Skip to main content

Każda kobieta chce mieć zdrowe dziecko. Praktyki jogiczne, jeśli są wykonywane ostrożnie, mogą uczynić ciało kobiety silniejszym i bardziej elastycznym. Pozy jogi wzmacniają mięśnie, poprawiają równowagę i krążenie krwi oraz uelastyczniają stawy.

Pozy jogi pomagają oddychać i zrelaksować się, co może pomóc ci dostosować się do fizycznych wymagań pracy, narodzin i macierzyństwa. Jeśli nauczysz się oddychać ujayi, będziesz przygotowany do pracy i porodu poprzez trening zachowywania spokoju, kiedy będziesz go najbardziej potrzebować. Jeśli boisz się podczas porodu, twoje ciało wytwarza adrenalinę i przestaje wytwarzać oksytocynę, hormon, który pomaga porodowi. Ćwiczenia jogi pomagają zwalczyć pragnienie zacieśnienia, gdy poczujesz ból, i zamiast tego pokazują, jak oddychać.

Praktyka medytacyjna jest niezwykle przydatna dla ciebie i twojego dziecka. Udowodniono, że spowalnia tętno, relaksuje i koncentruje umysł – wszystko to jest idealne dla dziecka.

Zwykle unikaj zgięć do tyłu i skrajnych do przodu. Rozłóż nogi, aby usiąść w paschimottanasana (zgięcie do przodu).

Jeśli nigdy wcześniej nie ćwiczyłeś odwrotnych pozycji, teraz nie czas na start. Jeśli jednak ćwiczysz inwersję, możesz ostrożnie kontynuować pierwsze dwa trymestry. Nie trzymaj zbyt długo pozycji.

Możesz pominąć wszelkie ruchy, które wymagają leżenia na plecach dłużej niż kilka minut, szczególnie po 20 tygodniach ciąży. Leżenie na plecach może wywierać nacisk na żyłę główną dolną, żyłę, która kieruje krew z nóg do serca i powoduje zawroty głowy, duszność i nudności. Ale wiele kobiet czuje się dobrze, gdy jest w tej pozycji, aż do ciąży. Dlatego zwracaj uwagę na swoje ciało i instynkty.

Pierwszy trymestr

Tak wcześnie w ciąży nie masz wielu ograniczeń. Jeśli regularnie ćwiczysz jogę, akceptujesz, że twoja rutyna będzie wymagać zmian w miarę upływu czasu. Słuchaj swojego ciała

Drugi trymestr

Nie próbuj utrzymywać pozycji przez długi czas i pamiętaj, aby powoli i ostrożnie zanurzać się w pozycjach jogi, aby uniknąć obrażeń, ponieważ stawy się poluzują. Twój rozszerzający się brzuch wpływa na twoje poczucie równowagi.

Trzeci trymestr

Prawdopodobnie poczujesz się mniej wdzięczny teraz, gdy twój brzuch jest większy. Dlatego wykonuj pozy stojące z piętą opartą o ścianę, aby uniknąć utraty równowagi i ryzykować obrażenia u siebie lub dziecka. Rekwizyty, takie jak bloki i paski, mogą również pomóc Ci poruszać się w różnych pozach z większą stabilnością.

[ff id=”7″]