Skip to main content

Przegląd historyczny w druku tkanin

Drukowanie tkanin to metoda drukowania tkanin w różnych kolorach, sztukach i wzorach. Jest to bardzo starożytna sztuka z 5000 pne. Chr. Został opracowany i wyprodukowany na tkaninach w Egipcie. Tkaniny drukowane w języku greckim znaleziono również w IV wieku. BC zauważa również, że bloki drukarskie pochodziły z Indii w V wieku. Przed naszą erą W tym okresie Francja została uznana za popularne centrum tego rodzaju produkcji i drukowania tkanin. Japonia była popularna dzięki dodawaniu szablonów do drewna poprzez tworzenie bloków oraz klejenie stempli i nadruków w tkaniny.

Wynalezienie prasy drukarskiej przez Johna Gutenberga w połowie XV wieku doprowadziło do drastycznych zmian w technologii drukowania i druku tkanin. Po ćwiczeniu Williama Caxtona w Anglii w 1476 r. Nastąpił znaczny rozwój technologii druku wypukłego. W XVI i XVII wieku, dzięki eksportowi przypraw, Indie stały się głównym dostawcą materiałów i produktów poligraficznych, takich jak perkal, piżama, bawełniany materiał w kratkę i ogrodniczki, perkal i khaki zgodnie z wymogami krajów europejskich. Następnie, dzięki wysiłkom Granta, Thomasa Bella i wielu drukarzy, wraz z wynalezieniem w XVIII wieku bloku drzewnego (1760), bloku miedzianego (1770) i ​​miedzianego walca (1797), szczególnie trendu w druku bawełny, nadal był szeroko rozpowszechniony w Toile de Jouy Muzeum do zobaczenia.

Historia drukowania tkanin w Dartford zaginęła wraz z zaakceptowaniem przez Augusta Applegatha firmy zajmującej się drukiem jedwabiu w mieście i trwała do 1865 roku, kiedy James Keymer założył nową firmę do drukowania tkanin nad brzegiem rzeki Darent. W 1907 roku Samuel Simon zastosował system drukowania tkanin, w którym projekty szablonów zostały utworzone przez maszyny do sitodruku. Pierwszy szablon fotograficzny Colin Sharp został zbudowany w latach 40. XX wieku. Po opracowaniu komputerów proces drukowania i jego zmiany zostały dostosowane do ich kolorów.

Rozwój w ciągu ostatnich dwóch dekad

Dzięki udoskonaleniu technologii drukowania kolorowe drukarki atramentowe odegrały ważną rolę w cyfrowych materiałach dla rynku konsumenckiego pod koniec lat 80. W tym czasie Canon i Hewlett-Packard zostali liderami w dziedzinie technologii drukowania. Drukarki bąbelkowe Canon zostały zaakceptowane na rynku. Po raz kolejny najnowsza technologia była ukierunkowana na jej udoskonalenie poprzez istnienie wielkoformatowej kolorowej drukarki atramentowej – drukarki Iris w latach 90. Jednak ze względu na problem kolorów wrażliwych na światło technologia ta nie została uznana za idealne narzędzie do tkanin, ale zaakceptowano drukowanie na papierze.

W przeszłości przeprowadzano bezpośredni proces drukowania tkanin za pomocą komputera i drukowania za pomocą atramentów komputerowych; Był to czas, kiedy na tkaninie drukowano tylko czarne zdjęcia lub tekst, ponieważ dostępne były tylko drukarki laserowe i drukarki wstążkowe i nie było drukarek kolorowych. Technologia drukowania Jet Jet została opracowana w 1999 roku do obróbki tkanin, stopienia ich w papier zamrażający za pomocą żelazka, a następnie obsługiwania ich za pomocą drukarki atramentowej.

