Skip to main content

Baska znajduje się na pięknym wschodnim wybrzeżu wyspy Krk i jest jednym z najbardziej pożądanych nadmorskich miast w Chorwacji. Jednak widok na morze nie jest jedyną rzeczą, która sprawia, że ​​Baska jest przyjemnością turystyczną z XX wieku. Miasto ma wiele zabytków kulturalnych i historycznych, a także bardzo charakterystyczną architekturę. Ma piękny śródziemnomorski wygląd z wąskimi uliczkami i kamiennymi domami.

Być może największym wkładem Baski w świat jest tablet Baska. Współczesny akt urodzenia pochodzi z tego narodowego zabytku kultury. A jeśli szukasz imponującego zabytku, skieruj się do kościoła parafialnego Świętej Trójcy, który został zbudowany w XVIII wieku. Ten kościół emanuje przepięknym barokowym stylem. Jednak Święta Trójca nie jest pierwszym kościołem parafialnym w mieście. To wyróżnienie odnosi się do ul. Kościół św. Jana Chrzciciela. Po zwiedzeniu kościołów Baski nie powinieneś przerywać swojej przygody ze zwiedzaniem, ponieważ jest wiele zabytków do podziwiania, w tym Muzeum Dziedzictwa Baska i budynek z płyt kartonowo-gipsowych o nazwie mrgare, znany z kamiennych kształtów kwiatowych.

Ponieważ Baska jest przede wszystkim miastem nadmorskim, każdy turysta szukający rozrywki i relaksu nie może się oderwać od plaż. Miasto ma ponad 20 kamienistych i piaszczystych plaż, do których można dotrzeć łodzią lub pieszo. Ale prawdopodobnie najbardziej znanym w mieście jest Vela Plaza, często nazywana Wielką Plażą. Ta naturalna żwirowa plaża ma 1800 metrów i jest największą w Basce. Jest także dogodnie zlokalizowany w samym centrum miasta.

Chociaż Vela Plaza jest otoczona placówkami handlowymi, takimi jak restauracje, kawiarnie, hotele i bary, udało się jednak utrzymać i utrzymać Europejską Odznakę Błękitnej Flagi. Kolejną plażą, którą powinieneś odwiedzić, jest Bunculuka Beach. Ta żwirowa plaża znajduje się w spokojniejszej okolicy i często odwiedzana jest przez naturalne kempingi.

Baska oddaje hołd bogatej kulturze, organizując kilka festiwali, zwłaszcza w lecie. W tym czasie miasto organizuje wystawy i wydarzenia kulturalne. Jednym z godnych uwagi wydarzeń jest lignjada, która odnosi się do zbierania plonów kalmarów. W tym chorwackim mieście jest wiele zajęć sportowych i rekreacyjnych. Dlatego jest to świetne miejsce do pozostania aktywnym nawet podczas wakacji. Popularne zajęcia obejmują bezpłatną wspinaczkę, trekking i sporty, takie jak koszykówka, tenis, piłka nożna i minigolf.

Miłośnicy wycieczek po wyspach mogą zorganizować wycieczki łodzią na pobliskie wyspy, takie jak Grgur, Goli i Prvic. Jeśli jesteś miłośnikiem pieszych wędrówek, górzysty teren Baski i jej różne szlaki są całkiem satysfakcjonujące, zwłaszcza że trasy turystyczne w mieście i wokół niego są odpowiednie dla wszystkich poziomów trudności. Jedna z najpopularniejszych tras zaczyna się przy plaży Baska i prowadzi do Obzova, najwyższego punktu na wyspie Krk. Ta 160-kilometrowa ścieżka kończy się w Draga Bascanka. Aby dowiedzieć się o różnych szlakach turystycznych w okolicy, możesz odwiedzić biuro turystyczne przy głównej drodze prowadzącej do miasta. Biuro turystyczne oferuje różne mapy turystyczne za darmo!

[ff id=”1″]