Skip to main content

Badania pokazują, że dorośli potrzebują od 7 do 9 godzin snu każdej nocy, aby prawidłowo funkcjonować. Jednak niewielu może powiedzieć, że spali dobrze, a badania pokazują, że technologia jest jednym z wielu czynników szkolnych. Chociaż nasze smartfony i tablety ułatwiają życie na wiele sposobów, mogą być również odpowiedzialne za wszystkie chwile, kiedy się budzimy i czujemy zrzędliwość i nie śpimy. Powrót do zdrowia po początkowej senności może nie być trudny, ale wiadomo, że przedłużony brak snu powoduje zmniejszenie funkcji poznawczych, wahania nastroju i przewlekłe problemy zdrowotne, takie jak wysokie ciśnienie krwi i choroby serca.

Jeśli pragniesz spokojnego snu, zrozumienie wpływu technologii na wzorce snu może pomóc ci podjąć małe kroki, aby lepiej spać.

Wpływa na twój zegar biologiczny

Każdy ma zegar biologiczny, który reguluje harmonogram snu – informuje nas, kiedy spać i się obudzić. Ten zegar jest kontrolowany przez hormon „melatoninę”. Badania wykazały, że niebieskie światło emitowane przez ekrany cyfrowe (nasze laptopy lub smartfony) tłumi melatoninę i zaburza nasze zegary. Zaburzenie to prowadzi do nieprawidłowości w cyklach snu, które wpływają na nasz nastrój. To sprawia, że ​​czujemy się zmęczeni, drażliwi i mamy skłonność do gniewu i wrogości. Ponadto istnieją badania, które pokazują, że ciągłe zmęczenie jest odpowiedzialne za złe decyzje w logicznych zadaniach opartych na regułach.

Śpij lepiej: Najpierw stwórz strefę spania w swojej sypialni. Aby to zrobić, ustaw prostą podstawową zasadę – bez elektroniki w sypialni. Tak, dotyczy to twojego laptopa i telewizora! Jeśli trzymanie elektroniki poza sypialnią wydaje się zbyt trudne, należy przestrzegać zasady „nie używaj elektroniki w sypialni” po określonej nocy (najlepiej 30 do 60 minut przed snem). W ten sposób możesz szybko zasnąć.

To sprawia, że ​​nie śpisz

Nie ma nic bardziej frustrującego niż wreszcie zasnąć niż usłyszenie szumu przychodzących powiadomień z telefonu. Aby uniknąć negatywnych skutków braku snu, ważne jest, abyś przespał całą noc zamiast rozdrobnionych faz snu. Ta fragmentacja zakłóca procesy pamięciowe, a badania pokazują, że wpływają one na naszą wydajność w zadaniach uwagi i pamięci.

Śpij lepiej: Idealne jest wyłączenie telefonu i wszelkich urządzeń, które mogą Cię obudzić w środku nocy. Jeśli jednak zabrzmi to zbyt ekstremalnie, przełącz telefon w tryb cichy i / lub bez wibracji.

Umożliwia opóźniony sen

Czy kiedykolwiek powiedziałeś sobie, że jesteś tak wyczerpany, że musisz spać do 23:00, ale potem oglądasz film na YouTube o 12:30 lub piszesz znajomemu? Zdarza się nam wszystkim. Korzystanie z technologii często prowadzi do opóźnień w zasypianiu, w których ludzie kładą się spać później niż zamierzali, chociaż nie są odpowiedzialne żadne uzasadnione okoliczności zewnętrzne.

Śpij lepiej: Zacznij od ustalenia przyczyny opóźnienia. Jeśli przyczyną jest oglądanie programu telewizyjnego, wyłącz telewizor i laptopa pół godziny przed snem i wykorzystaj to pół godziny na wyłączenie ciała. Możesz to zrobić, pijąc szklankę mleka, wkładając piżamę lub czytając.

Używaj go mądrze, aby lepiej spać

Dzięki odpowiedniej technologii możesz właściwie regulować cykl snu. Wiele monitorów fitness jest dziś powszechnych i można je nosić na nadgarstku, aby śledzić sen. Takie urządzenia śledzące dostarczają danych o liczbie godzin snu i jakości snu. W ten sposób możesz ustawić cele snu i obliczyć swoje postępy w osiąganiu tych celów.

[ff id=”4″]