Skip to main content

wprowadzenie

Technologie informacyjne miały ogromny wpływ na wszystkie dziedziny naszego życia w ostatnich dziesięcioleciach, a sektor turystyki i podróży jest jednym z głównych beneficjentów. Wprowadzenie komputerów można prześledzić na początku lat 60. XX wieku, kiedy to lampa próżniowa była głównym składnikiem systemów komputerowych. Było to w dużej mierze nieefektywne i podatne na błędy, a wkrótce ustąpiło miejsca tranzystorom zastąpionym przez układy scalone. Dzięki postępowi technologicznemu zaawansowaną grafikę zintegrowaną z ruchomymi obrazami i dźwiękami można teraz zintegrować z nowoczesnymi komputerami.

W dużej mierze niematerialny produkt turystyczny może wiele skorzystać z technologii. Podróżowanie było początkowo uważane za ryzyko, głównie ze względu na fakt, że znajomość terenu, klimatu, kultury itp. Miejsca docelowego była ograniczona lub nieznana. Tylko odważni i mężczyźni szukający nowszych pastwisk zapuszczali się na takie wycieczki. Wraz z przejściem IT do branży turystycznej, sytuacja się zmieniła. Podróżowanie stało się znacznie przyjemniejsze i wygodniejsze. Współczesny podróżnik ma wiele opcji do wyboru, a Internet jest preferowanym miejscem spotkań potencjalnego podróżnika. Miejsca o znaczeniu turystycznym i malownicze piękno często nie przyciągają uwagi klientów, ponieważ nie są dobrze sprzedawane. Internet nie obsługiwał grafiki, filmów, dźwięków itp. W związku z tym produkty turystyczne nie mogły być skutecznie sprzedawane za pośrednictwem Internetu. Sytuacja zmieniła się drastycznie wraz z wprowadzeniem protokołów, takich jak protokół kontroli transmisji / protokół internetowy (TCP / IP). Ułatwiło to przesyłanie obrazów graficznych, muzyki, filmów itp. Przez sieć z szybkością i klarownością. Turystyka była zatem skutecznie sprzedawana w Internecie. Doprowadziło to do powodzi miejsc turystycznych i turystycznych.

Istnieje szereg programów dostosowanych do potrzeb turystyki i hotelarstwa. Biura podróży, organizatorzy wycieczek, hotele itp. Korzystają z nowoczesnych systemów wyposażonych w potężne aplikacje działające w ogromnych bazach danych. Sterowana komputerowo recepcja zapewnia elegancję nowoczesnym biurom, z których większość nie korzysta z papieru. Automatyzacja biura doprowadziła do wydajnego i dokładnego przetwarzania informacji. Osoba posiadająca właściwe informacje jest najpotężniejsza we współczesnych czasach. Systemy komputerowe służą do wydobywania informacji z dużych ilości danych przechowywanych w bazach danych. Zapytanie do bazy danych, czy to w celu rezerwacji, czy rezerwacji biletu, należy do użytkownika końcowego. Klient jest królem i słusznie ma wiele opcji do wyboru podczas podróży lub uzyskania informacji o lokalizacji turystycznej.

Dawni użytkownicy systemów komputerowych musieli być ekspertami. Nawet uruchomienie systemu wymagało operatora komputera. Tylko wtedy można uruchomić aplikację. Systemy z graficznym interfejsem użytkownika (GUI) i technologią WYSIWYG (What You See Is What You Get) mogą teraz także korzystać z komputera przez osoby świeckie lub dzieci lub uzyskać dostęp do Internetu. Osoba, która nie zna lokalnego języka w jednym miejscu, ma gotowe informacje wraz z pojawieniem się funkcji ekranu dotykowego. Prawie wszystkie banki wprowadziły obecnie bankomaty w swoich lokalach, aby klienci mieli dostęp do swoich kont w dowolnym momencie.

W scenariuszu Kerala pojawienie się IT ograniczało się do biur podróży, które korzystały z systemów rezerwacji i tworzenia stron internetowych przez agencje rządowe i pozarządowe. Istnieje również automatyzacja biura, a proces księgowy jest również skomputeryzowany. Oficjalna strona internetowa Kerala Tourism otrzymała wiele krajowych i międzynarodowych nagród jako jedna z najlepszych stron turystycznych na świecie. W sektorze edukacji instytuty, takie jak Kerala Institute of Tourism and Travel Studies (KITTS), zapewniły szkolenia informatyczne w sektorze turystyki, zapewniając praktyczne szkolenie studentom w GDS (Global Distribution Systems) i aplikacjom wspomaganym komputerowo. Kerala Tourism Development Corporation (KTDC) również w pełni skomputeryzowała swoje rezerwacje, a turysta może łatwo zarezerwować pokój przez Internet. Hotele połączyły swoje systemy z innymi globalnymi systemami, aby stworzyć globalne połączenie. Rozważmy krótko zastosowania IT w turystyce.

