Skip to main content

Zwykle zdrowy i normalny mocz ma przezroczysty lub jasnożółty kolor. Jeśli jednak oddasz mętny mocz, będziesz się martwił i zastanawiasz się, jakie są przyczyny mętnego moczu. Dlaczego nagle pojawia się mocz, który wydaje się mętny i ciężki?

Ciało zawsze informuje osobę, że coś jest nie tak. Na przykład, gdy wpływa to na układ odpornościowy, ciało informuje osobę, że występuje problem z przeziębieniem, kaszlem lub gorączką. Dlatego jeśli mocz wydaje się mętny, nie należy go lekceważyć. Jest to oznaka ciała, że ​​coś jest nie tak i osoba powinna skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, co się dzieje.

Istnieje wiele przyczyn mętnego moczu, z których niektóre wyjaśniono poniżej:

Jedną z najczęstszych przyczyn jest infekcja dróg moczowych. Jeśli drogi moczowe są zakażone bakteriami lub wirusami, mocz staje się mętny. Ponadto osoba poczuje ból i pieczenie podczas oddawania moczu.

Inną przyczyną ciemnego i skoncentrowanego moczu, który może wydawać się mętny, jest niewystarczająca ilość wody. Problem można łatwo rozwiązać, pijąc wodę, a następnie upewniając się, że osoba pije co najmniej 8 szklanek wody dziennie.

Rodzaj jedzenia, jaki osoba spożywa, wpływa na kolor i wygląd moczu. Dieta bogata w owoce i warzywa powoduje przejrzysty i bezwonny mocz, a dieta bogata w mięso, przyprawy i tłuste potrawy powoduje, że mocz jest mętny i intensywnie nieprzyjemny. Niektóre pokarmy, takie jak jagody, sok pomarańczowy, buraki, mleko i szparagi mogą również powodować mętny mocz. To samo dotyczy alkoholu, który ma tendencję do odwodnienia organizmu.

Po zmieszaniu wydzieliny z pochwy lub nasienia z moczem mocz wydaje się mętny. Nie jest to powodem do niepokoju, ponieważ następny mocz będzie normalny. W takim przypadku osoba nie odczuwa bólu ani dyskomfortu podczas oddawania moczu. Jeśli jednak mocz jest zawsze mętny, a dana osoba nie odczuwa dyskomfortu ani bólu, najlepiej skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny mętnego moczu.

Niektóre leki mogą również powodować mętność moczu. Suplementy witaminy B i C są głównymi winowajcami tego, a także leków zawierających fosforany.

Mocz może również stać się mętny z powodu kamieni nerkowych, rzeżączki, zakażenia pęcherza, zakażenia pochwy lub szyjki macicy, zakażenia prostaty i chorób nerek.

[ff id=”7″]