Skip to main content

Spójrzmy na dwie hipotetyczne kampanie, aby pokazać, jak długo techniki ogonowe działają zarówno w SEO, jak i SEM.

AdWords: Long Tail w AdWords to świetny sposób na uzyskanie dobrej wydajności i zmniejszenie kosztów w kampanii. Podstawową ideą jest osiągnięcie takiej samej liczby odwiedzin przy większej liczbie słów i zmniejszenie kosztów. Najlepszym sposobem wyjaśnienia tej koncepcji są dwa przykłady.

Załóżmy, że Twoim zadaniem jest zorganizowanie „kampanii turystycznej”, która wymaga kilku trafień miesięcznie. Pierwszy przykład to kampania bez długiego ogona, a drugi z długim ogonem.

1) Kampania z długim ogonem. – Prostą logiką reklamodawcy jest użycie słowa kluczowego „trip” jako konia roboczego. Załóżmy, że słowo kluczowe uzyskuje około 500 000 odwiedzin miesięcznie i ma wyższy koszt kliknięcia, co oznacza dużą konkurencję. Załóżmy, że masz cenę 2,50 za pierwsze 3 pozycje. Oznacza to, że osiągnąłeś swój cel w cenie 1.250.500 $.

2) Kampania długoterminowa: weź pod uwagę znaczną różnicę kosztów, jaką Google ma między słowami kluczowymi wymaganymi a słowami kluczowymi z kilkoma odwiedzinami, i skorzystaj z tego.

W kampanii z długim ogonem szukałem tych „hipotetycznych” słów kluczowych z następującymi wynikami:

„Wycieczki jednodniowe” ===> 0,50 USD ==> 12 500 wyświetleń
„Vacation Travel” ===> 0,60 centów ==> 16 000 wyświetleń
„Spływy kajakowe” ==> 0,10 centów ==> 5540 wyświetleń
„Wycieczki marzenia” ==> 0,20 USD ==> 6500 wyświetleń
„Kajakarstwo” ==> 0,20 USD ==> 6500 wyświetleń

Łączna liczba wizyt: 47 040
Średni koszt: 0,32 USD
Koszt kampanii: 15 052,80 USD

W tej hipotetycznej sytuacji możesz wyraźnie zobaczyć, że słowa kluczowe o niskiej skuteczności działają lepiej niż dobrze umieszczone słowa po rozszerzeniu punktu końcowego. Im dłużej wydłużysz ogon, tym lepiej będzie działać. Wyobraź sobie tę sytuację z normalną kampanią składającą się z 30 słów, w porównaniu do sytuacji z długimi ogonami 700/800, różnica jest znacząca. Mimo że teoria długiego ogona wydaje się dość spójna, korzysta z niej tylko kilku użytkowników (z wyjątkiem eksperymentowanych).

Jeśli chodzi o optymalizację wyszukiwarek, logika do naśladowania jest taka sama, z tym wyjątkiem, że nie ma kosztu za słowo kluczowe. Jeśli chcesz uzyskać określoną liczbę wyświetleń miesięcznie, najlepiej nie odwoływać się do słowa kluczowego w przypadku większej liczby odwiedzin miesięcznych. Ponieważ istnieje silna konkurencja, a uzyskanie pozycji zajmie więcej czasu.

Najlepiej byłoby skoncentrować się na trzech lub czterech słowach kluczowych z mniejszą liczbą odwiedzin i szybszym pozycjonowaniem, ale jeśli dodasz to wszystko, będzie ono zawierało „gorące słowo kluczowe”.

[ff id=”5″]