Skip to main content
Zdrowie

Niedoczynność tarczycy i objawy ciąży

Tarczyca jest powszechna podczas ciąży. Tarczyca i ciąża idą w parze. Uważa się, że około 2,5% kobiet w ciąży ma co najmniej pewien stopień niedoczynności tarczycy. Niedoczynność tarczycy i powikłania ciąży są często powiązane. Niedoczynność tarczycy podczas ciąży może wpływać zarówno na matkę, jak i dziecko. Tarczyca to gruczoł szyi, który wytwarza hormon tarczycy. Tarczyca może wytwarzać zbyt dużo hormonów lub ulec uszkodzeniu podczas niedoczynności tarczycy.

Ciąża wiąże się z wieloma zmianami hormonalnymi. Tak więc ciąża z niedoczynnością tarczycy jest gorsza niż normalna niedoczynność tarczycy. Niektóre objawy niedoczynności tarczycy to zwiększenie masy ciała i zmęczenie; Są to typowe objawy ciąży. Dlatego jest mylony z oznaką ciąży lub objawem ciąży. Badania krwi mierzące poziomy TSH określają, czy są to objawy ciąży, niezależnie od tego, czy są spowodowane niedoczynnością tarczycy.

Niektóre objawy niedoczynności tarczycy podczas ciąży są następujące:

letarg:

Kobiety w ciąży łatwo się męczą i dużo śpią. To oznaka zmęczenia i letargu; Nie lubi aktywności. Zamiast częstych przerw kobieta w ciąży z niedoczynnością tarczycy unika czynności, którą chce wykonywać ogólnie.

Haarweh:

Hormony ciążowe pomagają włosom rosnąć długie, lśniące i mocne. Niedoczynność tarczycy prowadzi jednak do wzrostu włosów, które są łamliwe i podatne na łamanie. Wiele kobiet może również stracić brwi i rzęsy z powodu braku hormonu tarczycy.

Wahania temperatury:

Niedoczynność tarczycy powoduje uczucie nadmiernego ciepła lub zimna. Kobiety w ciąży doświadczają zmian temperatury ciała. Niedoczynność tarczycy prowadzi jednak do skrajnych wahań temperatury ciała kobiety w ciąży.

Bolesne nerwy:

Rwa kulszowa występuje, gdy wpływa na układ nerwowy. Jest to częsty objaw podczas ciąży. Rozwijające się dziecko w łonie kobiety w ciąży wywiera nacisk na nerw kulszowy w ostatnich miesiącach ciąży. Kobieta w ciąży z niedoczynnością tarczycy ma mrowienie w palcach i rękach. Jest to znane jako zespół cieśni nadgarstka.

Chrypka w głosie:

Kolejnym wyraźnym objawem u kobiety w ciąży z niedoczynnością tarczycy są zmiany w jej głosie. Niedobór hormonów zmienia krtań i sposób, w jaki mięśnie te się rozluźniają i kurczą, wytwarzając inny dźwięk.

Zmiana koloru:

U pacjentów z niedoczynnością tarczycy karotynemia lub nadmiar karotenu występuje w organizmie. Powoduje to, że podeszwa stopy i dłoni stają się pomarańczowe. Ten objaw nie występuje w normalnej ciąży. Jeśli jednak ten znak nie pojawia się u kobiety w ciąży, nie wyklucza to możliwości niedoczynności tarczycy.

[ff id=”7″]