Skip to main content

Woda jest ważną częścią naszego ciała. Każda funkcja ciała zależy od wody. Woda pitna jest jednym ze zdrowych i podstawowych kroków do lepszego życia. Rodzice mają zatem nadzieję, że będą mogli zacząć wcześnie swoje dzieci od zdrowego nawyku picia wody. Ale kiedy dzieci mogą pić wodę? Oto kilka pomocnych wskazówek, dzięki którym dowiesz się, kiedy możemy karmić dzieci wodą.

Kiedy dzieci mogą pić wodę?

Eksperci uważają, że podawanie dzieciom wody przed ukończeniem szóstego miesiąca życia nie jest dobrym pomysłem. Niemowlęta zwykle dostają wystarczającą ilość wilgoci z mleka matki lub mleka modyfikowanego, nawet gdy jest gorąco. Wynika to z faktu, że zbyt dużo wody może wypełnić brzuch dziecka, który jest zbyt słaby, aby wytrzymać zbyt duży nacisk z zewnątrz, a zbyt dużo wody może zmniejszyć zapotrzebowanie na jedzenie i wpłynąć na wchłanianie składników odżywczych z mleka. Małe łyki wody nie mogą zranić dziecka, ale wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem przed podaniem dziecku wody przed ukończeniem szóstego miesiąca życia. Poniższa oś czasu pokazuje, kiedy dzieci mogą pić wodę.

Od urodzenia – 3 miesiące

Noworodkom nie należy podawać wody. Noworodkowi, który ma malutki brzuch, nie wolno podawać butelki z wodą, która napełniłaby jego brzuch i zastąpiła mleko. Ponadto zbyt dużo wody zakłóca normalną równowagę elektrolitów w organizmie i może zaburzać pracę mózgu i serca.

Od 4-6 miesięcy

Chociaż podawanie dziecku wody w tym wieku nie jest niebezpieczne, nie jest konieczne. Badania pokazują, że dzieci karmione piersią nie potrzebują dodatkowej wody, nawet w tropikalnych miejscach, jeśli temperatura może wzrosnąć powyżej 30 ° C dziennie. Niemowlęta, które żywią się preparatami mlecznymi, mogą dostać trochę wody (około uncji lub nawet dwóch) w czasie upałów. Najlepiej jednak zwrócić się o poradę do pediatry. Woda nigdy nie powinna zastępować mleka matki i nie należy rozcieńczać mieszanki dodatkową wodą.

Około 5-7 miesięcy

Niemowlęta w tym wieku mogą trzymać przedmioty i nauczyć się pić płyny z kubka. Daj dziecku miskę bez zaworu, aby mógł łatwo ssać. Wybierz taki, który może pomieścić od 4 do 6 uncji płynu i napełnij go po brzegi, aby Twoje dziecko nie musiało przechylać głowy do góry, popijając. Duży kubek wody może być zbyt ciężki dla małego dziecka.

Czasami zaleca się użycie wody z kranu, ale najpierw ją zagotuj. Jeśli tak, upewnij się, że woda dobrze się toczy i trzymaj ją przez co najmniej minutę. To zniszczy wszelkie patogeny w wodzie, które mogą zaszkodzić dziecku. Nie gotuj jednak wody zbyt długo lub więcej niż raz, ponieważ spowoduje to koncentrację zanieczyszczeń i może pogorszyć sytuację Twojego dziecka!

Niektóre firmy produkują wodę przeznaczoną do spożycia z żywnością dla niemowląt. Woda ta podlega znacznie surowszym wytycznym niż inne źródła wody i jest zatwierdzona przez Agencję Ochrony Środowiska.

Woda, której powinieneś unikać

Zdecydowanie istnieje kilka źródeł wody, których należy zawsze unikać podczas przygotowywania mieszanki dla dziecka.

1. Teraz woda

2. Woda o wysokiej zawartości fluoru

[ff id=”4″]