Skip to main content

Podczas ciąży ważne jest, aby wziąć pod uwagę potrzeby żywieniowe matki i dziecka. Nawet jeśli jesz jako para, powinieneś unikać niektórych pokarmów, aby zapewnić dziecku dobry i zdrowy start w życiu.

Owoce i Warzywa

Zalecana jest dieta bogata w owoce i warzywa, aby zwiększyć spożycie witamin. Należy jednak najpierw opłukać świeże owoce, sałatę i warzywa w ciepłej wodzie, aby uniknąć śladów gleby, które mogą zawierać toksoplazmę. Toksoplazmoza to pasożytnicza infekcja, która może powodować uszkodzenie mózgu lub ślepotę u nienarodzonego dziecka. Unikaj także spleśniałych owoców i warzyw. Eksperci zalecają również, aby nie jeść winogron w ostatnim trymestrze ciąży, ponieważ są bardzo gorące. Istnieją również dowody na to, że papaja – owoc bogaty w lateks – może powodować skurcze macicy i promować przedwczesne porody. Jednak dojrzała papaja jest dobrym źródłem witamin podczas ciąży.

mleczarnia

Kobiety w ciąży powinny jeść co najmniej dwa jajka dziennie, ponieważ sprzyja to rozwojowi mózgu i siatkówki dziecka. Upewnij się, że jajka są odpowiednio ugotowane i unikaj surowych produktów jajecznych, takich jak domowy majonez, lody, budyń i świeży sos Cezar. Produkty kupowane w sklepach są zwykle w tej okolicy w porządku, ale surowe lub niedogotowane jajka mogą powodować zatrucie pokarmowe Salmonellą. Salmonella może powodować bóle głowy, wymioty, gorączkę, silne skurcze żołądka i biegunkę.

Należy również unikać niektórych miękkich serów, zwłaszcza tych dojrzewających w pleśni i żyłkowanych na niebiesko, serów takich jak Brie, Camembert, Chevre, Danish Blue, Gorgonzola, Roquefort i niektóre meksykańskie miękkie sery. Są one wykonane z pleśni, która może zawierać bakterię o nazwie Listeria i może powodować poronienie, martwe porody lub ciężkie choroby. Pojawienie się objawów zakażenia Listeria, w tym gorączka, ból mięśni i nudności, może potrwać do sześciu tygodni. Jeśli infekcja rozprzestrzeni się na układ nerwowy, może wystąpić dezorientacja, czujność, utrata równowagi i skurcze.

Unikaj także niepasteryzowanego mleka. Jeśli dostajesz tylko mleko pasteryzowane, najpierw je ugotuj.

mięso

Upewnij się, że całe mięso jest dokładnie ugotowane, aby uniknąć zatrucia pokarmowego. Unikaj pasztetu i innych produktów z wątroby, ponieważ są one bogate w witaminę A. Twoje ciało potrzebuje witaminy A podczas ciąży, ponieważ jest dobra dla układu odpornościowego. Jednak twoje ciało naturalnie magazynuje witaminę A, a nadmierne gromadzenie się może zaszkodzić dziecku. Unikaj również kiełbas takich jak pastrami, salami i parma, ponieważ mogą one również wiązać się z ryzykiem listeria.

ryba

Świeże ryby są doskonałym źródłem składników odżywczych w diecie ciążowej. Ma niską zawartość tłuszczu i wysoką zawartość białka. Nie wolno jednak jeść surowych skorupiaków, takich jak ostrygi, małże i sushi. Należy również unikać ryb o wysokiej zawartości rtęci, takich jak rekin, makrela królewska i miecznik. Tuńczyk można również postrzegać jako rybę o wysokiej zawartości rtęci. Dlatego zaleca się ograniczenie spożycia tuńczyka do 12 uncji tygodniowo za pomocą świeżych lub czterech małych puszek w puszkach.

Alkohol i kofeina

Alkohol i kofeinę należy spożywać ostrożnie, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy ryzyko poronienia jest najwyższe. Zbyt dużo kofeiny może powodować niską masę urodzeniową u noworodków, a lekarze zaobserwowali wycofanie kofeiny nawet u noworodków, których matki były nadmiernie zażywane. Jeśli nie musisz pić kawy bezkofeinowej, ważne jest ograniczenie spożycia do dwóch filiżanek dziennie.

Z tych samych powodów zwróć uwagę na spożycie czekolady, herbaty i napojów bezalkoholowych z kofeiną. Zgaga może być dużym problemem dla kobiet w ciąży i chociaż nie stanowi zagrożenia dla dziecka, istnieją pewne pokarmy, których można uniknąć, aby zminimalizować ten efekt uboczny. Unikaj pikantnych lub tłustych potraw, musztardy, octu, czekolady i wysoce cytrynowych smaków zgagi.

Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie etykiet żywności w supermarkecie, aby uniknąć dodatków, takich jak MSG (glutaminian sodu), które mogą powodować rozstrój żołądka i ból głowy.

Chociaż powinieneś unikać pewnych pokarmów, powinieneś jeść dużo pokarmów, aby mieć pewność, że zarówno Ty, jak i Twoje dziecko otrzymacie odpowiednią ilość witamin, minerałów, tłuszczów i białek. Awokado, oliwa z oliwek, orzechy, musli, soczewica i jogurt to tylko niektóre z nich, które możesz cieszyć się podczas zdrowej ciąży.

[ff id=”7″]