Skip to main content

Jeśli planujesz zainstalować wentylator sufitowy w miejscu na zewnątrz, ważne jest, aby kupić wentylator, który został specjalnie zaprojektowany do tego celu. Jeśli zainstalujesz wentylator wewnętrzny na zewnątrz, istnieje ryzyko zwarcia (co może być niebezpieczne) lub przedwczesnej awarii. Wentylatory sufitowe do użytku na zewnątrz są zaprojektowane inaczej niż wentylatory sufitowe do użytku wewnątrz, ponieważ muszą oddać sprawiedliwość siłom natury.

Oto niektóre z różnic między zewnętrznymi wentylatorami sufitowymi i wewnętrznymi wentylatorami sufitowymi:

  1. Dekoracyjna obudowa silnika jest uszczelniona lub wykonana w taki sposób, że ani woda, ani wilgoć nie mają kontaktu z rzeczywistym wnętrzem silnika.
  2. Okablowanie jest wyższej jakości z dodatkowym ekranowaniem.
  3. Śruby i inne elementy są zazwyczaj wykonane ze stali nierdzewnej.
  4. Powierzchnia obudowy silnika i elementów złącznych zwykle składa się z odpornej na warunki atmosferyczne powłoki proszkowej wykonanej ze stali nierdzewnej lub dodatkowej powłoki ochronnej odpornej na warunki atmosferyczne.
  5. Ostrza są prawdopodobnie wykonane z tworzywa ABS, a nie ze sklejki. ABS jest bardzo mocnym, trwałym materiałem, który jest odporny na odkształcenia i przebarwienia pod wpływem wilgoci lub promieniowania UV.
  6. Oprawy są u góry zamknięte i przeznaczone do użytku na zewnątrz
  7. Materiał montażowy jest wodoszczelny lub wykonany w taki sposób, że woda nie może przedostać się z góry.

Istnieją 2 rodzaje zewnętrznych wentylatorów sufitowychoceniono dla lokalizacji DAMP i lokalizacji WET. Istnieje znacząca różnica między tymi dwoma i ważne jest, aby wybrać odpowiedni typ dla swojej aplikacji. W każdym razie upewnij się, że zakupiony wentylator znajduje się na liście UL dla potrzebnej aplikacji, abyś wiedział, że można go bezpiecznie zainstalować bez stwarzania potencjalnego zagrożenia elektrycznego.

Oto różnice między dwoma typami wentylatorów zewnętrznych:

Wilgotne stawki dla fanów na zewnątrz są przeznaczone do pracy z wilgocią, ale nie do bezpośredniego kontaktu z deszczem lub bieżącą wodą. Dlatego wilgotny wentylator sufitowy można zainstalować w zadaszonym obszarze, takim jak taras, ganek lub w innych miejscach chronionych przed deszczem lub kapiącą wodą.

Mokre wentylatory zewnętrzne są przeznaczone do bezpośredniego kontaktu z deszczem. Mogą być instalowane praktycznie w każdym pomieszczeniu lub na zewnątrz, przykryte lub odkryte. Możesz więc zainstalować wentylator na mokro w otwartym pawilonie, werandzie z kratownicą lub w innej podobnej strukturze, a także pod zadaszonym gankiem lub patio. Ponieważ wentylatory zewnętrzne mokre są praktycznie wodoodporne, można je wyczyścić za pomocą węży. Jest to dobry powód, aby kupić mokry wentylator zewnętrzny, nawet jeśli potrzebujesz tylko mokrego modelu.

Często zadawane pytania dotyczące fanów outdooru:

Czy można zamontować zewnętrzny wentylator sufitowy w pomieszczeniu?

Tak, możesz zainstalować wentylator zewnętrzny w swoim salonie lub w innym pomieszczeniu w domu, w którym chcesz wentylator. Wiele osób robi to po prostu dlatego, że podoba im się wygląd konkretnego wentylatora zewnętrznego. Ponadto wentylatory zewnętrzne są zalecane do pralni i łazienek, a także do wszystkich innych pomieszczeń w domu, w których jest zbyt dużo wilgoci. W wilgotnym klimacie wentylatory zewnętrzne są dobrym wyborem do każdego pomieszczenia w domu.

Mieszkam w bardzo wietrznej okolicy i mam problemy ze złamanymi liśćmi. Czy istnieją wentylatory zewnętrzne przeznaczone do silnych wiatrów?

W rzeczywistości silny wiatr może odsłonić łopatki wentylatora sufitowego, szczególnie tańsze modele, które wykorzystują lekkie materiały. Zwykle są to metalowe uchwyty ostrzy, które mocują ostrza do wentylatora, które się łamią, a nie same ostrza. Więc jeśli jesteś w miejscu narażonym na silny wiatr, wentylatory zewnętrzne bez uchwytu ostrza są najlepszym wyborem. Jeśli wentylator ma zostać zainstalowany w miejscu o maksymalnej wysokości 2 m, wentylator zewnętrzny w stylu Huggera jest jeszcze lepszy. Doskonałym przykładem takiego wentylatora jest Minka Aire Concept II Wet, jeden z niewielu fanów outdooru, który spełnia te kryteria.

Czy istnieją wentylatory zewnętrzne, które można łatwo zdemontować, lub łopatki, które można łatwo zdemontować podczas burzy?

To bardzo częste pytanie. Niestety odpowiedź brzmi nie. Nie ma wentylatorów sufitowych wyposażonych w mechanizm „Quick Disconnect” lub w łopatki, które zatrzaskują się i wysuwają. Zakładam jednak, że producent wentylatorów, który produkuje taki wentylator, byłby bestsellerem.

Ułożenie kabli i instalacja skrzynki przyłączeniowej może być trudna w wielu zastosowaniach zewnętrznych. Czy istnieją wentylatory sufitowe do użytku na zewnątrz, które są zasilane z akumulatora?

Chociaż dostępne są teraz wentylatory sufitowe z zasilaniem prądu stałego, nie są one jeszcze wystarczająco mocne, aby spełnić potrzeby aplikacji zewnętrznych, i nie są przeznaczone do pracy na bateriach. Obecnie większość wentylatorów sufitowych z zasilaniem DC używa przetwornika AC / DC, dlatego nadal potrzebują okablowania elektrycznego. Spodziewam się jednak, że zmieni się to w najbliższej przyszłości … najprawdopodobniej w przyszłym roku lub dwóch.

Czy wentylator sufitowy może być wyposażony w pilota?

Większość dodatkowych pilotów lub kontrolerów ściennych nie jest przeznaczona do użytku na zewnątrz. Więc jeśli kontroler nie jest specjalnie zaprojektowany dla rozważanego wentylatora i jest przeznaczony do właściwego zastosowania (na mokro lub na mokro), nie należy go używać. Jeśli ważne jest zdalne sterowanie lub sterowanie ścienne, poszukaj wentylatorów zewnętrznych, które zawierają takie sterowanie z wentylatorem.

Czy wentylator sufitowy może być wyposażony w lampę?

Nie. Podobnie jak wentylatory sufitowe są przeznaczone do środowisk wilgotnych lub mokrych, podobnie jak światła, które są z nimi używane. Upewnij się, że kupujesz lampę wyprodukowaną przez producenta wentylatora i mającą tę samą ocenę. Jeśli chcesz wentylatora zewnętrznego ze światłem, najlepszym wyborem będzie zakup takiego z jednym. W ten sposób możesz być pewien, że są kompatybilne.

[ff id=”1″]