Skip to main content

Ponieważ wiele miejscowych i ogólnoustrojowych leków na trądzik dostępnych jest bez recepty, ważnym problemem stała się obawa, jak najlepiej leczyć trądzik podczas ciąży bez negatywnego wpływu na matkę i płód.

Ciąża ma podwójny wpływ na trądzik. W niektórych przypadkach zmiany trądzikowe ustępują, gdy są w ciąży. podczas gdy w innym trądziku występują po raz pierwszy w czasie ciąży! Inna grupa doświadczy pogorszenia trądziku podczas ciąży. Te sprzeczne skutki są spowodowane zaburzeniami równowagi hormonalnej występującymi w czasie ciąży.

Jak leczyć trądzik podczas ciąży?

Zanim odpowiemy na to pytanie, zobaczmy, jakich leków należy unikać w czasie ciąży.

Często stosowane leki przeciwtrądzikowe na trądzik podczas ciąży

 1. Doustne retinoidy: Absolutnie przeciwwskazane w ciąży i kobietach, które mogą zajść w ciążę. Leki te powodują poważne wady wrodzone. Jeśli kobiety w wieku rozrodczym wymagają przepisania tych leków, należy stosować dwa rodzaje antykoncepcji na czas trwania leczenia i dwa miesiące po jego odstawieniu.
 2. tetracykliny: Ze względu na ich niekorzystny wpływ na kości i zęby, tetracyklin nie należy stosować podczas ciąży, karmienia piersią ani u kobiet, które mogą zajść w ciążę.
 3. Również z powodu obaw o wchłanianie przez skórę miejscowe tretynoiny, miejscowa tetracyklina i miejscowe klindamycyna w leczeniu trądziku nie należy stosować w czasie ciąży.

Wytyczne dotyczące leczenia trądziku w ciąży

 1. Jeśli to możliwe, unikaj wszelkiego rodzaju leków podczas ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży (z wyjątkiem kwasu foliowego i innych ważnych leków, które lekarz może przepisać).
 2. Nie używaj kosmetyków ziołowych ani produktów przeciwtrądzikowych OTC podczas ciąży, zarówno naturalnych, jak i nie. Mogą zawierać substancje, które mogą uszkodzić płód. (Nie rób złego wrażenia, że ​​wszystkie produkty ziołowe lub naturalne są bezpieczne: wszystko pod słońcem, w tym słońce, może być szkodliwe dla zdrowia.
 3. To samo dotyczy trądziku podczas ciąży. Jeśli trądzik jest łagodny, unikaj leczenia aż do zakończenia porodu i karmienia piersią.
 4. Unikaj pikantnych, tłustych fast foodów. Unikaj czekoladek i produktów mlecznych w jak największym stopniu. Trzymaj się zrównoważonej, pożywnej diety. Jest to dobre zarówno dla dziecka, jak i matki i ma negatywny wpływ na powstawanie nowych zmian trądzikowych. Postępuj zgodnie z zaleceniami żywieniowymi na trądzik.
 5. Wykonuj umiarkowane ćwiczenia zalecane przez lekarza, upewnij się, że śpisz wystarczająco dużo i znajdź czas na regularny relaks.
 6. Jeśli ostatecznie zdecydujesz się leczyć trądzik w czasie ciąży, pod nadzorem lekarza można stosować następujące leki:
  • Lekki trądzik: Miejscowy nadtlenek benzoilu 2,5-5%.
  • Umiarkowany trądzik: Jeśli sam nadtlenek benzoilu nie jest skuteczny, miejscową erytromycynę można stosować rano z nadtlenkiem benzoilu w nocy.
  • Ciężki trądzik: Jeśli istnieje wiele zmian zapalnych trądziku z objawami głęboko osadzonych guzków i torbieli trądzikowych, może być konieczne zastosowanie leków ogólnoustrojowych w celu uniknięcia blizn. W takich przypadkach doustną erytromycynę można łączyć z miejscowym nadtlenkiem benzoilu. Jedynym problemem jest to, że erytromycyna może być źle tolerowana u kobiet w ciąży z porannymi mdłościami lub podrażnieniem żołądka. Lek należy odstawić, jeśli występuje silne pieczenie w jamie brzusznej, nasilenie nudności i wymiotów itp.

Zastrzeżenie: Informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom edukacyjnym i nie zastępują porad twojego dermatologa lub innego pracownika służby zdrowia. Nie należy wykorzystywać informacji zawartych w niniejszym dokumencie do diagnozowania lub leczenia problemu zdrowotnego lub choroby lub przepisywania leków. Wiele chorób skóry ma podobną morfologię i może być podobnych, chociaż ich protokół leczenia jest różny. Dlatego nie zaleca się samodiagnozy i leczenia. W razie wątpliwości zawsze bądź bezpieczny i skonsultuj się z dermatologiem lub lekarzem.

[ff id=”7″]