Skip to main content
Przemysł

Przemysł ceramiczny we współczesnym świecie

Ceramika służy ludzkości od czasów starożytnych. Jest to jedno z najstarszych rzemiosł i odgrywa ważną rolę w codziennym życiu wielu osób. Dla archeologów garncarstwo może być miarą rozwoju kraju.

Ceramika to bardzo unikalna sztuka robienia artefaktów z gliny. Przemysł garncarski nie jest obecnie bardzo duży, ale działa skutecznie wśród małych grup przemysłowych. Artyści z małych firm garncarskich zazwyczaj pochodzą z obszarów wiejskich. Jednak trend się zmienia. Zmiana ta wynika ze wzrostu dochodu na mieszkańca w wielu krajach rozwijających się, co powoduje, że klasa średnia i wyższa kupuje ceramikę, a tym samym zwiększa sprzedaż ceramiki.

Toshiba Ballotine Co. Ltd ma obecnie wspólne przedsięwzięcie z Toshiba Corporation. Firma zajmuje się produkcją i marketingiem szklanych koralików w przemyśle ceramicznym. Na całym świecie istnieje wiele przemysłów szklarskich, które wytwarzają odblaskowe materiały i oznakowania dróg jako drobne materiały ścierne do czyszczenia i wykańczania części metalowych w przemyśle lotniczym. Inną firmą zajmującą się pochodnymi na bazie krzemionki jest PQ Corporation. Przemysł ceramiczny, szklany i kuchenny szybko się rozwija w Indiach. Niektóre z największych firm w Indiach to ceramika Hitkari, przemysł szklarski Jaipur, ceramika Palam, ceramika Heritage, ceramika Pelikan itp. Około 100 000 rupii miesięcznie wydaje się na ceramikę podczas festiwalu Deepawali. Ceramika wiejska sprzedawana jest w mniejszych indyjskich firmach, a dzięki tym rynkom ceramika stała się bardzo popularna.

PRZEMYSŁ POTTERYJNY W AKTUALNEJ AZJI

Indie, Pakistan, Nepal, Iran, Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Sri Lanka to główne kraje azjatyckie, które produkują i eksportują ceramikę. Przemysł ceramiczny w krajach azjatyckich zapewnia zatrudnienie i poziom życia zarówno ludności wiejskiej, jak i miejskiej. Przemysł ten odgrywa znaczącą rolę w ogólnym PKB tych krajów azjatyckich i odgrywa istotną rolę w handlu walutami.

PRZEMYSŁ POTTERYJNY W AKTUALNEJ AFRYCE

Przemysł garncarski w Afryce jest bardzo dobrze zorganizowany i zarządzany oraz oferuje możliwości zatrudnienia dużej części populacji. Ta działalność gospodarcza przynosi korzyści krajowemu rozwojowi kraju i zapewnia zatrudnienie biednym i zmarginalizowanym grupom społecznym. Głównymi producentami ceramiki w Afryce są: Prowincja Przylądkowa Zachodnia, Maroko, Liberia, Prowincja Przylądkowa Wschodnia, Kamerun, Gauteng, Kwa Zulu i Natal.

EUROPE

Francja, Wielka Brytania, Włochy i Niemcy są najważniejszymi producentami i eksporterami ceramiki w Europie.

AUSTRALIA

Australia produkuje i eksportuje szklanki ceramiczne, porcelanowe artykuły gospodarstwa domowego, naczynia i lustra z ramkami ceramicznymi.

[ff id=”4″]