Skip to main content

Chorwacja to małe hrabstwo w Europie Południowo-Wschodniej z populacją około 4,5 miliona ludzi. Stolicą Chorwacji jest Zagrzeb. Niektórzy nazywają to hrabstwo „Perłą Adriatyku” ze względu na nierówne wybrzeże z 1185 wyspami i wysepkami. Można powiedzieć, że dzieli się na pięć głównych regionów: Slawonia, Środkowa Chorwacja, Istria, Kvarner i Dalmacja.

Większość Chorwacji ma klimat kontynentalny, a najzimniejsze części kraju to Lika i Gorski Kotar, wokół których rozproszone jest wiele malowniczych wiosek. Na terytorium Chorwacji znajduje się osiem parków narodowych: Brijuni, Kornati, Krka, Mljet, Paklenica, Jeziora Plitwickie, Risnjak i Północny Velebit. Szkoda byłoby nie odwiedzić choćby jednego z nich na trasie. Przez stulecia ten mały kraj odnosił sukcesy w wielu dziedzinach, takich jak nauka, sport, literatura itp. Nikola Tesla, wynalazca elektryczności, Slavoljub Penkala, wynalazca ołówka mechanicznego, Faust Vrancic, wynalazca spadochronu, to tylko kilka z wielu znanych osób. Chorwacja jest także ojczyzną remisu i zapewne wszyscy słyszeliście o słynnym bracie i siostrze Janice i Ivice Kostelic, którzy zdobyli kilka złotych medali na nartach.

Jeśli odwiedzasz Chorwację, musisz spróbować tradycyjnej kuchni, która obejmuje owoce morza, oliwę z oliwek, wino, a także słynne zabytki, takie jak szósty co do wielkości rzymski amfiteatr na świecie, Pałac Dioklecjana w Splicie, mury miejskie w średniowiecznym mieście Dubrownik lub Bazylika Eufrazjana w Porecu.

Chorwacja to europejski kraj śródziemnomorski, który niedawno uzyskał niepodległość po wojnie o niepodległość (1991-1995). To kraj o nietypowym kształcie; wygląda jak ptak z rozpostartymi skrzydłami, językiem jest chorwacki. 90% populacji to Chorwaci (większość to katolicy). Wybrzeże Chorwacji ma 5835 km długości, z czego 4057 km to wyspy, klify i rafy. Chorwacja jest ojczyzną wielu znanych artystów, pisarzy, wynalazców, kompozytorów takich jak Nikola Tesla, który wynalazł elektryczność, Ivan Lupis, który wynalazł torpedę samobieżną. Najbardziej znane chorwackie miejscowości turystyczne, takie jak Dubrownik, Split, Porec i Trogir są wymienione na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Hum, który z 23 mieszkańcami ma rekord Guinnessa dla najmniejszego miasta na świecie, znajduje się w Chorwacji. Imponującą historię tego kraju można zobaczyć na różnych pozostałościach i ruinach z czasów rzymskich.

Podczas wycieczki po kraju nie należy unikać monumentalnych budowli, takich jak mury miejskie w Dubrowniku, Pałac Dioklecjana w Splicie i rzymski amfiteatr w Puli. W wolnym czasie możesz poznać kuchnię chorwacką: Cobanac, ser Pag, Prsut, Strukli, Piroska, Oahnjaca i Makovnjaca z pewnością zachwycą kubki smakowe. Z pewnością nie pożałujesz wizyty w tym kraju, ponieważ jego piękny krajobraz, nieskażona przyroda, krystalicznie czyste morze i przyjaźni ludzie nie są łatwo zapomniani.

[ff id=”1″]