Skip to main content

Emocje są impulsami do działania. Zmuszają cię do zatrzymania się w ułamku sekundy, oceny potencjalnych zagrożeń, a następnie działania. Niektóre z silniejszych emocji, takie jak strach i gniew, są bardzo groźne i mogą same wywołać reakcję walki lub ucieczki.

Ludzie często mylą negatywne emocje ze stresem. To są dwie różne rzeczy. Negatywne emocje to tylko emocje. Reakcja na stres obejmuje emocje, ale wykracza poza nie. To, jak postrzegasz negatywne emocje (lub nie radzisz sobie z nimi), decyduje o tym, czy wywołują one reakcję stresową.

Na przykład, jeśli obudzisz się niespokojny, możesz powiedzieć sobie: „Huh, trochę się dziś martwię. Muszę być bardzo ostrożny, żeby dziś trochę odpocząć”. Ta monolog rozwiąże stresujący potencjał emocji. Jeśli sam sobie powiedziałeś „Wow, naprawdę się martwię. Jestem bardzo zestresowany”. Twój umysł postrzega twój strach jako zagrożenie, z którym nie możesz sobie poradzić, i wywołuje reakcję stresową. Strach, jak każda inna emocja, jest uczuciem, a nie stresem.

Jednym z kamieni węgielnych mojej pracy jest integracja japońskich technik psychologicznych z terapii Naikan i Morita w zarządzaniu stresem. Te dwie formy japońskiej psychologii wykorzystują unikalne wschodnie podejście do rozumienia emocji, na które wpływa buddyzm, i radzenia sobie z nimi.

Poniższe pięć zasad pochodzi z pracy Davida K Reynoldsa (2002), osoby najbardziej odpowiedzialnej za sprowadzenie japońskiej psychologii do Stanów Zjednoczonych. Zasady te wyraźnie ilustrują japońskie psychologiczne podejście do rozumienia emocji.

Zasada nr 1. Twoje uczucia nie mogą być kontrolowane przez twoją wolę.

Chociaż możesz nauczyć się rozpoznawać, co czujesz, a nawet zrozumieć, w jaki sposób odnosi się to do twojego stresu, nie możesz włączać i wyłączać emocji za pomocą siły woli. Uczucia powstają same z siebie; Przychodzą i odchodzą jak wiatr. Nie możesz wola do siebie uczucie coś, czego nie czujesz Na przykład przestań czytać i poczuj się szczęśliwy. Po prostu użyj swojej siły woli, aby poczuć się szczęśliwym. OK, teraz skup się i bądź smutny. Dalej, bądź smutny.

Jak widzisz, nie możesz kontrolować ich bezpośrednio swoją wolą. To, co możesz kontrolować, jest twoje zachowanie; co robisz W odpowiedzi do twoich uczuć.

Zasada nr 2. Musisz rozpoznać i zaakceptować swoje uczucia takimi, jakie są.

Ponieważ emocje przychodzą i odchodzą same i są poza twoją kontrolą, nie ma sensu czuć się za nie odpowiedzialnym lub czuć się winnym, jeśli nie jesteś w stanie ich kontrolować. Zamiast czuć się winnym lub odpowiedzialnym za swoje uczucia, lepiej po prostu zapisać, co czujesz, zaakceptować i kontynuować.

Zasada nr 3. Każde niewygodne uczucie ma swoje zastosowanie.

Nawet jeśli nie możesz kontrolować swoich uczuć, możesz użyć ich jako katalizatora działania. Na przykład, jeśli przyznasz, że czujesz się winny, możesz być zmotywowany do zmiany swojego zachowania i przestania robić to, co wywołuje to uczucie. Mając to na uwadze, użyj tego uczucia, aby zidentyfikować i zmienić zachowanie.

Zasada nr 4. Twoje uczucia znikną z czasem, chyba że je ponownie pobudzisz.

Z czasem zarówno pozytywne, jak i negatywne uczucia maleją. Jeśli nie zrobisz czegoś, aby ich ponownie pobudzić (np. Myśleć o nich i zwracając się do nich subwoologicznie), twoje negatywne uczucia stopniowo zanikają. Jest to zupełnie inne podejście do radzenia sobie z emocjami niż promowane przez zachodnią psychologię, która zaleca, abyś przeanalizował swoje bolesne emocje i dowiedział się, dlaczego tak się czujesz, zanim podejmiesz działania, aby je odejść.