Znaczenie cyfrowego drukowania tkanin / tekstyliów

Technologia druku na tkaninach cyfrowych istnieje od ostatniej dekady i została opracowana po 1994 roku. Ta umiejętność drukuje projekty na tkaninie natychmiast z komputera, bez dodatkowego wysiłku, takiego jak drukowanie i projektowanie papieru. Cyfrowy druk tkanin jest elastycznym narzędziem i kluczem, który jest akceptowalny dla wizji masowego dostosowywania. Pozwala użytkownikowi uciec od procesu tworzenia ekranu i oferuje możliwość szybkiej zmiany kolorów lub elementów projektu przed drukowaniem.

Zalety cyfrowego drukowania tkanin w porównaniu do konwencjonalnej technologii drukowania

Zasadniczo drukowanie na tekstyliach odbywa się poprzez przenoszenie takich mediów, jak ekrany i rolki. Każdy nośnik transmisji jest zaprojektowany i przypisany do określonego koloru. Druk blokowy i grawerowany druk miedziany pracują z tymi procesami. Szereg drewnianych klocków zaprojektowanych w druku blokowym daje różnorodne kolory w projekcie. Zaletą tego rodzaju metody jest to, że można uzyskać trójwymiarowe efekty dzięki separacji kolorów i warstwom. Nawet dziś metoda rotacyjnego sitodruku jest stosowana przy projektowaniu tradycyjnych wzorów kwiatowych i trudnych do wykonania. Mechaniczne lub tradycyjne procesy drukowania tkanin czasami manipulują w obu kierunkach, poprzez estetykę i style projektowania, natomiast w dziedzinie projektowania tkanin drukowanych za pomocą najnowszej cyfrowej technologii drukowania tkanin poprawiły styl i znaczenie drukowanego projektu tekstyliów. Faktem jest, że najnowsze nowe metody druku cyfrowego na tkaninach otworzyły nowe horyzonty dla projektantów i producentów. Cyfrowe procesy drukowania ułatwiły producentom wykonywanie próbkowania cyfrowego i mają zalety zmiany wzorów przed grawerowaniem. Korzystając z technik druku cyfrowego, można ponownie dostosować tradycyjny projekt wydruku i nadać mu nowy wygląd.

Obecnie wielu klientów domaga się drukowania tkanin w różnych kombinacjach kolorystycznych, stylach, wzorach, tradycyjnych wzorach i wyglądzie. Jednak w celu spełnienia tych wymagań dostosowawczych istniało ograniczenie obsługi całego rynku masowego za pomocą tradycyjnej technologii drukowania. Druk cyfrowy korzysta z konwencjonalnego drukowania i oferuje niezwykłe zalety, takie jak szybkie przetwarzanie, wydajna konfiguracja i szybkość, oszczędność i duża elastyczność, krótszy czas, możliwe zmiany itp. Na dzisiejszym rynku zorientowanym na klienta technologia drukowania nie ogranicza się do zużycia; Ale osiąga swoje granice i spełnia wymagania targowych grafik, zdjęć wielkich tkaninowych plakatów gwiazd telewizyjnych i filmowych, celów reklamowych, flag i banerów oraz wielu zwyczajów.

W przeciwieństwie do tradycyjnej technologii drukowania na tekstyliach, główną zaletą cyfrowego drukowania na tkaninach jest procesowa aplikacja kolorów w najnowszych drukarkach i aplikacjach. Grafika fotograficzna i dźwiękowa ukształtowała w Photoshopie miliony kolorów i może być drukowana na tkaninie w zależności od kombinacji kolorów. Dzięki najnowszemu rozwojowi atramentów i oprogramowania do zarządzania kolorami dostępna jest szersza gama kolorów i lepsza jakość druku. W tradycyjnych kolorach podstawowych CMYK można używać różnych kombinacji kolorów z dodatkowymi gotowymi kolorami, takimi jak pomarańczowy, niebieski, zielony. Ponadto dzięki tej złożonej kombinacji kolorów dostępne są różne rodzaje oprogramowania. Te ustawione kolory zmniejszają znaczenie ekranów lub rolek do drukowania i nie ma potrzeby powtarzania rozmiaru i innych kombinacji bez ograniczenia kombinacji kolorów w projektach.

