Skip to main content

Mocz kota jest jedną z najlepiej znanych i najbardziej odpornych plam i trudno go usunąć. Istnieje wiele historii na temat plam z moczu kota, które kończą się usunięciem i utylizacją mebli, dywanów, a nawet desek podłogowych. Jest wielu właścicieli kotów, którzy są zbyt zawstydzeni, aby przyprowadzać gości do swoich domów, ponieważ zapach kotów stał się zbyt przytłaczający, nawet jeśli mają tylko jednego kota. Co sprawia, że ​​usuwanie moczu kota jest tak trudne?

Mocz kota zawiera wodę, pierwiastki śladowe, sole, kreatyninę, hormony, mocznik i amoniak. Gdy mocz nasyca porowaty materiał, zawarta w nim woda odparowuje, pozostawiając suchą skórkę na pozostałych składnikach. Porowate materiały mają tendencję do wychwytywania zapachów i plam, ponieważ pory materiału są dosłownie otworami, które wypełniają i zatrzymują pozostałość z odparowanego moczu.

Podczas gdy obszar nasycony moczem kota jest wilgotny, zapach można wyczuć silniej. Dzieje się tak, ponieważ woda odparowuje z moczu i wysyła cząsteczki zapachu do powietrza. Gdy obszar jest suchy, zapach pozostaje, ale nie jest tak ostry jak w stanie mokrym. Wilgotność związana z pogodą sprawia, że ​​zapachy są znów wyraźniejsze, ponieważ woda odparowuje z dotkniętego obszaru.

Najlepszym sposobem na ograniczenie zapachu moczu kota jest zapobieganie mu. Zapewnienie świeżego ściółki dla kota i zmiana kuwety często zachęca kota do dalszego korzystania z kuwety. Koty są wymagającymi zwierzętami i wolą chodzić w czystej skrzyni. Jeśli w gospodarstwie domowym jest kilka kotów, ogólna zasada jest taka, że ​​na jedno zwierzę przypada jedna toaleta dla kota oraz dodatkowa. Na przykład, jeśli masz dwa koty, podaj trzy pudełka i tak dalej. Szkolenie w kuwecie jest oczywistością dla większości kotów, ponieważ lubią drapać się w ściółce i wolą udać się do określonego miejsca poza miejscami, gdzie jedzą i śpią. Pamiętaj, aby utrzymywać śmieci w czystości!

Pierwszym krokiem w redukcji i usuwaniu zapachu kota z przedmiotu lub dywanu jest próba fizycznego usunięcia jak największej ilości moczu kota. Zmniejsza to ilość opadów, które powodują zapach. Usuwanie moczu z przedmiotu rozpoczyna się od umycia lub usunięcia obszaru pokrytego moczem. W przypadku dywanów zaleca się, aby zmoczyć lub wydobyć jak najwięcej, gdy obszar jest jeszcze świeży. Przecieranie można wykonać za pomocą suchej, jednorazowej ściereczki, aby wycisnąć w wilgotnym miejscu i wchłonąć jak najwięcej moczu. Lepszą metodą niż kleksowanie jest użycie odkurzacza do dywanów, który zasysa mocz bez pchania go dalej w dywan. Jeśli dotknięty obszar jest już suchy, przejdź do następnego kroku.

Istnieje wiele produktów maskujących zapach, ale zdecydowanie najlepszym sposobem na usunięcie moczu z kotów jest użycie enzymów do jego trawienia i neutralizacji. Istnieje wiele różnych formuł i mocy produktów enzymatycznych, a niektóre działają lepiej niż inne. Podczas korzystania z tych produktów najważniejsze jest przestrzeganie wskazówek na opakowaniu. Wiele produktów enzymatycznych wymaga, aby obszar był wilgotny przez pewien czas, aby enzymy miały wystarczająco dużo czasu na wykonanie swojej pracy. Niektóre enzymy są również wrażliwe na temperaturę, więc może być konieczne znalezienie produktu odpowiedniego dla konkretnej sytuacji, gdy temperatura stanowi problem. Większość produktów działa lepiej w cieplejszych niż chłodniejszych warunkach.

W wielu przypadkach, szczególnie w moczu kota, obszar lub artykuł może wymagać więcej niż jednego traktowania produktem opartym na enzymie. Przed przejściem na emeryturę zaleca się zaczekać, aż obszar całkowicie wyschnie. Zmniejsza to prawdopodobieństwo mączniaka prawdziwego i innych uszkodzeń związanych z przesyceniem.

[ff id=”7″]