Skip to main content

Chorwacka wyspa Korcula jest często wymieniana jako jedno z najlepszych miejsc wakacyjnych na Adriatyku. Połączenie pięknych plaż, gajów oliwnych, winnic, historycznych osad i doskonałego błękitnego morza sprawia, że ​​jest to wyjątkowe miejsce, które choć jest zajęte w miesiącach letnich, zachowuje relaksujące życie na wyspie. Mimo że niektóre plaże są zatłoczone w miesiącach letnich, łatwo jest znaleźć ciche zatoki i zaciszne miejsca do kąpieli, gdy jesteś poza szlakiem turystycznym. Jest to jedna z najbardziej zielonych wysp adriatyckich i ma bardzo zróżnicowane wybrzeże – są tam piaszczyste plaże, żwirowe plaże i dramatyczne płyty skalne, w których można się zrelaksować – coś dla każdego.

Jeśli szukasz piasku, udaj się do Lumbarda, około siedmiu mil od miasta Korcula. Plaże w samym mieście są dość małe, ale jeśli wyjdziesz poza supermarket i winnice, dojdziesz do pięknej plaży Plaza Przina.

Głównie żwirowe plaże w okolicach miasta Korcula są zatłoczone szczęśliwymi rodzinami. Jeśli więc szukasz ciszy i spokoju, musisz wyjść z głównej osady. Jeśli jednak jesteś rodziną poszukującą łatwo dostępnych miejsc na spędzenie dnia, możesz wybrać miasto Korcula, ponieważ niektóre plaże znajdują się w odległości spaceru. Jeśli znudzi ci się plaża, możesz zrobić o wiele więcej: odwiedź imponującą obronę miasta, która wystaje do błękitnego morza, lub odkryj niektóre z historycznych miejsc malowniczych wapiennych ulic miasta. Katedra św. Marka, która dominuje na małym placu w sercu starego miasta, jest specjalną atrakcją architektoniczną i pochodzi z XV wieku. Lub po prostu zrelaksuj się w cieniu szeleszczącej palmy i napij się słynnego lokalnego wina.

Aby znaleźć więcej samotnych żwirowych plaż, przejdź na południowe wybrzeże. Wiele z nich jest najlepiej dostępnych na piechotę lub łodzią, co prowadzi do pięknych tajnych zatok, w których masz wrażenie, że dokonałeś odkrycia. Dlaczego nie połączyć wyprawy na południowe wybrzeże z wyprawą pieszą po wyspie?

Na zachodnim krańcu wyspy znajduje się Vela Luka, ładny mały port w małym naturalnym porcie. Jest to serce przemysłu oliwy z oliwek w Korculi i nadal ma silny przemysł rybny, chociaż turystyka odgrywa również ważną rolę w gospodarce. Z Vela Luka można wybrać się na wycieczkę łodzią do Proizd lub Osjak, idyllicznych wysp, które są idealne na pikniki. Dramatyczne płyty skalne Proizd są idealne do opalania. Jeśli jednak chcesz być bardziej aktywny, Korcula jest również idealnym miejscem do spływów kajakowych i innych aktywności na morzu.

Cokolwiek wybierzesz Korcula, zadziwi Cię bezpretensjonalne piękno i niewymagający wdzięku urok. Korcula oferuje więcej niż uczciwość jako jedna z najlepszych chorwackich wysp.

[ff id=”1″]