Dzięki cyfrowej technologii drukowania na tekstyliach możesz tworzyć najnowsze innowacyjne i kreatywne projekty, takie jak cień, połysk, wibracje, odbicie, mory, optyczne, półprzezroczyste, siatki, rozmycie, warstwy, nakładki itp. tradycyjne metody drukowania specjalnego. Dzisiaj technologia drukowania rozwinęła się tak ogromnie, że stała się tak przyjazna dla środowiska i przyjazna dla użytkownika, że ​​nawet projektanci mogą wytwarzać swoje produkty bez pomocy projektantów tkanin.

Zalety druku cyfrowego

, Projekt został osiągnięty z większą elastycznością bez ograniczania wielkości powtórzeń, kolorów i wzorów technicznych, a także doskonałe wyświetlanie zdjęć (fotograficznych) o ciągłym odcieniu

, Sprzęt do drukowania cyfrowego nie wymaga dużej infrastruktury i jest stosunkowo tańszy w zakupie

, Drastycznie skróć czas wprowadzania produktów na rynek

, Zmniejsza również zużycie wody, barwników i roztworów, a zatem działa jako narzędzie przyjazne dla środowiska

, Redukuje odpady przemysłowe i straty ciśnienia i oferuje centralny zakład produkcyjny

, Wymagania dotyczące masowej personalizacji są łatwo dostępne w krótkim czasie

, Dostępność szybszej wyższej prędkości działania, wysokiej rozdzielczości / wielkości kropli i konfiguracji z kombinacją kolorów dodatkowych lub kontrolą kolorów bez brakujących standardów

Rodzaje technologii drukowania tkanin cyfrowych

Na rynku istnieje kilka rodzajów technologii druku cyfrowego, takich jak: B. termiczny druk atramentowy DOD

Piezoelektryczny druk atramentowy DOD, natrysk aerografu / zaworu, elektrostatyczny (sublimacja i żywica), przenoszenie ciepła, elektrofotografia (laser, LED), wywoływanie fotografii, ciągły druk atramentowy (CIJ) itp.

Proces drukowania atramentowego DOD: Proces drukowania atramentowego DOD przynosi kroplę atramentu lub barwników tylko wtedy, gdy jest to konieczne do drukowania. Z tego powodu jest znany jako drop-on-demand (DOD), tzn. Działa na zasadzie „tylko wtedy, gdy jest to konieczne”. projekt „. System działa w sposób przyjazny dla środowiska, ponieważ nie zawiera pasty i odpadów, a cały kolor rozciąga się na tkaninę.

Piezoelektryczny proces drukowania tkanin atramentowych DOD: Wykorzystuje siły elektrostatyczne do umieszczania i natryskiwania mikrodropów atramentów lub barwników podczas drukowania tkanin. Tutaj wysokie napięcie jest przykładane do kryształów piezoelektrycznych w celu wytworzenia prądu kierunkowego. Zaletą tych metod jest to, że używają tuszu w kierunku formułowania, w którym tusze nie są podgrzewane, a zatem są tańsze. Głowice drukujące pracują w cyklach na sekundę i oferują wysoką rozdzielczość dzięki zastosowaniu niewielkich rozmiarów atramentów lub barwników.

Elektrostatyczny druk sublimacyjny: sublimacja jest procesem, w którym stały barwnik jest precyzyjnie przekształcany w gaz bez przechodzenia przez stan ciekły, może być przenoszony na tkaninę (np. Poliester) i zestala się ponownie jako jednolity kolor. Sublimacja kolorów jest procesem dwuetapowym, który wymaga dodatkowego sprzętu do drukarki elektrostatycznej do barwnika. Ponadto do podgrzania w prasie ciepła wymagany jest specjalny papier. drukarka elektrostatyczna. Nazywa się to także drukiem sublimacyjnym. Te tusze lub barwniki można drukować na papierze albo z procesu sitodruku, albo z drukarek przymocowanych wstążkami za pomocą tuszy sublimacyjnych. Papiery te mogą następnie przenosić obrazy na tkaniny.