Globalne systemy dystrybucji

Globalne systemy dystrybucji (GDS) ewoluowały przez lata i odegrały ważną rolę w umożliwieniu podróżowania online. Komputerowy system rezerwacji (CRS) służy do przechowywania i wyszukiwania informacji oraz wykonywania transakcji związanych z podróżą. Zostały pierwotnie opracowane przez linie lotnicze, ale później rozszerzyły się na biura podróży jako kanał sprzedaży. Rozszerzono funkcjonalność CRS i stworzono tak zwane globalne systemy dystrybucji. Główne operacje CRS polegające na rezerwacji i sprzedaży biletów dla wielu linii lotniczych są znane jako GDS. Wiele linii lotniczych zdecydowało się sprzedać znaczną część swoich udziałów Global Distribution Systems, co oznacza, że ​​wiele systemów jest obecnie dostępnych dla konsumentów za pośrednictwem bram internetowych do hoteli, wynajmu samochodów i innych usług, a także biletów lotniczych. Podróżny lub biuro podróży może ustawić trasę przy użyciu globalnego systemu GDS, który łączy linie lotnicze, hotele, biura podróży, agencje wynajmu samochodów, statki wycieczkowe itp. Cztery najważniejsze globalne systemy dystrybucji to AMADEUS, GALILEO, SABRE i WORLDSPAN. Udział AMADEUS w rynku wynosi 31%, następnie SABRE z 30% udziałem w rynku, GALILEO z 26% i WORLDSPAN z 12% udziałem w rynku.

Dzisiejsze systemy GDS oferują następujące funkcje

 • Dostępne i osiągalne w 99,9% przypadków
 • Przetwarzaj do 17 000 wiadomości na sekundę w godzinach szczytu
 • Działa na najnowszej architekturze systemu korporacyjnego
 • Czas reakcji wynosi ułamki sekundy
 • Możliwość rezerwacji różnych transakcji
 • Potrafi wprowadzać zmiany tras podróży do ostatniej chwili i realizować złożone trasy międzynarodowe do wszystkich krajów na świecie
 • Automatyzuje czasochłonny i złożony proces ponownej oceny biletów lotniczych, gdy zmieniają się trasy podróży
 • Umożliwia klientom wysyłanie wiadomości e-mail i faksów bez opuszczania systemu
 • Klienci mogą porównać taryfy i dostępność, aby znaleźć najwygodniejszą podróż w najniższej cenie
 • Bezpiecznie przechowuje wszystkie dane dotyczące dziesiątek milionów podróżnych, aby klienci mogli uzyskać preferencje dotyczące podróży, jakich chcą

GDS może uzyskać dostęp w określonym dniu

 • Ponad miliard kombinacji taryfowych
 • Ponad 95% miejsc dostępnych na całym świecie
 • Ponad 750 linii lotniczych
 • Ponad 50 000 nieruchomości hotelowych
 • Ponad 400 touroperatorów
 • Prawie 30 000 lokalizacji wynajmowanych samochodów

Systemy GDS można zarezerwować

 • Miejsca lotnicze w jedną stronę i w obie strony
 • pokój w hotelu
 • wynajem samochodów
 • wycieczka
 • Rejsy
 • Bilety autobusowe i kolejowe
 • ubezpieczenie
 • limuzyny
 • Wydarzenia i atrakcje teatralne
 • Rezerwacje dla restauracji
 • Zmiany w planie podróży
 • Złożone trasy międzynarodowe

Biletu elektronicznego

Bilet elektroniczny lub bilet elektroniczny to środek, za pomocą którego pasażer lub grupa pasażerów może zabezpieczyć swoje miejsce w komercyjnej linii lotniczej, dokonując rezerwacji online. To znacznie zmniejsza liczbę procedur związanych z wydawaniem papierowego biletu, który składa się z wielu kopii. Zarówno linie lotnicze, jak i pasażerowie korzystają z tej formy sprzedaży biletów. Obraz biletu jest przechowywany w komputerze, z którego klient może zrobić wydruk i wsiąść do samolotu, jeśli nie przewozi bagażu. Jeśli po uzyskaniu zgody pasażer będzie miał bagaż, pasażer może wejść na pokład samolotu. Klient może zażądać przesłania papierowego potwierdzenia pocztą, ale nie jest to wymagane w punkcie odprawy. Pasażerowi przydzielany jest numer potwierdzenia wraz z numerem lotu, datą, miejscem odlotu i miejscem docelowym. Podczas odprawy na lotnisku pasażer po prostu pokazuje pozytywny dowód tożsamości. Następnie wydawane są wymagane karty pokładowe, a pasażer może odprawić bagaż i przejść przez kontrolę bezpieczeństwa do strefy bramowej.

