Skip to main content

Czas na spowiedź. Wolałbym raczej pozytywne opinie niż konstruktywne. Pracowałem nad tą preferencją od lat. Wiem, że konstruktywna informacja zwrotna pomaga mi ulepszać, pokazuje to, czego sam nie widzę, i oferuje drogę do wyższej wydajności.

Wiem o tym i uczę tego.

I do cholery, boli jak diabli!

Udzielanie i otrzymywanie informacji zwrotnych jest prawdopodobnie najważniejszym wywiadem przywódczym, jaki możemy mieć. Ale wszyscy możemy wyjść z formy, jeśli to zrobimy.

Zapewnianie konstruktywnej informacji zwrotnej jest trudne, ponieważ obawiamy się, że zaszkodzi uczuciom innych. To taki potężny sterownik. Zjadłem nawet makaron w ten weekend (nie toleruję glutenu), ponieważ zrobiła to dla mnie przyjaciółka i nie chciałem, żeby źle się czuła z powodu błędu (wcześniej powiedziałam jej o moich potrzebach żywieniowych). Poważnie. Poświęciłem własne zdrowie, ponieważ nie chciałem, aby ktokolwiek inny czuł się źle. To musi się zmienić.

Konstruktywna informacja zwrotna może również poważnie zaszkodzić delikatnej pewności siebie.

Jeden uczestnik ocenił moją sesję na zero na dziesięć. ZERO! Czułam, że moja twarz robi się biała. W wycięciu jest taka twardość, która nie może zejść niżej. Czuł się jak sztylet dla nerek.

Oczywiście to wszystko ego. To musi się podobać. Chęć potwierdzenia. Chcę zostać uznany za dobrego wykonawcę. Aby zdobyć złotą gwiazdę.

Łatwo byłoby uzasadnić wynik. Nie byli gotowi na treść. Ich rozwój nie był w stanie funkcjonalnie przetworzyć materiału. Bla bla bla. To ty, nie ja. Niektóre z nich mogą być prawdziwe. Z pewnością prawdą jest, że warsztaty nie spełniły oczekiwań ani potrzeb tej osoby. W tym upalnym białym zimnie jest coś, co może mi pomóc poprawić. Dobre warsztaty są wtedy, gdy oczekiwania są spełnione i przekroczone. Jeśli zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby upewnić się, że oczekiwania są jasne i dam z siebie wszystko, co mogę? Ktoś nadal może ocenić mnie na zero. Nadal mogę się z tego nauczyć.

Angela Duckworth, autorka Grit, ma wspaniały dzień, odkrywając mój zdecydowany sposób myślenia: jeśli nie jestem dobry w robieniu czegoś, to oczywiście jestem w tym okropny. Mógłbym się też poddać.

Według Duckworth wzrost jest inny. Jeśli nie jesteś dobry, nie jesteś jeszcze dobry. Ćwicz dalej. Informacje zwrotne pomagają ci być lepszym.

Cóż, pani Duckworth, w twojej książce nie ma nic, co pokazuje, jak możemy przejść z programowania dziecięcego na ustalony sposób myślenia do sposobu myślenia na wzrost! Cholernie ciężka praca jest porzucenie bolesnych patologii.

Uważam, że jest to konieczne:

Pokora. Nikt nie jest idealny. Wszyscy chcemy dać z siebie wszystko. Zawsze jest coś do nauczenia się i poprawy.

Uczciwość. Czasami rzeczy, które robię, nie są świetne. Inni mogliby zrobić lepiej. Mógłbym zrobić lepiej. Jeśli zawiodę innych, zawiodę również. Jeśli się zawiodę, to po prostu gówno.

Intencją. Aby uniknąć upokarzającego osiągnięcia i nie mierzenia, skoncentruję swoją energię na mojej intencji służenia. Aby dać z siebie wszystko, biorąc pod uwagę to, co wiem. Może, ale nie musi spełniać oczekiwań. Jeśli dam każdemu doświadczeniu taki sam zamiar, aby je obsłużyć, wówczas mile widziane są informacje zwrotne (nieco więcej).

Jeśli wyrażę opinię, wezmę pod uwagę delikatne odczucia, które inni mogą ukryć pod latającymi kolorami. Będę mówić z zamiarem podniesienia intencji, aby pomóc przekazać przesłanie współczucia.

Ostatecznie konstruktywna informacja zwrotna skierowana na moją ścieżkę nie czyni mnie złym człowiekiem. Nawet jeśli został źle dostarczony z odrobiną złośliwości. Jeśli mogę pożegnać się z dziwactwami ego i rozwinąć współczucie, to wiem, że nawiązuję lepszą relację dzięki informacjom zwrotnym. Jako lider jestem raczej wolny od osądu, jestem naprawdę nieograniczony.

Jak radzisz sobie z opiniami? Jak odskakujesz? Jakie są twoje strategie przetwarzania?

ps Tytuł pochodzi z książki Johna C. Maxwella o tym samym tytule, którą właśnie kupiłem i którą chciałbym pożreć!

***

[ff id=”6″]