Skip to main content

Jedną z najbardziej stałych potrzeb na świecie jest zapewnienie ludności czystej wody pitnej. Obecnie prawie połowa światowej populacji nie ma dostępu do czystej i świeżej wody. Większość wody morskiej jest osolona i musi zostać oczyszczona. Jest to główny powód, dla którego większość krajów stosuje odsalanie jako rozwiązanie zapewniające swoim ludziom świeżą i czystą wodę pitną.

Chociaż odsalanie jest skutecznym sposobem usuwania soli z wody morskiej, nie może być stosowane na dużą skalę, ponieważ jest dość drogie i niebezpieczne dla żywych organizmów. Dlatego należy znaleźć sposoby na odsalanie wody morskiej.

Nowa metoda odsalania wody rozwinęła się jako elektrodializa uderzeniowa i usuwa nie tylko sól, ale także chemikalia i bakterie obecne w wodzie. Elektrodializa uderzeniowa może zapewnić bardziej wydajny system oczyszczania wody. Zużywa znacznie mniej energii w porównaniu z tradycyjnymi metodami odsalania, ale ma ograniczenie szybkości, z jaką woda może przenikać przez membranę.

Aby wytworzyć czystą i świeżą wodę pitną za pomocą elektrodializy w jednym kroku, umieść warstwę porowatego materiału w pobliżu katody. Ta warstwa działa jak filtr i usuwa wszystko, co nie może dostać się przez mikropory. Rozmiar tej warstwy wynosi 0,5 mikrona, więc nic większego nie może przez nią przejść. Jednak bakterie są mniejsze niż porowata warstwa materiału i mogą z łatwością przez nią przejść. Jednak eksperci twierdzą, że tak się nie dzieje, ponieważ są niszczone przez silne pola elektryczne w pobliżu katody.

Proces elektrodializy umożliwia przepływ jonów chloru i sodu przez membranę w obecności pola elektrycznego i wypuszczenie oczyszczonej wody z wylotu po drugiej stronie. Tylko jony przechodzą przez membranę, a nie cząsteczki wody. Elektrodializa może odsalać wodę morską znacznie szybciej niż odwrócona osmoza.

Istnieje również problem z tą metodą, że sól jest usuwana z wody morskiej, ale nie są usuwane żadne zanieczyszczenia, takie jak bakterie i brud. Elektrodializy można używać do filtrowania i dezynfekcji wody przy niskich kosztach, ale nadal nie jest jasne, czy można ją stosować na większą skalę, czy nie. Dlatego wodę należy uzdatniać przez dodatkowe etapy filtracji, aby można ją było wykorzystywać do picia i do różnych innych celów.

[ff id=”4″]