Główną zaletą biletów elektronicznych jest redukcja kosztów rezerwacji, ponieważ nie trzeba drukować i wysyłać dokumentów papierowych. Kolejną zaletą jest to, że krytyczne dokumenty nie są tracone w poczcie lub nie można ich wysłać na zły adres. Szacuje się, że około 25% pasażerów na całym świecie rezerwuje bilety online, co doprowadziło do boomu tanich linii lotniczych.

Internet stworzył nowe środowisko gospodarcze do prowadzenia działalności gospodarczej. Handel elektroniczny jest rozwijającym się sektorem i wiele firm turystycznych jest zaangażowanych w rozwój swoich usług internetowych, w tym tradycyjne biura podróży, touroperatorzy, krajowe agencje turystyczne, linie lotnicze, hotele i inne firmy oferujące zakwaterowanie, a także firmy wynajmujące samochody. Ten rodzaj działalności jest znany jako „e-turystyka” lub „e-turystyka”. Główne różnice w stosunku do tradycyjnych rynków to szybkość, z jaką można przesyłać informacje, globalna dostępność i minimalny koszt założenia firmy online.

Administrowanie Systems

Jak sugeruje to termin, systemy zarządzania nieruchomościami odnoszą się do systemów używanych na całym świecie do zarządzania i skutecznego kontrolowania różnych codziennych i innych procedur związanych z zarządzaniem dużymi nieruchomościami. Systemy te są również używane na dużą skalę w Kerali.

Podstawowe funkcje, które może wykonywać PMS, to rezerwacje, operacje front office, niektóre operacje back office i niektóre funkcje administracyjne. PMS jest zwykle używany do funkcji księgowych różnych działów w hotelu. To nie jest tylko hub dla całej sieci z innymi systemami w hotelu. Samodzielny komputer nie jest bardziej przydatny niż osoba odcięta od reszty swoich kolegów w pracy. Zapewnia to środowisko sieciowe, w którym serwer może zaspokoić potrzeby użytkownika końcowego, który może być menedżerem recepcji lub kelnerem. Osiąga się to poprzez połączenie systemów w sieć i współdzielenie zasobów. Oprogramowanie może zostać opracowane w celu spełnienia wymagań hotelu, który może mieć interfejs i zaplecze. Interfejs użytkownika to interfejs użytkownika, za pomocą którego można wprowadzać dane lub przywoływać informacje. Zaplecze może składać się z RDBMS, który działa jako koncentrator pamięci. Zapytania i raporty można wykorzystać do uzyskania informacji. Na przykład, jeśli gość chce poznać szczegóły taryfy poza sezonem, wystarczy kliknięcie myszą, aby uzyskać informacje.

Systemy rzeczywistości wirtualnej

Rzeczywistość wirtualna to stosunkowo nowy obszar związany ze sztuczną inteligencją i sieciami neuronowymi. Sztuczna inteligencja to dziedzina, w której technologia poczyniła szybki postęp w ostatnich latach. Ludzie zostali obdarzeni inteligencją, od zdolności zapamiętywania rzeczy po wynalezienie urządzeń i poprawę jakości życia. Oczywistym jest, że ludzki mózg jest niesamowitym i skomplikowanym narządem, którego nie wyprzedził nawet najszybszy superkomputer. Wątpliwe jest, czy coś takiego nadal będzie się działo w przyszłości. Sztuczna inteligencja utorowała jednak drogę nowym urządzeniom i robotom, które pomagają ludziom w potencjalnie niebezpiecznych i skomplikowanych zadaniach.

Poza atrakcjami przyrodniczymi, parkami rozrywki, sztucznymi przejażdżkami, symulacjami itp., Singapurem, Disneylandem itp., Turystyka ma jedne z najbardziej fantastycznych cudów stworzonych przez człowieka dzięki IT i jej aplikacjom. Zwłaszcza parki rozrywki i przejażdżki, a także odrodzenie fantazji i dinozaurów przyniosły turystom więcej kilometrów.

Wirtualna podróż

Wraz z rosnącą potrzebą korzystania z sieci turystyka wkroczyła w nową erę. Wirtualne podróże zyskały na popularności, a turysta może korzystać z różnych narzędzi i Internetu, jeśli chce, a także siedzieć i podróżować praktycznie ze swojego biura lub w domu. Kiedyś były fotele dla pisarzy opowiadających o podróżach, którzy zaprojektowali serial na podstawie artykułów i pogłosek. Ale teraz pisanie wycieczek zostało uproszczone tylko dlatego, że istnieje mnóstwo informacji na płytach CD, broszurach i w Internecie.

