Skip to main content

Technologia mobilna

Technologia mobilna to technologia wykorzystywana w komunikacji komórkowej. Technologia CDMA (Mobile Code Division Multiple Access) szybko się rozwinęła w ostatnich latach. Od początku tego tysiąclecia standardowe urządzenie mobilne rozwinęło się z prostego dwukierunkowego pagera do telefonu komórkowego, urządzenia do nawigacji GPS, stałej przeglądarki internetowej i klienta komunikatora oraz przenośnej konsoli do gier. Wielu ekspertów twierdzi, że przyszłość technologii komputerowej leży w mobilnym przetwarzaniu danych w sieciach bezprzewodowych. Coraz popularniejsza staje się mobilna obsługa komputerów za pomocą tabletów. Tablety są teraz dostępne zarówno w sieci 3G, jak i 4G.

sieć 4G

Jedną z najważniejszych cech sieci komórkowych 4G jest dominacja szybkiej transmisji pakietów lub wybuchów ruchu w kanałach. Te same kody stosowane w sieciach 2G / 3G dotyczą sieci komórkowych lub radiowych 4G. Ostatnie badania wykazały, że tradycyjna wielowarstwowa architektura sieci oparta na modelu OSI (Open System Interconnection) może nie być odpowiednia dla sieci komórkowych 4G, a transakcje krótkich pakietów stanowią kluczową część ruchu w kanałach. Ponieważ pakiety z różnych telefonów komórkowych mają całkowicie odmienną fizjonomię kanału, odbiornik powinien wykonać wszystkie niezbędne algorytmy, takie jak oszacowanie kanału, interakcje ze wszystkimi górnymi warstwami itp. W ograniczonym czasie.

sieci 5G

Za pięć lat (w 2020 r.) Ludzkość zostanie otoczona szybszymi i mocniejszymi sieciami bezprzewodowymi. Obecnie sieci sterujące naszymi smartfonami i urządzeniami podłączonymi do Internetu są oparte głównie na technologiach 3G i 4G. Istnieje jednak mocniejsza technologia piątej generacji o nazwie 5G, która zaprowadzi nas na wyższy poziom.

5G jest uważane za klucz do „Internetu rzeczy” (IoT), nazwy tego pojęcia polegającej na umieszczeniu prawie wszystkiego i wszystkiego w Internecie. Miliardy czujników są wbudowane w samochody, urządzenia, monitory zdrowia, systemy bezpieczeństwa, zamki drzwi i urządzenia do noszenia. Gartner, firma analityczna, przewiduje, że liczba podłączonych urządzeń wzrośnie z około 5 miliardów w 2015 roku do 25 miliardów w 2020 roku.

Według Femi Adeyemi, wiodącego architekta urządzeń mobilnych Fujitsu. Będziemy mieć plakietki, które mówią nam, gdzie są nasze dzieci i kiedy wracają do domu, a samochody są autonomicznie zarządzane na autostradach.

Ponadto sieci 5G są około 20 razy szybsze niż sieci 4G. Ta prędkość otwiera nowe fascynujące możliwości. Samochody samojezdne mogą podejmować kluczowe decyzje. Czaty wideo tworzą iluzję, że wszyscy czują się w tym samym pokoju. A miasta mogą monitorować natężenie ruchu, wymagania dotyczące parkowania i poziomy zanieczyszczenia oraz przekazywać te dane w czasie rzeczywistym do inteligentnego pojazdu lub inteligentnego urządzenia używanego do celów monitorowania.

