 procent aktywów netto przemysłu międzynarodowego.

Całkowity rynek odzieży w Indiach szacuje się na około 20 000 rupii. Wielkość rynku markowych ubrań to prawie jedna czwarta, czyli 5000 rupii. Markowe ubrania z kolei pokrywają prawie 0,2 procent markowego rynku odzieży.

Obecnie najwyższa sprzedaż w modzie projektantów wynosi około 25 miliardów rupii, podczas gdy inne znane marki mają mniejszą sprzedaż – 10-15 miliardów rupii. Biorąc pod uwagę perspektywy rozwoju indyjskiego przemysłu modowego, liczby nie są zbyt pewne.

Postać branży modowej

o Zorganizowany rynek markowych ubrań to 250 rupii

o Designer Wear stanowi mniej niż 1 procent rynku odzieży

o Światowy rynek markowych ubrań stanowi 5 procent całego rynku odzieży

o Globalny rynek branży markowych ubrań jest w dużej mierze zależny od małego sektora

o Konsumenci markowych ubrań mają roczny dochód gospodarstwa domowego w wysokości Rs 10 lakh-plus. Istnieją 3 tysiące takich domów, które rozwijają 40–45 procent

o Przewiduje się, że do roku 2015 branża odzieżowa projektantów osiągnie 1 000 miliardów rupii.

o Ponad 81 procent populacji poniżej 45 roku życia jest świadoma mody.

Wielu projektantów mody i ekspertów ds. Zarządzania spodziewa się średniego wzrostu indyjskiego przemysłu mody o około 10-12 procent w nadchodzących latach. Jednak tempo wzrostu może przekroczyć 15 procent, jeśli infrastruktura oraz inne wąskie gardła i wady logistyczne zostaną przezwyciężone.

Indie potrzebują więcej wysiłku, aby je pokonać

Pomimo zalet dostępnych w Indiach istnieją również pewne wady. Pod względem marek Indie nie są znaczącym graczem na rynku globalnym, ponieważ nie są w stanie zwiększyć wartości produktów. Wynika to z faktu, że prawie 50 procent eksportu to odzież i ubrania, w których tworzenie wartości odgrywa ważną rolę. Podobnie, 75 procent krajowego rynku odzieży to towary i niemarkowe, a bardzo niewiele indyjskich marek przetrwa na rynkach zagranicznych. Oczywiście rynek indyjski nie utrzymał się dobrze, dlatego trudno jest stworzyć indyjskie marki, które mogłyby konkurować z globalnymi markami w Indiach.

Innym powodem nieodpowiedniego rozwoju branży modowej jest ograniczone doświadczenie projektantów i platformy, na której są oferowane. Nieistotność wynika z faktu, że większość młodych talentów jest zatrudniana przez większe nazwiska do pracy w swoich studiach, a tym samym stemplują swoją pracę etykietą wielkich projektantów.
Chociaż indywidualne przedstawienie nie jest alternatywą dla większości młodych talentów ze względu na ograniczone zasoby finansowe, nazwa początkującego projektanta nie wychodzi na pierwszy plan.
Kolejną rzeczą związaną z rampą jest to, że to, co oferują projektanci, nie jest odpowiednie do normalnego noszenia. Przekonasz się, że istnieje duża różnica między tym, co jest na rampie, a tym, co niesie tłum. Niektórzy obecnie uważają, że moda jest w modzie, ale trend nie zmienił się tak bardzo, jak stare powracają. Mieliśmy krótkie kurtki, długie kurtki, lejące spódnice itp., Które wróciły do ​​mody dzięki nowej różnorodności wzorów.

Wielu konsultantów biznesowych i specjalistów uważa, że ​​indyjski przemysł modowy zostanie wzmocniony, jeśli nowoprzybyli otrzymają odpowiednią uwagę. Potrzebują więcej wsparcia, aby ich praca została rozpoznana. Zdaniem konsultantów i ekspertów powinna istnieć grupa ludzi, którzy wybierają projektantów do prezentacji na podstawie ich pracy, a nie nazwiska lub dla których wcześniej pracowali, dlatego wybór byłby oparty wyłącznie na jakości. Ponadto w skład jury powinni wchodzić ludzie ze szkół mody, a nie projektanci.
Zaobserwowano, że szum medialny wokół wielkich projektantów i oczywisty komercjalizm utrudniają biznes w indyjskim przemyśle modowym. Nie ma jasnego obrazu wykonalności produktów. Zasadniczo wymieniane są tylko znane nazwiska. To, co oferują, nie jest powszechne. Cały przemysł koncentruje się na komercjalizacji. Dyskusja dotyczy przede wszystkim tego, ile i za jaką cenę, a nic nie dotyczy wzorów lub stylów.

