Skip to main content

Według grupy naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Chorwacji i Wielkiej Brytanii w niedalekiej przyszłości może pojawić się nowy grzbiet wyspy na Adriatyku w pobliżu wybrzeża Chorwacji. Geolodzy twierdzą, że chociaż Chorwacja i Adriatyk są dziś bardzo popularnymi trasami turystycznymi, piękno lokalnej przyrody może wkrótce obejmować inne interesujące miejsce – najmłodsze wyspy na ziemi.

Wyspy są tworzone przez powolne, ale ciągłe ruchy tektoniczne. Ponadto ruchy te powoli zmniejszają odległość między Chorwacją a Włochami.

Według Richarda Bennetta, amerykańskiego geologa z Arizona University, Chorwacja obejmuje obecnie 1185 wysp Dalmacji, które są znane jako malownicze trasy turystyczne. Jednak w niedalekiej przyszłości nowe wyspy pojawią się na Adriatyku i będą stanowić część wysp Dalmacji.

Bennett mówi, że grupa chorwackich i włoskich specjalistów wykorzystała nowoczesne technologie satelitarne do stworzenia mapy topograficznej Adriatyku, która oddziela dwa kraje. Po analizie wykonanej po zeskanowaniu półwysep włoski powoli zmierza w kierunku Chorwacji. Średnia prędkość ruchu wynosi około 4 mm rocznie.

„Ta prędkość nie jest bardzo wysoka. Wiele wysp porusza się dziesięć razy szybciej. Jeśli jednak Włochy i Chorwacja ostatecznie się połączą (i bez wątpienia tak się stanie), Adriatyk zniknie” – mówi Bennet.

Adriatyk stoi na czele wąskiego rozszerzenia afrykańskich platform tektonicznych. Platformy te są otoczone z trzech stron dużym samolotem eurazjatyckim, który stopniowo ściska szczyty platform tektonicznych i podnosi je. Według geologów nowe wyspy pojawiają się w miejscach spotkań platform.

Jednocześnie Morze Adriatyckie jest przypisane do 50-70 lat. Według standardów geologicznych okres ten jest raczej krótki. Potem nie może już być Morza Adriatyckiego ani Dalmacji.

Istnieje jednak inny powód pojawienia się nowych wysp na naszej planecie. Jest to globalne ocieplenie, które oddziela półwyspy od kontynentu i zamienia je w wyspy. W niedalekiej przyszłości niektóre zimne miejsca na naszej planecie mogą stać się ciepłymi miejscami wakacyjnymi [http://www.tripspirit.com/189:The-climate-change-will-turn-cold-districts-to-resorts],

[ff id=”1″]