Jeśli chodzi o szybkość danych, zdecydowali, zgodnie z Międzynarodowym Związkiem Telekomunikacyjnym (ITU), że sieć kompatybilna z 5G musi oferować prędkości danych do 20 Gbit / s (gigabitów na sekundę), 20 razy szybciej niż 1- Specyfikacje Gbit / s dla sieci 4G. Sieci 5G umożliwiają dostęp do treści wideo 4K o wyższej rozdzielczości i technologii holograficznej za pośrednictwem sieci komórkowych. Technologia 5G zostanie zaprezentowana w akcji podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018 w PyeongChang.

systemy operacyjne

Dostępne są różne typy mobilnych systemów operacyjnych dla smartfonów, w tym Android, IOS, Blackberry OS, WebOS, Symbian, Bada i Windows Mobile. Najpopularniejsze to Android i Apple iPhone. Mobilny system operacyjny Android został opracowany przez Google i jest pierwszym w pełni otwartym systemem operacyjnym dla urządzeń mobilnych. Oznacza to, że jest bezpłatny dla każdej sieci komórkowej.

Od 2008 r. Użytkownicy z konfigurowalnymi systemami operacyjnymi mogą pobierać aplikacje lub aplikacje, takie jak gry, GPS, narzędzia i inne narzędzia. Każdy użytkownik może tworzyć i publikować własne aplikacje, np. w Apple App Store. Palm Pre, który korzysta z WebOS, który ma Internet i obsługuje języki programowania zorientowane na Internet, takie jak CSS, HTML i JavaScript. Blackberry Research in Motion (RIM) to smartfon z odtwarzaczem multimedialnym i instalacją oprogramowania innej firmy.

Przyszłość smartfonów

Następna generacja smartfonów będzie wrażliwa na kontekst, co wykorzysta rosnącą dostępność wbudowanych czujników fizycznych i funkcji wymiany danych. Jedną z kluczowych cech, która ma to zastosowanie, jest to, że smartfony zaczynają śledzić dane osobowe, ale dostosowują się, aby przewidywać potrzebne informacje na podstawie indywidualnych intencji. Nowe telefony są wydawane wraz z nowymi telefonami, a jednym z nich jest aparat rentgenowski, który wyświetla informacje o każdym miejscu, na który wskazuje telefon. Jedną rzeczą, którą robią firmy, jest tworzenie oprogramowania, które wykorzystuje dokładniejsze dane wykrywania lokalizacji. Opisano, że telefon powinien stać się wirtualną myszą, która może klikać w prawdziwy świat. Na przykład, jeśli wskażesz aparat telefonu, gdy kanał transmisji na żywo jest otwarty, z budynkiem pojawi się tekst, a lokalizacja budynku zostanie zapisana do wykorzystania w przyszłości.

Wraz z przyszłością smartfonów nadejdzie przyszłość innego urządzenia, znanego jako „Ominitouch”. To urządzenie może wyświetlać i wykorzystywać aplikacje na ramieniu, ręce, biurku, ścianie lub innej powierzchni codziennej. Urządzenie wykorzystuje interfejs czujnika dotykowego, dzięki któremu użytkownik może uzyskać dostęp do wszystkich funkcji za pomocą dotyku. Został opracowany na Uniwersytecie Carnegie Mellon. To urządzenie korzysta z projektora i kamery noszonych na ramieniu osoby bez żadnych elementów sterujących innych niż palce tej osoby.

wniosek

Smartfony podbiły świat w ciągu ostatnich dziesięciu lat, a ostatnio wprowadzono również tablety. Te urządzenia mobilne mają obecnie znaczący wpływ na nasze codzienne życie i zmieniają sposób, w jaki uzyskujemy dostęp do informacji i komunikujemy się z innymi. Wynika to nie tylko ze sprzętu, ale także ze specjalnego oprogramowania, na którym działają te urządzenia, a przede wszystkim z ich systemów operacyjnych. Tak jak różne systemy operacyjne (takie jak Windows, Linux, BSD itp.) Lub różne wersje podobnego systemu operacyjnego (takie jak Windows XP, Windows Vista, Windows 7/8, a teraz Windows 10) mogą być uruchomione na komputerze, podobnie jak większość smartfonów i Tablety obsługują teraz różne wersje systemów operacyjnych, dla których zostały opracowane, aw szczególnych przypadkach mogą nawet uruchamiać systemy operacyjne, dla których nie zostały opracowane. Przyszłość technologii mobilnych z pewnością wygląda obiecująco.

[ff id=”4″]