Skip to main content

Wiele kobiet ma problemy mięśniowo-szkieletowe podczas ciąży. Często mają ból dolnej części pleców, ból miednicy i / lub ból szyi i górnej części pleców. Dzieje się tak, gdy ciąża postępuje ze względu na rosnącą masę i rozmiar dziecka w środku oraz kolejne zmiany postawy, przez które przechodzi przyszła matka. W tym artykule omówiono zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego występujące podczas ciąży i możliwą opiekę paliatywną. Specjalne studium przypadku autora jest również przedstawione jako przykład, który czytelnik może uznać za przydatny i pomocny.

Ostatnie badanie naukowe opublikowane w BMJ Open, sierpień 2017 r., Wykazało, że ból mięśniowo-szkieletowy jest częstą przyczyną zwolnień lekarskich podczas ciąży. Ankieta elektroniczna obejmująca 6686 nowych matek z 12 krajów europejskich wykazała, że ​​8% było na zwolnieniu chorobowym podczas ciąży z powodu bólu szyi, pleców lub obręczy miednicy. Wyniki te wskazują na potrzebę opieki mięśniowo-szkieletowej podczas ciąży, aby złagodzić ból i choroby.

Kiedy zacząłem chiropraktykę 33 lata temu, leczyłem pacjenta o imieniu Donna. Donna pracowała przy biurku i stwierdziła, że ​​comiesięczne korekty chiropraktyki chroniły ją przed bólem szyi i pleców. Zaszła w ciążę z drugim dzieckiem, a my kontynuowaliśmy regularne leczenie. Po urodzeniu dziecka zapytałem ją, jak poszło poród. Powiedziała: „Szkoda, że ​​nie wiedziałam o korektach kręgarza, kiedy miałam pierwsze dziecko”. Poinformowała, że ​​jej druga ciąża jest znacznie łatwiejsza, poród jest wygodniejszy i zajmuje mniej czasu niż jej pierwsze dziecko. Zauważyła, że ​​nie była pod opieką chiropraktyki podczas pierwszej ciąży i chociaż nie było żadnych komplikacji, nie było to łatwe.

Przez lata widziałem wiele podobnych wyników. Kobiety w ciąży leczone chiropraktyką mają bardziej komfortowe ciąże i łatwiejsze i szybsze czasy porodu. Badania chiropraktyki potwierdzają te fakty.

Istnieją podyplomowe kursy chiropraktyki, które koncentrują się na leczeniu kobiet w ciąży za pomocą techniki Webster. Trening podczas nauki techniki Webster kładzie nacisk na anatomiczne badanie kości, stawów, mięśni i nerwów ciała. Ponadto istnieje edukacja na temat fizjologii ciąży i jej wpływu na kobiety i rozwijający się płód. Technika Webstera uczy również delikatnych procedur manipulacyjnych, których używają kręgarze, aby utrzymać miednicę i kręgosłup kobiet w ciąży w dobrym ułożeniu. Ta metoda jest alternatywną bezpieczną, delikatną i wolną od narkotyków metodą wspierania kobiet w ciąży

[ff id=”7″]