Skip to main content

Marketing jest siłą napędową biznesu. Bez marketingu nie ma klientów, a bez klientów nie ma biznesu.

Z mojego doświadczenia w konsultowaniu się z firmami wszystkie definiują marketing nieco inaczej, ale jedno jest zawsze wspólne: marketing jest postrzegany jako działanie mające na celu przyciągnięcie nowych klientów. Niezależnie od tego, czy umieszczasz reklamy w Internecie, czy w publikacjach, odwiedzasz targi lub networking – marketing to sposób, w jaki Twoja firma przyciąga potencjalnych klientów, a przedstawiciele handlowi zamykają ich.

Tak, to marketing – ale tylko część. W rzeczywistości nie jest to najważniejsza część.

Co firmy robią źle z marketingiem

Pozyskanie klienta może być trudne. Dlatego sensowne jest inwestowanie czasu i pieniędzy w pozyskiwanie nowych klientów. Ale to, co robisz po tym, jak masz klienta, jest największą dźwignią, jaką możesz mieć, rozwijając swój biznes.

Zbyt wiele firm staje się pasywnymi po pozyskaniu klienta. Zdobywają kupującego, sprzedają im swoją podstawową usługę i od czasu do czasu próbują zmierzyć zainteresowanie ponownym zakupem.

Kiedy to robisz, pozostawiasz niewyobrażalne sumy pieniędzy na stole.

Gdy masz zadowolonego klienta, jest bardziej prawdopodobne, że kupi od ciebie ponownie, ponieważ zdobyłeś jego zaufanie. Im więcej możesz dostarczyć przy pierwszym zakupie, tym bardziej prawdopodobne, że będą wracać po więcej.

Reintegracja poprzednich klientów to najbezpieczniejszy sposób szybkiego rozwoju firmy.

Co ja sprzedaję

Wszystkie firmy muszą zdywersyfikować swoje produkty i usługi. Jeśli większość sprzedaży generowana jest za pomocą usług 1-2, firma nie ma zabezpieczenia przed awarią. Zmiana warunków rynkowych lub preferencji bazy klientów może bardzo szybko zatrzymać całą firmę.

Jeśli nie rozwijasz i nie testujesz nowych produktów, powinieneś tak być!

produkty backend

To kolejny powód odsprzedaży poprzednim klientom. Produkty front-end przyciągają klientów do drzwi. Gdy zmieniają się warunki rynkowe, a Twoje produkty nie są już tak skuteczne, Nadal masz wszystkich swoich poprzednich klientów. Oznacza to, że możesz nadal rozwijać tę relację i sprzedawać im pożądane usługi.

zaufanie

Chodzi o zaufanie. Po zbudowaniu zaufania klienci nie zawahają się powiedzieć Ci, czego jeszcze chcą. Wszystko, co musisz zrobić, to zapytać!

Inne aktywa marketingowe

Byli klienci oferują największą dźwignię wzrostu biznesu. Istnieje jednak szereg innych zasobów marketingowych, z których należy skorzystać. Należą do nich:

  • Partnerstwa z innymi firmami – Jeśli Twoi klienci chcą produktu lub usługi, których nie możesz zaoferować z jakiegokolwiek powodu, współpracuj z firmą, która może.
  • Optymalizacja procesu sprzedaży – Twój proces sprzedaży działa, ale czy testujesz go, aby stale poprawiać wydajność?
  • Źle zdefiniowana unikalna propozycja sprzedaży (USP) – Czy poświęciłeś czas na opracowanie USP, na który zareagował Twój rynek i który pracownicy zinternalizowali?
  • Zaangażowanie społeczności – Zastanów się, czy chcesz zostać wolontariuszem w swojej społeczności na rzecz organizacji charytatywnych, czy wybranych przez ciebie. To świetny sposób na zwiększenie świadomości i przyciągnięcie lojalnych klientów.
  • Sprzedaż i sprzedaż krzyżowa bezpłatnych produktów i usług – Jakie dodatkowe produkty możesz zaoferować w punkcie zakupu? Czy oferujecie swoim klientom opcję wersji premium usługi? Wielu to zaakceptuje, ale musisz to zaoferować!

Dolna linia

Poszerz swoją perspektywę marketingową – to coś więcej niż promocja firmy w celu przyciągnięcia nowych klientów.

Skoncentruj się na sprzedaży klientom, których już wygrałeś. Zwiększasz swoją średnią wartość dla klienta (LCV), nie wydając więcej na marketing. Ponadto należy skoncentrować się na innych nieużywanych zasobach marketingowych, takich jak: B. opracowanie przekonującego unikalnego punktu sprzedaży i wspólnych przedsięwzięć z innymi firmami.

Wszystkie firmy wykorzystały niedostatecznie zasoby marketingowe. Nie spiesz się, aby je znaleźć i obserwuj, jak Twoja firma kwitnie.

[ff id=”6″]