Skip to main content

Biorąc pod uwagę oszałamiający wybór aparatów cyfrowych dostępnych obecnie na rynku, początkujący fotograf jest mylący, wiedząc, od jakiego rodzaju aparatu zacząć i które modele są najbardziej odpowiednie. Przede wszystkim musisz zadać sobie pytanie, jak poważnie chcesz być z fotografem. Czy zdjęcia wysokiej jakości są dla Ciebie ważne, czy po prostu chcesz się z tym pogodzić? Jaki masz budżet? Czy dużo podróżujesz z aparatem? Po określeniu celu możesz zawęzić koncentrację.

Istnieją zasadniczo trzy rodzaje aparatów cyfrowych. Pokaż i strzelaj kompaktowe aparaty cyfrowe, wysokiej jakości lustrzanki cyfrowe i aparaty hybrydowe, które są połączeniem kompaktowych aparatów cyfrowych i lustrzanek cyfrowych.

Dla przeciętnego codziennego fotografa, który robi zdjęcia przyjaciołom, rodzinie i zwierzętom domowym i nie dba o jakość, jest sens i robienie zdjęć. Są całkiem tanie i dobre, gdy dopiero zaczynasz. Są kompaktowe i lekkie, dzięki czemu można je włożyć do torebki lub torby i zabrać ze sobą prawie wszędzie. Jakość obrazu nie jest tak dobra. Jeśli mówisz poważnie lub chcesz być poważniejszy, będziesz rozczarowany. Kompaktowe mają ograniczoną czułość ISO, co oznacza, że ​​nie można uzyskać dobrych zdjęć, takich jak lustrzanka cyfrowa w słabym świetle.

Dla poważnego fotografa jest cyfrowa lustrzanka. Różnią się od jakości amatorskiej do profesjonalnej. Cyfrowa lustrzanka jest wyposażona w pojedyncze lustro, które pozwala oglądać widok przez wizjer. Podczas robienia zdjęcia lustro przesuwa się z drogi, aby można było zrobić zdjęcie. Lustro sprawia, że ​​aparaty te są znacznie nieporęczne i trudniejsze do przenoszenia. Czujnik obrazu jest znacznie większy niż kompaktowy, co znacznie poprawia jakość zdjęcia. Istnieją również wymienne obiektywy, dzięki czemu można uzyskać dowolną ostrość. Kompaktowe mają bardzo ograniczony zakres ogniskowych. Nauka korzystania z lustrzanki może być dość trudna dla początkujących. Najlepiej najpierw nauczyć się technik fotograficznych od kompaktowego.

Kamery hybrydowe są dość nowe i oferują to, co najlepsze z obu światów. Nie mają pojedynczego lustra odblaskowego, więc są mniej obszerne i wyposażone w większe czujniki obrazu do zdjęć wysokiej jakości. Mają także wymienne obiektywy, które można zastąpić zwykłą kamerą DSLR. Kamery hybrydowe są również w bardzo przystępnej cenie. Są idealne dla średnich fotografów, którzy nie chcą jeszcze inwestować w wysokiej klasy sprzęt, ale chcą lepszych zdjęć niż ich przeciętne ujęcia.

Pamiętaj, że wysokie megapiksele niekoniecznie oznaczają zdjęcia wyższej jakości. Najważniejszym czynnikiem w jakości obrazu aparatów cyfrowych jest rozmiar matrycy. Duże znaczenie ma także jakość obiektywu oraz wiedza i doświadczenie fotografa.

[ff id=”5″]