Skip to main content

1) Masaż w pierwszym trymestrze ciąży

Niektórzy praktykujący masaż odmawiają poddania się masażowi w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ dzieje się tak, gdy dochodzi do większości poronień. Jest tak po prostu dlatego, że nie chcą być kojarzeni z tym wydarzeniem, jeśli powinno. Jednak nie ma dowodów, że masaż może prowadzić do poronienia, a masaż nie jest przeciwwskazany w pierwszym trymestrze ciąży. Rzeczywiście, masaż jest w tym momencie absolutnie konieczny, ponieważ pomaga kobiecie negocjować zmiany fizyczne, emocjonalne i duchowe w ciąży. Twój potencjał rozwija się w nową, potężną rolę i tożsamość

2) Masuj nogi podczas ciąży

Zakrzepica żył głębokich w nogach występuje tylko u 15 na 10 000 kobiet w ciąży (dane żywych urodzeń w hrabstwie Olmsted w latach 1966–1995). Z tych 12 są wyraźne oznaki możliwego zakrzepu krwi, tak że 3 na 10 000 kobiet w ciąży ma niezdiagnozowany skrzep krwi. Pomimo tych niskich liczb niektórzy praktykujący masaż podkreślają, że masowanie wewnętrznej nogi nie jest wskazane, ponieważ mogą usunąć niezdiagnozowany skrzep. Jeśli uważasz, że masaż poprawia krążenie krwi, a tym samym zmniejsza ryzyko zakrzepów, 9997 na 10 000 kobiet w ciąży może być narażonych na niepotrzebne ryzyko, jeśli nie zostanie przeprowadzony właściwy masaż nóg.

Bardziej realistycznym podejściem jest wykonanie kompetentnego masażu w poszukiwaniu oznak i objawów możliwego zakrzepu krwi. Uproszczone rozwiązanie polegające na zakazie wykonywania masaży głębokich lub masaży na nogach jako całości wydaje się być bardziej powszechne w krajach o wysokim postępowaniu sądowym i wydaje się opierać na nieporozumieniach i obawach, a nie na istniejących praktykach opartych na dowodach z następujących powodów:

  • Pomimo tego przesadnego nacisku na skrzep krwi, nie podano niezawodnej metody określania, czy zakrzep jest obecny, więc nie ma dobrego powodu, aby kontynuować lub przerwać masaż. Test Homana jest nadal rutynowo nauczany w szkołach masażu w celu zbadania zakrzepicy żył głębokich, chociaż jest niewiarygodny i nie jest już stosowany, ponieważ zamiast niego stosuje się inne testy kliniczne.
  • Masaż zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi, zapobiegając gromadzeniu się stojącej krwi w nogach. Jest to bardzo ważne w czasie ciąży, ponieważ krew ma tendencję do krzepnięcia podczas ciąży.
  • Kobiety w ciąży, które leżą w łóżku, są bardziej narażone na rozwój zakrzepów, ponieważ ich brak aktywności powoduje gromadzenie się krwi w nogach. Zaleca się trenować nogi, przesuwając stopę w górę i w dół. Stwarza to silne działanie pompujące u cieląt, które pomaga krwi przepływać przez nogi. Ma to silniejszy efekt niż masaż lub praca nad punktami nacisku. Jeśli masaż zostanie sklasyfikowany jako ryzykowny, standardowa opieka szpitalna jest jeszcze bardziej ryzykowna.
  • Południki śledziony, wątroby i nerek tradycyjnej medycyny chińskiej odgrywają ważną rolę w zdrowiu, szczególnie w czasie ciąży. Podczas chodzenia po wewnętrznych nogach praca nad punktami ucisku w nogach może być niezwykle korzystna. W szczególności, jeśli masz cukrzycę ze śledzioną i niewydolnością nerek, twoja matka z cukrzycą znacznie zmniejszy ryzyko (może nie występować nadmierne pragnienie, głód, oddawanie moczu lub ciepło, które zwykle jest związane z cukrzycą ale ryzyko niekompetentnej szyjki macicy jest zwiększone). Łożysko previa i oddzielone łożysko). W takim przypadku, jeśli wykonasz tylko lekki, powierzchowny masaż nóg, matka może być znacznie bardziej narażona niż masaż z normalnym, mocniejszym naciskiem.

3) Zastosowanie otworu na brzuch w stole do masażu

Odbywa się to tak, że matka może leżeć twarzą w dół podczas masażu bez ucisku żołądka. Jednak teraz, gdy jej brzuch nie jest odpowiednio podparty, jej dolna część pleców i miednica są napięte, a więzadła macicy rozciągnięte. Są to obie częste przyczyny bólu podczas ciąży. Nacisk perforowanych krawędzi na brzuchu również zmniejsza dopływ krwi do brzucha.

4) Unikaj leżenia na plecach podczas ciąży

Ignoruje to fakt, że kobieta w ciąży często stoi na plecach przez długi czas podczas porodu, co jest powszechną procedurą szpitalną. Unikaj leżenia na plecach podczas masażu lub ogólnie, gdy 1) znane jest ryzyko tworzenia się skrzepów krwi w nogach, 2) niedociśnienie w pozycji leżącej na plecach lub 3) ból dolnej części pleców lub ból z powodu kości krzyżowej – lub zaburzenie funkcji krzyżowo-biodrowej.

5) Połóż się tylko po lewej stronie podczas ciąży

Uważa się, że leżenie po prawej stronie wywiera niewielki nacisk na żyłę główną dolnej, dużą żyłę, która przenosi krew z nóg i miednicy do serca. Chociaż dolna żyła główna znajduje się na prawej krawędzi kręgosłupa, wątpliwe jest, czy leżenie po prawej stronie może spowolnić przepływ krwi przez tę żyłę. Jeśli jesteś po lewej stronie, twoje serce i żołądek są pod ciśnieniem, więc mogą nie działać optymalnie.

6) Zastosowanie przeciwwskazanych punktów nacisku

Szkoły masażu uczą, że niektóre punkty ucisku nie powinny być używane podczas ciąży, ponieważ mogą powodować bóle porodowe. Można ich jednak użyć, jeśli istnieje uzasadniony powód, aby z nich skorzystać. Gdyby masaż mógł prowadzić do bólów porodowych, kliniki aborcyjne stosowałyby masaż zamiast kosztownych zabiegów medycznych. Nacisk na te punkty może powodować bóle porodowe dopiero pod koniec semestru, a następnie nadal jest to trudne.

Wszystkie kobiety w ciąży mogą skorzystać z masażu ciążowego. Jeśli odczujesz dyskomfort w dowolnym momencie podczas masażu, natychmiast poinformuj o tym terapeuty.

[ff id=”7″]