Metoda bezpośredniego transferu atramentu: Metoda bezpośredniego transferu atramentu to bezpośredni transfer lub bezpośrednie drukowanie na tkaninie za pomocą drukarki atramentowej. Ten proces jest drogi, a tkaniny muszą być powlekane, aby skutecznie umożliwić atramenty lub barwniki.

Ciągły proces drukowania za pomocą tkaniny atramentowej: atrament jest stale wypychany z kanału atramentu przez pompę przez dyszę przymocowaną materiałem PZT i tworzy „strumień atramentu”. Gdy materiał PZT jest zasilany energią elektryczną, dysza drży, rozbija strumień atramentu na krople atramentu i służy do drukowania tekstyliów. Ciągły proces drukowania tkanin do drukarek atramentowych z podwójną operacją Hertza i systemem wielokrotnego odchylania.

Oprogramowanie do cyfrowego drukowania tkanin: Do cyfrowego drukowania tkanin często stosuje się systemy zarządzania kolorami (CMS, kalibracja), procesor obrazu rastrowego (RIP), oprogramowanie sterownika drukarki, oprogramowanie do projektowania konstrukcji (CAD) itp.

Rozwój urządzeń ciśnieniowych

Obecnie Ichinose ImageProofer, Storchamethyst, Dupont Artistri2020, Mimaki TX2-1600, Encad, NovaJet 880, Zimmer Chromotex, ColorSpan, FabriJet, Aprion Magic, Leggett and Platt Virtuetc, Imaje-Osiris, Reggiani DReAM, Robustelli Mona Lisa, Leggett Mimaki TX2 i TX 3 itp. Najnowsze drukarki lub urządzenia z opracowaną marką lub wersją są szeroko stosowane w celu uzyskania skutecznych rezultatów.

Najnowsze atramenty cyfrowe: obecnie większość drukarek lub producentów tkanin stosuje reaktywne i kwasowe w różnych kolorach, atramenty rozproszone, atramenty wykończeniowe do światła, koloru, pigmentów itp. Specjaliści od atramentów, tacy jak Ciba Speciality Chemicals, DuPont, Dystar (BASF), CHT, Lyson , Brookline, ECS i Kimberly Clark opracowali cyfrową formę konwencjonalnych barwników, takich jak reaktywne, kwasowe, dyspersyjne i pigmentowe. Atramenty te pozwalają drukarkom drukować na określonych rodzajach tkanin.

Według Ray Work firmy DuPont światowy rynek chemikaliów tekstylnych wynosi 22 miliardy dolarów, z czego około 36% to barwniki i pigmenty. Wykończenia i powłoki zawierają 38%. Jednym z kluczowych usprawnień, według Work, jest to, że prawie każdy rodzaj tkaniny można teraz drukować cyfrowo za pomocą atramentu. Bądź wdzięczny za postęp w dziedzinie farb

Do drukarki DuPont Artistri 2020 Atrament DuPont Artistri 700 (chemia barwników królików) jest stosowany do nylonu, nylonu / lycry, jedwabiu, wełny. Do przetwarzania poliestru, nylonu, nylonu / lycry stosuje się rozproszony kolorowy tusz, w przypadku bawełny, poliestru, mieszanek bawełny / poli, lnu wiskozowego / sztucznego jedwabiu, nylonu *, nylonu / lycry, jedwabiu, tuszu pigmentowego dostępna jest chemia. Atrament DuPont Solar Brite jest specjalnie stosowany do odzieży aktywnej, strojów kąpielowych, odzieży intymnej, flag i akcesoriów.