Zasada nr 5. Twoje zachowanie wpływa na twoje uczucia.

Uczucia zmieniają się w odpowiedzi na zachowanie. Na przykład możesz pomóc szybciej pozbyć się negatywnych uczuć zrób coś który promuje pozytywne uczucia. To nie tylko odwróci uwagę od twoich bolesnych uczuć, ale także wyzwoli nowe pozytywne uczucia.

Japońskie podejście psychologiczne do radzenia sobie z bolesnymi uczuciami jest proste; Ponieważ nie możesz ich kontrolować ani w pełni zrozumieć, praca nad nimi lub ich analiza to strata czasu. Lepiej po prostu je rozpoznać, zaakceptować za to, czym są, i nie obwiniaj ich już za spowodowanie twojego zachowania. Bardziej produktywne i zdrowsze emocjonalnie jest skupienie się na tym, co możesz kontrolować, na swoim zachowaniu

Sześciostopniowy plan działania pozwalający żyć z bolesnymi uczuciami

przeznaczenie: Następujące ćwiczenie: Sześciostopniowy plan działania dotyczący życia z własnymi uczuciami, został opracowany, aby nauczyć Cię prostej techniki, która pozwala postrzegać, akceptować i współistnieć z bolesnymi emocjami. Zawiera zasady i praktyki z terapii ACT i Morita i pomaga uświadomić sobie bolesne emocje i być w stanie z nimi współistnieć.

instrukcje:

1. W tym tygodniu zwróć większą uwagę na swoje stresujące uczucia. Możesz śledzić dziennik.

2. Nie pytaj ich ani nie próbuj dowiedzieć się, dlaczego je czujesz. Zwróć uwagę na to, co czujesz.

3. Po kilku dniach dbania o swoje niepokojące uczucia, wykonaj następujące sześć kroków, aby je opanować:

Krok 1. Zidentyfikuj uczucie – Zwróć szczególną uwagę na to uczucie i opisz, jak wpływa to na twoje ciało i umysł w sposób bez osądu. Przykład (użycie strachu w prezentacji):

„Czy to nie interesujące, znów się boję. Zauważyłem, że zawsze tak się czuję, gdy muszę dawać prezentację. Mięśnie szyi napinają się, dłonie stają się mokre, a ja coraz szybciej oddycham płytko Moda ”.

Krok 2. Zaakceptuj to uczucie– Powiedz sobie:

„Zdecydowanie się boję. Raczej nie czułbym się w ten sposób, ale myślę, że to normalne, gdy muszę stanąć przed grupą roboczą i wygłosić prezentację”.

Krok 3. Powiedz sobie, że możesz współistnieć z tymi uczuciami i nadal działać – Przykład:

„Zazdroszczę ludziom, którym łatwo jest wygłaszać prezentacje. Trudno jest mi stanąć przed grupą, ale mogę współistnieć ze strachem podczas prezentacji. Muszę się bardziej przygotować i po prostu przyjąć skargi. „

Krok 4. Zmień koncentrację – Nie koncentruj się na swoich emocjach, ale na zachowaniach związanych ze stresującą sytuacją, którą możesz zmienić. W tym przykładzie możesz na przykład upewnić się, że znasz swój temat na wylot. Aby przygotować się, możesz skorzystać z próbki ćwiczeń przed lustrem lub z kilkoma przyjaciółmi. Sprawdź swoje pomoce audiowizualne i inne rekwizyty, aby skupić się na technologii. Upewnij się, że masz zapasowe materiały na wypadek, gdyby Twoje podstawowe zawiodły.

Krok 5. Bądź fizyczny – Zrób sobie przerwę i zrób coś fizycznego na tym etapie. Kiedy jesteś w domu, powinieneś ćwiczyć. Kiedy jesteś w pracy, zrób sobie przerwę i wejdź po kilku schodach. Jeśli na placu budowy znajduje się siłownia, ćwicz.

Krok 6. Zwiększ swoją zdolność do wspólnego życia – Pamiętaj, że pomimo strachu możesz dać produktywną prezentację. Powiedz sobie:

„Mogę to zrobić. Moje uczucia nie muszą kontrolować mojego zachowania”.

Z czasem staje się częścią codziennej rutyny, aby stać się bardziej świadomym swoich bolesnych uczuć i ćwiczyć życie z nimi.

[ff id=”6″]