Skip to main content

Rozwój jednego lub więcej potomstwa zwanego płodem lub zarodkiem w łonie kobiety nazywa się ciążą. Aby zaznaczyć początek ciąży, najczęściej bierze się pod uwagę pierwszy dzień ostatniej miesiączki kobiety, a wynikający z tego wiek płodu nazywany jest wiekiem ciążowym. Po 10 tygodniach ciąży zarodek nazywany jest płodem. Na początku etapu płodowego zmniejsza się ryzyko poronienia.

Wczesne oznaki ciąży

Istnieją pewne subtelne wczesne oznaki ciąży, których może doświadczyć kobieta. Ponieważ każda kobieta różni się w ten sam sposób, objawy są różne, nie każda kobieta ma takie same objawy.

Pojawiają się pierwsze oznaki ciąży są nie tylko spowodowane ciążą:

Opuchnięte i delikatne piersi

Twoje piersi puchną do pewnego stopnia podczas ciąży. Po 7 tygodniach ciąży niektóre kobiety mogą stwierdzić, że mają pełny rozmiar miseczki i stają się delikatne, bolesne i mrowienie. Jest to spowodowane zwiększoną ilością hormonów, progesteronu i estrogenu. Sutki również wystają trochę bardziej niż zwykle.

plamienie

We wczesnej ciąży plamy lub lekkie krwawienie są częste i często nieszkodliwe. zajmuje to tylko dzień lub dwa. Ale może stać się poważny i czasami jest postrzegany jako oznaka poronienia lub ciąży pozamacicznej. Zwykle rozwijają również skurcze miednicy i żołądka oraz ból.

Brak okresu

Nieodebrany okres jest oczywistą oznaką ciąży. Domowy test ciążowy może pomóc ustalić, czy jesteś w ciąży, czy nie. Jeśli wynik jest pozytywny, należy udać się do lekarza w celu uzyskania dalszego potwierdzenia.

zmęczenie

Wiele kobiet na początku czuje się wyjątkowo zmęczonych, zmęczenie jest jednym z pierwszych objawów i istnieje szansa, że ​​poczują się mniej zmęczone po 12 tygodniach, kiedy łożysko jest w pełni rozwinięte.

nudności

Nudności są spowodowane wzrostem poziomu hormonów; Około 80% kobiet odczuwa poranne mdłości w ciągu pierwszych 3 miesięcy. Jednak nudności niekoniecznie ograniczają się do rana. Niektóre kobiety mogą odczuwać to przez cały dzień.

Częstość oddawania moczu lub zaparcia

Ciąża prowadzi do częstego oddawania moczu, ponieważ macica naciska bezpośrednio na pęcherz. Jelita zmieniają się, a dodatkowy nacisk może również powodować zaparcia. W miarę wzrostu dziecka macica wywiera większy nacisk na pęcherz i inne narządy.

Przyciemnienie otoczek

Wiele kobiet zauważa, że ​​otoczki i kręgi wokół sutków ciemnieją i rozszerzają się podczas ciąży. Dzieje się tak ze względu na zmiany hormonalne i jest oznaką gotowości do karmienia piersią.

Zapach czułości

Wrażliwość na zapach jest najczęstszym objawem. Wiele kobiet ma zwiększony zmysł węchu podczas ciąży. Naukowcy spekulują, że ochrona kobiet w ciąży przed jedzeniem zepsutego lub skażonego jedzenia może być możliwa. Chroni także dziecko przed szkodliwymi toksynami.

Podwyższona podstawowa temperatura ciała

To pozytywny znak ciąży; Wzrost temperatury o jeden stopień wskazuje na owulację. Może to potrwać dłużej niż dwa tygodnie.

Niezwykły głód lub apetyt

Niektóre kobiety pragną jedzenia podczas ciąży. Kobiety w ciąży potrzebują 300 kalorii dziennie, ponieważ ich ciała pracują zbyt ciężko, aby wyhodować dziecko w środku. Jesz więcej niż normalnie.

bóle głowy

Wiele kobiet, które cierpią na hormonalne bóle głowy, zauważa, że ​​są bardziej zaniepokojone podczas ciąży, szczególnie na początku. Ale niektórzy mogą mieć pozytywne doświadczenia i uzyskać ulgę w migrenach, gdy są w ciąży.

wahania nastroju

Podczas ciąży kobieta doświadcza różnych emocji z powodu zmian hormonalnych, wahania nastroju są częste i wiele kobiet doświadcza tego podczas ciąży.

Osłabienie lub zawroty głowy

Wiele kobiet odczuwa osłabienie lub zawroty głowy podczas ciąży. Jest to spowodowane tym, że zmiana hormonów w połączeniu z szybszym biciem serca w celu pompowania większej ilości krwi może powodować powolny spadek ciśnienia krwi na początku ciąży.

wzdęcia

Hormon progesteron w czasie ciąży spowalnia trawienie i daje składnikom odżywczym więcej czasu na dostanie się do krwioobiegu i dotarcie do dziecka. Możesz czuć się wzdęty w ciągu pierwszych kilku tygodni, ale trudno to odróżnić od wzdęć sprzed okresu.

[ff id=”7″]