Wysiłki na rzecz rozwoju globalnych marek modowych

Potrzebujesz innowacyjnych projektantów, płynnego łańcucha dostaw, kontroli handlu i dystrybucji oraz koncentracji jakości, jednocześnie mając do czynienia z pewnym wizerunkiem. Podczas gdy niektórzy na Zachodzie osiągnęli coś takiego jak Tommy Hilfiger, Gucci, Zara, Armani, Versace, Ralph Lauren itp., Indie nie były w stanie tego zrozumieć.
Główną przyczyną niepowodzenia Indii była jego izolacja w systemie mody. Wszystkie zainteresowane strony, w tym projektanci, eksporterzy, firmy tekstylne i sieci detaliczne, muszą współpracować z rządem, aby zapewnić silną pozycję indyjskiej mody w nadchodzących latach.

Istnieją różne agencje i stowarzyszenia branżowe, które mogą pomóc w budowaniu marek. Wiele z tych agencji potrzebuje atrakcyjnych zasobów i globalnego wizerunku indyjskiej mody, zamiast próbować samodzielnie promować określone marki lub segmenty tekstylne.

Dąż do silnego globalnego wizerunku

Duże firmy tekstylne muszą coraz bardziej koncentrować się na działalności rynku, a jednocześnie nawiązywać kontakty z klastrami małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Takie sieci byłyby korzystne dla tych, którzy mogą skupić się na popycie i brandingu, a także dla klastrów, które mogą skupić się na produkcji wysokiej jakości.

Wysiłki na rzecz tworzenia sieci wartości

Po wejściu do Indii dużych sieci handlowych, takich jak Wal-Mart, Gap itp., Małym producentom w Indiach bardzo trudno będzie spełnić wymagania tych międzynarodowych nabywców, jeśli będą nadal reklamować swoje produkty indywidualnie. Dlatego bardzo ważne jest tworzenie sieci tworzenia wartości między dużymi firmami tekstylnymi i odzieżowymi w Indiach a małymi producentami, aby można było wykorzystać siły marketingowe wiodących graczy do przyjmowania dużych zamówień, podczas gdy więksi gracze następnie przypisywali zamówienia małym i dużym. Średnie firmy według ich wcześniejszych informacji na temat jakości i usług. Aby wprowadzić to w życie, konieczne jest perfekcyjne zorganizowanie informacji o małych i średnich klastrach biznesowych, aby decyzje dotyczące wyboru dostawcy były oparte na informacjach w dłuższej perspektywie, tylko bardziej wydajne małe i średnie firmy. średnie firmy przetrwają i rozwijają się.
Wysiłki mające na celu skupienie się na projektantach i projektach

Projektanci odgrywają fundamentalną rolę w przyszłości indyjskiego scenariusza mody. Dlatego powinien istnieć skuteczny proces przygotowania tych projektantów. Można to osiągnąć sponsorując programy wymiany z międzynarodowymi szkołami, zwiększając udział w światowych stolicach mody, motywując nowych projektantów i nagradzając start-upy.
Nawet w Indiach znani projektanci nie są w stanie czerpać finansów z dobrze zorganizowanych zasobów, ponieważ znaczna część ich aktywów to marki i talenty projektowe, które nie są mierzone w pieniądzu i dlatego są trudne do oszacowania. Wpłynęło to poważnie na ich rozwój i zdolność do poprawy istnienia sprzedaży detalicznej w kraju i za granicą. Nawet w stolicach mody, takich jak Paryż, Mediolan i Nowy Jork, nie ma systematycznego podejścia do istnienia. Z tego powodu projektanci muszą polegać na swoich osobistych kontaktach i relacjach w celu organizowania pokazów mody i zawierania sojuszy handlowych. Zarówno rządy francuski, jak i brytyjski pomagają projektantom swoich krajów w tych obszarach, ponieważ rozumieją, że tworzenie wartości poprzez projektowanie jest jedynym sposobem na przetrwanie w konkurencyjnym środowisku globalnego przemysłu modowego. Rząd Indii i powiązane władze powinny poważnie potraktować ten aspekt przemysłu tekstylnego, odzieżowego i modowego, jeśli chcą zobaczyć Indie na globalnej mapie mody.
Praca we współpracy: wysiłki projektantów