Istnieją nawet wirtualne biura podróży w Internecie, które oferują zwiedzanie galerii i wiele informacji. Dawno minęły czasy, kiedy przewodnik zabrał ze sobą podróżników, aby opowiedzieć kilka historii o kogutach i bykach oraz nakarmić klientów nieprawidłowymi informacjami. Wirtualni podróżnicy są lepiej poinformowani, a wielu z nich nie potrzebuje nawet przedstawienia miejsca docelowego, które chcą odwiedzić.

Oprócz wirtualnej wycieczki po prawdziwym świecie, sztucznie stworzone wirtualne światy czekają na odkrycie. Te strony internetowe oferują bezpłatny tygodniowy pakiet, który można pobrać. Po przejrzeniu tego demo użytkownik może zobaczyć prawdziwe rzeczy, logując się online i płacąc za to. Jest to trend, który szybko się rozwija. W końcu globalizacja skurczyła się i niedługo pojawią się nowe cele w cyberprzestrzeni.

systemy rekomendacyjne podróży

Podróż stała się integralną częścią życia ludzkiego. Wysiłki biur podróży i organizatorów wycieczek, w połączeniu z wkładami organizacji rządowych, spowodowały poważne zmiany, które zmniejszyły obciążenie podróżnych. Współczesny podróżnik ma wiele możliwości wyboru podczas planowania podróży. Chociaż Travel Rekomendender Systems jest jeszcze w powijakach, udowodniła swoją przydatność w planowaniu podróży. W nadchodzących latach jego znaczenie jako instrumentu wspierającego planowanie podróży będzie niezbędne. Na rynku dostępnych jest kilka systemów rekomendacji, które dają touroperatorowi lub klientowi możliwość wyeliminowania niezrozumiałości związanej z produktem. Austria jest jednym z niewielu krajów, które wprowadziły systemy rekomendacyjne do opinii publicznej i spotkały się z pozytywną reakcją użytkowników. Polecanie planu podróży składa się z wielu aspektów, takich jak rodzaj miejsca docelowego, informacje dotyczące lokalizacji, rekomendacje sezonowe itp. Wszystko to należy przedstawić użytkownikowi w sposób przyjazny dla klienta, aby mógł on wprowadzić opcje do systemu. W zamian proponuje się zalecany plan podróży , Systemy te wykorzystują sztuczną inteligencję i należą do kategorii systemów eksperckich.

System informacji geograficznej

Używanie kart sięga wieków. Ludzie używali map jako przewodnika i do lokalizowania miejsc. Dzięki postępowi technologii komputerowej i grafiki mapy zostały zdigitalizowane i wykorzystane w celu zapewnienia użytkownikom dokładnych i aktualnych informacji. W obszarze GIS bazy danych zostały połączone z grafiką komputerową.

GIS wyświetla i analizuje dane przestrzenne połączone z bazami danych. To połączenie między geodanymi i bazami danych jest siłą napędową pracy GIS. Mapy można pobierać z bazy danych, a dane można do nich odwoływać z map. Gdy baza danych jest aktualizowana, powiązana mapa jest również aktualizowana. Baza danych GIS zawiera szeroki zakres informacji, w tym dane geograficzne, społeczne, polityczne, środowiskowe i demograficzne. Technologia GIS to skomputeryzowane narzędzie do gromadzenia, przechowywania i analizy danych, które łączy niepowiązane wcześniej informacje w łatwe do zrozumienia mapy. GIS może wykonywać złożone funkcje analizy i wizualnie prezentować wyniki w postaci map, tabel lub grafik, aby decydenci mogli wizualnie zidentyfikować napotykane problemy, a następnie wybrać najlepszy sposób działania.

GIS jest szeroko stosowany w turystyce, szczególnie podczas mapowania miejsc docelowych, hoteli itp. Użytkownik końcowy może wskazać miejsce docelowe, a nawet przeszukać pokój w hotelu, w którym chce się zatrzymać.

wniosek

Ogólnie rzecz biorąc, należy zauważyć, że technologia informatyczna wywarła trwałe wrażenie w dziedzinie zastosowań turystycznych i turystycznych. W nadchodzących latach obszary takie jak systemy rekomendacji podróży, GIS, turystyka kosmiczna itp. Staną się bardziej popularne i pomogą nadać sektorowi podróży i turystyki nowy wymiar. Kerala Tourism, która ugruntowała swoją pozycję na rynku globalnym, będzie polegać na tych aplikacjach w celu dalszego rozwoju. Rosnący rynek międzynarodowy zyskał na sile dzięki wprowadzeniu technologii informatycznych i nadal będzie z niego korzystać.

[ff id=”4″]