Cyfrowa technologia druku na tekstyliach na obecnym rynku

Na rynku istnieją trzy rodzaje wymagań dotyczących cyfrowej technologii drukowania na tekstyliach: pobieranie próbek, wyburzenie i regulacja masy.

Pobieranie próbek: Wymagania dotyczące pobierania próbek obejmują drukowanie papieru i tkanin o wąskim stężeniu oraz zgodność ze zwykłym sitodrukiem stosowanym do produkcji.

Strike-off: Strike-off to przykładowy produkt dla jednego, nadającego się do sprzedaży przedmiotu na rynki takie jak luksus, rozrywka lub specjalne okazje.

Dostosowanie masy: Dostosowanie masy jest trzecim głównym obszarem produktów i zapewnia ogromną koncentrację wśród klientów masowych.

Przyszłe rynki: Oprócz istniejącego wyżej wspomnianego segmentu, technologia cyfrowego drukowania tkanin rozwija się dynamicznie dzięki drukowi seryjnemu i drukowi tkaninowemu o niskim popycie.

Wielkość branży jest obliczana: 300 000 „drzwi” detalistów i ponad 20 000 „drzwi” producentów,

400 firm produkuje 80% całej odzieży,

Wielkość sprzedaży odzieży i powiązanych produktów wynosi 180 miliardów dolarów.

Wszystkie towary od innych stanowią 36 miliardów dolarów.

Trendy w druku na tekstyliach

Światowe trendy: spadek produkcji poligraficznej w USA, wzrost produkcji drukowanej w Azji i skrócenie czasu produkcji, zapotrzebowanie na większą różnorodność wzorów, zapotrzebowanie na krótsze cykle produkcyjne i zapotrzebowanie na mniejsze ryzyko zapasów.

Bawełna jest najczęściej drukowanym materiałem (48% produkcji drukowanej), a następnie mieszanki bawełny / poliestru (19%), poliestru (15%) i wiskozy (13%). Z globalnego punktu widzenia inne materiały (np. Poliamid, poliakryl, wełna i jedwab) są powiązane z niewielką częścią.

Rynek poszukiwawczy

Istnieje wiele nowych produktów dla przemysłu tekstylnego, które można drukować za pomocą druku cyfrowego. Należą do nich okładziny ścienne, banery informacyjne, pokrowce samochodowe, dzieła sztuki i flagi, a także muzea, galerie i wystawcy produktów multidyscyplinarnych, które są stosowane w edukacyjnych systemach drukujących lub produktach pokrewnych, i istnieje wiele perspektyw na bezpośrednie i bezpośrednie drukowanie cyfrowe, np. Do drukowania podkładek pod mysz ( nowe powierzchnie tkanin i podstawowe materiały), prototypowanie odzieży na specjalne kolory, łączenie prototypowania z produkcją i cyfrowo generowanymi ekranami itp.

Cyfrowa produkcja tekstyliów wzrosła o około 13% na całym świecie. Globalny wolumen drukowanych cyfrowo tekstyliów osiągnął około 44 milionów metrów kwadratowych do 2005 roku. Dzięki wysokiej jakości wykonania, dostępności produktów w krótkim czasie, multidyscyplinarnemu projektowi, ekologicznemu, niedrogiemu itp. Zalety technologii druku tkanin cyfrowych, istnieją nowe możliwości rynkowe dla tej technologii i będzie ona miała zastosowanie do drukowania w tle, scen dla teatrów, studiów filmowych, fotografów, Wydarzenia muzyczne i sportowe, pokazy drogowe, parady, catering na najwyższym poziomie, kampanie prezydenckie, promotorzy, agencje reklamowe, uniwersytety, kościoły, imprezy, na tabliczkach wiszących, systemach wystawowych, opakowaniach, do próbkowania, prototypowania i próbkowania nowych projektów, do krótkoterminowej produkcji, dla projektantów wnętrz do produkcji zasłon, tapicerki, obrusów, pościeli itp.

[ff id=”4″]