Projektanci i wiele organizacji mogą pracować globalnie, stosując różne modele i wiele relacji roboczych. Indyjski przemysł modowy ma wiele poglądów, ale tylko jeden model: projektant zakłada firmę handlową z własną marką poprzez zorganizowane sieci handlowe. Istnieje wiele innych modeli opartych na własności marki i rozbiciu działań operacyjnych.

Wiele modeli współpracy między projektantami a firmami jest dostępnych na całym świecie. Na przykład Ralph Lauren ma umowę z Jones Apparel na produkcję i dystrybucję różnych marek polo. Podobnie Armani miał umowę z Zegną na temat produkcji, choć konkurował z nimi na rynku. Istnieje wiele przypadków, w których marki projektantów są wspólnie własnością projektantów i firm, w tym Gucci-Alexander McQueen i Gucci-Stella McCartney.

Ostatecznie wiele firm projektantów było prowadzonych przez firmy, w których projektanci odgrywają ważną rolę w elementach projektowych firmy, ale marka i organizacja są w całości własnością firmy.

Obecne posiadanie Calvina Kleina przez Philipsa Van Heusena oraz poprzednie inwestycje Hugo Bossa i Valentino przez Marzotto to niektóre powiązane przykłady w tym segmencie. Przykłady te wyraźnie wskazują, że nie tylko projektanci uważają takie relacje za ważne dla rozwoju, ale także że firmy uważają je za atrakcyjne w celu zwiększenia ich rentowności i wzrostu. Oferty w Indiach mogą również znacznie przyczynić się do rozwoju wartości marek dla firm i projektantów.

Rozwijaj klastry

Stworzenie wspólnej infrastruktury dla funkcji takich jak projektowanie i pobieranie próbek, oczyszczanie ścieków, testowanie produktów itp. Może pomóc w zwiększeniu wydajności klastrów, ponieważ zamiast poszczególnych podmiotów, same klastry mogłyby dokonać znacznych inwestycji.

Dobrze zarządzane bazy danych mogą pomóc obniżyć koszty wyszukiwania, a eksploracja danych może być wykorzystana do oceny graczy, aby ułatwić kupującym proces zakupu. Wspólne programy marketingowe w różnych klastrach mogą również wspierać podmioty rosnące w łańcuchu wartości, łącząc ich mocne strony w ramach klastra.

Walki klastrowe w branży modowej są kształtowane przez przemysł włoski. Na przykład Krajowa Izba Mody Włoskiej wspiera rozwój klastrów mody w Mediolanie i Florencji w dobrze zorganizowany sposób. Przemysł indyjski może się wiele nauczyć z Włoch, ponieważ Indie mają podobną bazę produkcyjną opartą na klastrach, ale nie były w stanie połączyć jej z umiejętnościami projektowymi i brandingowymi.

Jeśli powyższe działania zostaną z powodzeniem rozważone, Indie mogą zaobserwować niezwykły rozwój w branży modowej, który może wzrosnąć z niewielkich rozmiarów do 8 000 miliardów rupii w ciągu następnych dziesięciu lat.

wniosek

W latach 50., 60. i 70. indyjski scenariusz mody był kolorowy i stylowy, pod koniec XX wieku był dość stonowany, a na początku XXI wieku dostosował się do wielu widm i wciąż przeżywał wzrost kolorów. Chociaż sektor ten rozwija się w bardzo dobrym tempie, musi nie tylko osiągnąć znikomy udział w rynku światowym, ale także podjąć znaczne wysiłki, aby przetrwać w różnych aspektach na międzynarodowym rynku mody.

[ff id=”4″]