Skip to main content
Motoryzacja

Księgowość i księgowość dla własnego domu

Wiele nowych firm prywatnych nie odnosi sukcesu, ponieważ brakuje im niezbędnych systemów finansowych, aby kontrolować ich finanse i przepływy pieniężne. Bardzo często właściciele firm krajowych, którym nie podoba się pomysł prowadzenia własnej dokumentacji księgowej, sądzą, że ich działalność będzie w porządku, dopóki przychodzą pieniądze.

Jednak nie jest to tak łatwe, gdy prowadzisz działalność.

Jeśli chcesz pozostać długo w biznesie, musisz zrozumieć swoje przepływy pieniężne i sytuację finansową z kilku powodów. (Nie chcę cię straszyć, ale zwrócić twoją uwagę, abyś nie popełnił tych powszechnych błędów!)

cash Flow
Ma to zasadnicze znaczenie dla prowadzenia działalności gospodarczej. Bez gotówki Twoja firma może zawieść bez względu na to, ile zarobisz na papierze. Pieniądz rządzi światem. Jeśli zabraknie Ci pieniędzy, wierzyciele mogą skierować Cię do sądu w celu otrzymania płatności, a nawet spróbować zlikwidować firmę.

Podatki.
Jako jedna z niewielu rzeczy w życiu, które są bezpieczne, podatki są bardzo ważne dla każdej firmy, ponieważ ich nieprzestrzeganie może skutkować surowymi karami, a nawet utratą działalności.

Dlatego musisz kontrolować wszystkie swoje dochody i wydatki, jednocześnie upewniając się, że odpowiednie rejestry podatkowe są prawidłowo wykonane.

raportowanie
Musisz tworzyć raporty z kilku powodów. W zależności od statusu firmy różne rodzaje raportów i zgłoszeń muszą być przekazywane odpowiednim władzom. Przykładami są roczny rachunek zysków i strat, bilans i przepływy pieniężne. Jeśli pracujesz niezależnie, nadal musisz generować roczne zwroty, choć nie tak uciążliwe jak firma.

Kontroluj swój biznes
Jedną z najlepszych technik kontrolowania firmy jest wykorzystanie informacji finansowych. Twoje miesięczne raporty pokazują, jak dobrze (lub źle!) Twoja firma zrobiła, i podkreślają obszary, w których potrzebne są ulepszenia. Może wskazywać pewne wskaźniki, że wszystko nie jest w porządku. Rzeczy do poszukiwania to:

• Sprzedaż – czy była wystarczająco wysoka?
• Marże zysku – czy są w zasięgu?
• Koszty ogólne – czy kontrolujesz swoje koszty?
• Zysk netto – czy faktycznie osiągasz zysk?

Najlepszym sposobem na to jest porównanie go z budżetem lub prognozą. Większość większych organizacji przygotowuje budżety na następny rok obrotowy i będą służyć jako cel lub biznes plan. Następnie porównujesz rzeczywiste wyniki z prognozą, aby określić, jak rozwija się Twoja firma, i w razie potrzeby dokonaj korekt.

Mamy nadzieję, że rozumiesz teraz znaczenie dobrego systemu księgowego.

Konfiguracja nie musi być skomplikowana. Jesteśmy w erze cyfrowej, a komputery znacznie ułatwiają księgowanie niż dni dużych książek z pisemnymi zapisami!
Zanim wybierzesz oprogramowanie księgowe, powinieneś przeczytać mój poprzedni artykuł na temat „Oprogramowanie do księgowości dla małych firm”, ponieważ pomoże ci to zdecydować, jakich funkcji szukać we własnej firmie.

Jeśli masz bardzo małą firmę z niewielką liczbą klientów i niewielką formalnością, możesz po prostu użyć arkusza kalkulacyjnego do śledzenia. (Osobiście robię to w sklepie w domu, który prowadzę samodzielnie i działa doskonale).

Jedną z zalet korzystania z programów księgowych jest to, że równoważą one twoje konta i eliminują potencjalne problemy!

Wystarczy, że podasz dane na jednej stronie, a program zajmie się wszystkim innym. Większość programów księgowych automatycznie wykonuje wymagany proces księgowy i natychmiast aktualizuje wyciągi bankowe. Odzyskiwanie danych z programu księgowego jest również łatwe. Raporty finansowe, których Twoja firma prawdopodobnie będzie potrzebować, zazwyczaj mogą być generowane przez oprogramowanie (sprawdź przed zakupem!).

To oszczędza tyle czasu, że oprogramowanie zwraca się wielokrotnie.

[ff id=”3″]